Uzun yaşamanın gizemi bu yiyecekte gizli

18.03.2019
549
Uzun yaşamanın gizemi bu yiyecekte gizli

Besinlerin esas emeli bedenimizi hasarlı etmenlerden gözeterek uzun seneler yaşamamızı sağlamaktır. Her besinin bedenimiz üzerinde değişik faydalar sağlar. Sıhhatli ve uzun ömürlü yaşamak için yiyeceklerin işlevlerini bilmek çok ehemmiyetlidir. Bu noktada bedeninizi gözetip bereket sağlayan yiyecekler nelerdir? Uzun yaşamanın gizemi bu yiyeceklerde gizli…

SOMON

Somon veya “yağlı balık”, omega 3 açısından zengindir, bu da onu plazmadaki kolesterol seviyelerini ve trigliserid seviyelerini düşüren bir besin yapar. Bu balık ayrıca kanda pıhtı yaradılışını önler. Ayrıca, öbür rastgele bir balık cinsinde olduğu gibi, somon da muhteşem bir protein kaynağıdır.

BİTTER ÇİKOLATA

Bitter çikolata, lüzum dinlediğimiz proteinler, yağlar, karbonhidratlar ve öbür yiyecekler gibi besleyici elementler kapsar. Başlıca bileşenleri kakao çekirdekleri ve karbonhidratlardır. Kakao yağı, kolesterolü yükseltmeyen doymuş bir yağ asidi olan stearik isyankarda sahiptir. Ayrıca, bir kan arıtma ve kan dolaşım simülatörü olarak vazife yapan bir madde olan teobromin de kapsar.

DOMATES

Bir başka hayatınızı uzatan gıda, temel olarak su ve karbonhidrat kapsayan bir otsu nebat olan domatestir. Potasyum gibi minerallere ek olarak çok ölçüde A ve C vitamini sağlar. Domatesler ayrıca bir antioksidan vazifeyi gören ve bir karotenoid olan likopen açısından da zengindir. Kronik ve kardiyovasküler hastalıkları önler.

BROKOLİ

Brokoli, yüksek A vitamini ve D içeriğine sahip bir sebzedir, fakat aynı zamanda antioksidan ve besleyici özelliklere de sahiptir. Çoğunlukla sudan oluştuğu için, büyük ölçülerde brokoli harcamak kilo alımı gibi bir mesele yaratmaz. Brokoli ayrıca kardiyovasküler sıhhate dayanakçı olan B vitaminleri de kapsar. Bu sebze ayrıca katarakt ve maküler yozlaşmasını önleyen natürel bileşikler olan lutein ve zeaksantin kapsar.

AVOKADO

Bu meyve, kalori içeriğini artıran lipitler sunar. Bu arada avokado, oleik asit gibi doymamış yağlar kapsar. Ayrıca kalsiyum emilimi ve kardiyovasküler sıhhate dayanakçı olan magnezyum ve potasyum gibi minerallere de sahiptir. Vitaminler mevzubahisi olduğunda, bu meyve özellikle muhteşem bir antioksidan olan E vitamininin yanı sıra C vitamini ve B6 açısından da zengindir.

MERCİMEK

Baklagil ailesinin bir azası olan mercimek, et kadar eforlu bir protein kaynağıdır. Magnezyum, çinko ve fosfat gibi mineraller kapsarlar. Mercimek ayrıca, aralarında folik asit olan B grubu vitaminleri de kapsar. Bu vitaminler hücre, hormon ve kırmızı kan hücresi yaradılışında rol oynarlar.

NOHUT

Nohut, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kanın trigliserit seviyelerini dengelemeye dayanakçı olan özel bir yağ cinsi olan lesitin kapsar. Aynı zamanda, yağı ortadan kaldıran bir lif cinsi olan çözünebilir liflere de sahiptir. Kardiyovasküler sistemi gözeten ve kan dolaşımındaki yağ kiri yaradılışını önleyen omega 3 ve 6’da zengindir. Ayrıca, nohut, siroza veya hepatite yol açabilecek zehirli maddeleri ortadan kaldırır ve bu da karaciğer için çok iyi bir dayanakçı oldukları anlamına kazanç.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.