UA-133710256-1

Uzmanlardan ezber bozan söyleme! Kışın dondurma yemeliyiz zira…

26.01.2019
72
Uzmanlardan ezber bozan söyleme! Kışın dondurma yemeliyiz zira…

“Kışın dondurma yenmez, öksürük yapar, soğuk algınlığına neden olur´ gibi klişeleşmiş kalıplara karşı uzmanından ezber bozan söylemeler geldi. Millet Sıhhati Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, dondurma hakkında doğru öğrenilen yanlışlar olduğunu dile getirdi ve açıkladı…

Dondurma hakkında doğru öğrenilen yanlışlar olduğunu dile getiren Millet Sıhhati Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, yaz sıcaklarının bırakılmazı dondurmanın kışın da hastalıklardan korunmak için harcanması gerektiğini söyledi.

DHA’nın haberine göre; içerisinde bulunan süt sebebiyle kalsiyum ambarı olan dondurma kemiklerin kuvvetlenmesinde, diş sıhhatinde ehemmiyetli bir role sahip. Ancak kış aylarında yenilen dondurmanın hasta yaptığı güzergahındaki önyargıların yersiz olduğunu ifade eden Millet Sıhhati Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, bunun aksine bedenin dondurmaya yalnızca yazın değil dört mevsim gereksinimi olduğunu söyledi.

Dondurma hakkında doğru öğrenilen yanlışlar olduğunu dile getiren Prof. Dr. Oğuz Özyaral, “Bunlardan ehemmiyetlisi `kışın dondurma yenmez, öksürük yapar, soğuk algınlığına neden olur´ gibi klişeleşmiş kalıplar. Hâlbuki biz yaz-kış dondurma yenir diyoruz. Gribe karşı gözetici tesirinin yanı gizeme, immün sistemi kuvvetlendirdiği için gripli iken mikroplarla savaşır. Dolayısıyla kar yağarken de, 7/24, yaz-kış, dört mevsim dondurma harcayabilirsiniz ve harcamalısınız” dedi.

“DİŞ ÇÜRÜTEN DONDURMA DEĞİL YAPAY MAHSULLER”

Diş çürümesine neden olduğu iddialarını yalanlayan Prof. Dr. Özyaral, buna neden olan şeyin dondurma değil metabolik ve şekerli artıklar olduğunu ifade etti. Özyaral, şeker ilave edilmiş birtakım yapay mahsuller olan yerine hoş, marka kıymeti yüksek olanların harcanması ya da dondurma yedikten sonra dişlerin fırçalanmasını önerdi.

HASTALIKTA YAŞANAN SIVI KAYBINI ÖNLÜYOR

“Kalsiyum oranı yüksek, A,D,E,K vitaminlerinin olduğu, B ve C vitaminlerinin bol olduğu bir mahsul harcamış oluyorsunuz” diyerek laflarına devam eden Prof. Dr. Özyaral şunları söyledi: “Çocuklarda boy uzamasına neden olur. Çocukların dört mevsim dondurma harcamasını istiyorum. Denir ki `hasta olunduğunda asla dondurma yenmez´. Ancak enfeksiyonlara karşı gözetir ve mikrop büyümesini önler. Son derece ehemmiyetlidir. Ve bedenin hastalıklar esnasında harcamış olduğu akışkanın geri kazanılmasını sağlar. Zira bakıldığında yüzde 90´a varan bir su içeriğine sahip.”

Dondurmanın hamileler için hasarlı olmadığının altını çizen Prof. Dr. Özyaral, “Gebelerde fetüsün büyümesinde çok ehemmiyetli. Zira kalsiyum ambarı, mineraller ve vitaminler var. Bunlar gebeyi besler” dedi.

HANGİ DONDURMA DAHA YARARLI?

Millet sıhhati Uzmanı Prof. Dr. Özyaral, dondurma hakkında birtakım ihtarlarda da bulundu. İçerisinde boyar madde olmaması gerektiğini vurgulayan Özyaral, “Natürel mahsuller, natürel çikolata olmalı. Olasıysa da sade, kaymaklı dediğimiz salepten yapılan dondurmayı öneri ediyorum” diye söylemede bulundu.

Doğru öğrenilen yanlışlardan bir tanesinin dondurmanın obez yaptığı kanısı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özyaral, “Dondurma obez yapmaz, bütün tersine metabolizmayı süratlendirir. Aynı anda spor yapıldığında ise bedenin fit kalmasını sağlar” dedi.

Prof. Dr. Özyaral son olarak, yiyecek kıymeti yüksek dondurmanın aynı zamanda mutluluk hormonu sağladığını da belirtti.

Kaynak : Sabah

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.