Uzmanlar Neden Aynada Daha Güzel Göründüğümüzü Açıkladı

28.10.2019
457
Uzmanlar Neden Aynada Daha Güzel Göründüğümüzü Açıkladı

İngiltere’deki kadınlar bir ankete göre günde ortalama 70 kez aynaya bakıyorlar . Sürpriz değil, hepimiz daha önce orada bulunduk, hazırlandık, saçımız ve makyajımızın filoda olduğundan emin olduk. Ve sonra birileri bir fotoğraf çeker ve siz sanki 2 farklı insanmışsınız gibi korkunç görünüyorsunuz! Sakin ol, bu şekilde hisseden sadece sen değilsin. Bunun için bilimsel bir açıklaması var.

1. Ayna bizi çeviriyor.

Kendimize bir aynadan baktığımızda gördüğümüz şey gerçeklik değil – aynadaki yansıma, aslında görünüşümüzün tersine çevrilmiş halidir. Her gün aynaya baktığımızdan beri, bu çevrilmiş versiyona çok alışkınız. Buna sadece etkisi denir . Bu yüzden fotoğraflarda kendinizi çok sık göremiyorsanız, nasıl göründüğünüzü gerçekten bilmiyorsunuz, bu yüzden biraz şok olmanız sorun değil.

2. hemen kontrol

Aynaya bakarken, tam ve anında kontrolümüz var. Açıyı sevmiyorsak, hemen yüzümüzü değiştirerek ve duruş ve yüz ifademizi düzelterek daha tatmin edici bir görünüm elde etmek için tepki veriyoruz. Fotoğraflara gelince, kendimizi çoğunlukla fotoğraf çekildikten sonra görüyoruz. Burada, poz hileci yardımcı olabilir. Güçlü ve zayıf yanlarınızı ve en iyi açılarınızı bilmek de güzel.

3. Aydınlatma önemlidir

Beyinlerimiz aynaya baktığımızda aydınlatma farklılıklarını fark etmeyeceğimiz şekilde çalışır, çünkü beyinlerimiz otomatik olarak onu bile dışarı çıkarır ve bize gördüklerimize yakın yüzümüzün görüntüsünü gösterir. Bir kamera bu şekilde çalışmaz ve bunun yerine, tüm tonları ve gölgeleri nesnel olarak yakalar ve resim çekmede çok büyük bir rol oynar. Fotoğrafçıların dediği gibi “Işık ya yapabilir ya da kırabilir!”

4. Yüzlerimiz asimetriktir

Kimse kesinlikle simetrik bir yüze sahip değil . Yüzünüzün kısımlarını çevirmeyi deneyin ve bunları karşılaştırın – muhtemelen gerçekten farklılar. Kendimize bir veya birkaç belirli açıdan bakmaya alışkınız ve yüzün bir tarafının diğerinin aynı olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden son çekimi gördüğümüzde tamamen farklı bir insan gibi hissediyoruz ve muhtemelen daha az çekici hissediyoruz.

Evde aydınlatma, açılar ve pozlar deneyin. Bir zamanlayıcı ayarlayın ve sizin için neyin işe yaradığını öğrenin.

5. Çevre size baskı uygular

Araştırmacı Nolan Feeney’in açıkladığı gibi , genellikle evde ya da en azından güvenli bir ortamdayken aynaya bakarız. Fotoğraflara gelince, daha gergin ve sıkı görünmemiz yaygın. Dudaklarımızı sahte bir gülümsemeye veya ördek yüzüne sürüklememek ve uzatmamak için büyük gözler yapıyoruz. Resimler çoğunlukla sosyal medyada son bulduğu için, belli bir şekilde görünmek için kendimiz üzerinde çok fazla baskı hissediyoruz .

6. Aynada sadece bazı detayları görüyoruz

Aynaya baktığımızda genellikle yüzümüzün dudaklarımız, burnumuz, gözler vb. Gibi belirli bir bölümüne odaklanırız ve hepsinin birlikte nasıl göründüğünün farkında değiliz. Bir resme bakarken, diğer yandan, her şeyi bir kerede algılar ve tüm performansı değerlendiririz: duruşumuz, yüz ifademiz ve genellikle dikkat etmediğimiz başka bir şey. Bu yüzden tekrar, kendini keşfetme kamera önünde daha güvenli hissetmenize yardımcı olabilir.

7. Gerçekten olduğumuzdan daha çekici olduğumuzu düşünüyoruz

Chicago Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, insanların gerçekte olduklarından daha iyi göründüklerini düşünme eğiliminde olduklarını ortaya koydu. Bu çalışma için, araştırmacılar katılımcıların resimlerini seçtiler ve daha iyi ve daha kötü görünümlü sürümleri haline getirdiler. Daha sonra katılımcılardan kendilerinin orijinal fotoğraflarını bulmaları istendi ve çoğu başarısız oldu, daha çekici oldukları resimleri seçtiler.

Aynaya bakarak fotoğraflarda kendimize yaptığımızdan çok daha fazla zaman harcıyoruz. Beyinlerimiz bizi kandırır ve gerçek resimler garip görünür. Bu korkunç göründüğümüz anlamına gelmez, sadece kendimizi o taraftan görmeye alışkın değiliz. Yani nihai çözüm, kendinizi iki yoldan da keşfetmek!

Resimlerde güzel görünmek için herhangi bir püf noktanız var mı? Tavsiyenizi ve resimlerinizi aşağıdaki yorum bölümünde görmekten mutluluk duyarız!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.