Uzman Doktor’dan sigara isteğini eksilten karışım tasviri

13.02.2019
136
Uzman Doktor’dan sigara isteğini eksilten karışım tasviri

Diyetisyen ve beslenme uzmanı Dr. Ender Saraç, sigarayı vazgeçmek isteyen şahıslara melisa ve karanfilden oluşan karışım çayı önerdi. Dr. Saraç, “Bu karışım hem asap sistemine hafifletir hem de zehirli madde atmaya takviyeci olur. Günde 3-4 fincan melisa karanfil çayı içmeliler” dedi.

Dünya Sağlık Teşkilatı’nün bilgilerine göre, Türkiye’de 252 bin çocuk ve 14,5 milyon erişkin sigara kullanıyor. Her sene takribî 83 bin şahıs ise sigara kaynaklı sebeplerle hayatını yitiriyor. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı OECD ise Türkiye’deki erkeklerin yüzde 37,3’ünün, bayanların da yüzde 10,7’si sigara kullandığını bildiriyor.

Dünyada da gidişat değişik değil. Yeniden OECD’den elde edilen sayılar, tütün kullanımının her sene dünya genelinde en az 6 milyon bireyin vefatına neden olduğunu ve bunun içinde her sene vasati 600 bin pasif içicinin can verdiğini gözler önüne seriyor. Reel sansasyonel olansa pasif içici vefatlarının yüzde 75’nin bayan ve çocuklardan oluşması.

Ancak bilinçlendirme kampanyaları ve yasaklar sigara kullanımını özellikle son 20 senede yeterli olmasa da ciddi bir oranda eksiltti. Türkiye Sigarayla Savaş Derneği TSSD tarafından elde edilen bilgilere göre son 20 senede sigara kullanan şahıs rakamında 10 milyonluk bir eksilme olduğu belirtiliyor.

Günde 3-4 kadeh melisa karanfil çayı

Bu anlamda 9 Şubat Sigarayı Boykot Günü dolayısıyla Türkiye Sigarayla Savaş Derneği’nin TSSD tertip ettiği bir aktifliğe katılan Diyetisyen ve beslenme uzmanı Dr. Ender Saraç, sigarayı vazgeçmek isteyen şahıslara nasihatlerde bulundu.

“Sigarayı vazgeçmek isteyen ilk evvel aynaya bakacak. Göz teması kurup kendisine, ‘Ben kendime kanseri, kalp krizi, cilt buruşukluğu, erkeklik ya da dişiliğin bozulması mevzusunda makûsluk yapıyorum. Ben buna layık mıyım? Hayır, vazgeçebilirim’ diyecek” ifadelerini kullanan Dr. Ender Saraç , “Sonra vazgeçmeye karar verdiğinde özellikle melisa ve karanfilden karışım çayı öneriyorum.

Hem asap sistemine hafifletir hem de zehirli madde atmaya takviyeci olur. Günde 3-4 fincan melisa karanfil çayı içmeliler. Ondan sonra kendilerini spora vermeliler. Ve çok da rahat vazgeçebileceklerini görecekler” biçiminde öneride bulundu.

Yeni konutluları uyardı

Dr. Ender Saraç laflarına şöyle devam etti:

“Şunu kabullenmemiz gerekir. Sigara içen kendi parasıyla kendini yok edecek kanseri, kalp krizini, yüksek tansiyonu, damar sertliğini ve felci satın alıyor demek. Sigaranın çok konuşulmayan bir hasarı da dikkat. Erkeklerde kısırlık ve spermlerde büyük bir cılızlık yapıyor. Bayanlarda ise dişiliği çok makûs bozuyor.

Zaten şu an tüp bebek çok yaygın vaziyette. Jenerasyonunu sıhhatli devam ettirmek isteyen özellikle yeni konutlulara değil faal pasif içicilikten dahi uzak durmalarını nasihat ediyorum.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.