Uyurken Neden Birşeylere Sarılmak İsteriz

12.09.2020
50.628
Uyurken Neden Birşeylere Sarılmak İsteriz

Bu alışkanlık, çocukluğumuzdan itibaren fetal uyku pozisyonumuzla bağlantılı olsa da, mesele çocukluğumuza geri dönmekle ilgili değil. İster pelüş bir oyuncak, isterse onsuz uyuyamayacağınız yumuşak, sevimli bir yastık olsun, bunların birkaç nedeni vardır.

1. Horlamanızı veya uyku apnenizi azaltır.

Uyku apnesi, bir kişinin nefes almasının olması gerektiği kadar düzgün olmadığı bir uyku bozukluğudur. Bu, aslında, düzenli olarak rahatsız olan bir uyku ortamı yaratır gece boyunca sürekli uyandığınız ve sabah yorgunluğu ve gün boyu uyuşukluk hissini yaratır.

Yastığa sarılma alışkanlığınızın bu uyku bozukluğunu azaltmanın fiziksel faydası vardır. Bir vücut yastığına sahip olmak tüm vücudunuzu destekleyecek ve yanınızda uyumaya başlamanızı sağlayacaktır.

2. Kendinizi yalnız hissetmek istemezsiniz

Hepimiz sevimli uyuyanlar değiliz, ama yalnız olduğumuzda ve temelde bu şekilde olmaktan bıktığımızda ve bir yastığa sarılmak anlamına gelse bile tutunacak bir şeye ihtiyacımız var.

3. Güçlü bağlılığa değer veriyorsunuz

Bir yastığı kucaklamak, uykunuz sırasında size duygusal rahatlık sağlar. Bu uyku pozisyonunda , aslında ilişkilerinizde, özellikle de aile arasında güçlü bir bağa değer verenlerden birisiniz. Sevdiğiniz ve değer verdiğiniz insanlar için fazladan yol kat etmeyi seven çok yardımsever bir insansınız.

4. Uykunuz sırasında sarılmaya alışkınsınız

Aynı saatte kalkmak veya aynı sabah ve akşam rutinini yapmak gibi sizin için işe yaradığı için bir noktada zaten bir rutin oluşturduysanız, aslında rutin odaklısınızdır .

Bunu söyledikten sonra, her gece uyumadan önce bir şeye sarıldığınızda, bu sizin de rutinlerinizden biri olduğu anlamına gelir.

5. Anksiyete saldırdığında sarılmaya eğilimlisiniz

Kaygı duyduğumuzda uyumamızı zorlaştırır. Bunu yaşarken, yatağınızı bir rahatlık bölgesi yapmak her zaman en iyisidir. Ona sahip olan kişilerin kaygılarını hafifletmek için sarılmaya ihtiyaçları olabilir.

Uyurken bir şeye sarılmak seni rahatlatır mı? Bir şeye sarılmadan uyuyabilir misin? Bizimle paylaşabilirsiniz yorumlarda..

YORUMLAR

 1. Zülal dedi ki:

  Bende öyleyim

 2. Azra Tuana dedi ki:

  Bende öyleyim bir şeye sarılmadan uyuyamıyorum

 3. Ayten dedi ki:

  Bu bende 7 .-8 senedir oldu 3/tane yastık olmadan uyuyamıyorum her dönüşümde bir yastıga sarılıyorum

 4. Nameless dedi ki:

  Senelerdir depresyonla mücadele ediyorum bunalımdayım anksiyete var aklınıza gelebilecek herşey var yine de birine sarılma ihtiyacı duymuyorum.

 5. Ayfer dedi ki:

  Bende sürekli yatağın en köşesine geçip yastığa sarılıyorum yoksa yatamıyorum

 6. Selime dedi ki:

  yastıga sarılmadan uyuyamam rahat uyumamı saglıyorum

 7. Zeynep dedi ki:

  Yorganıma sarılıyorum yorganım yüzüme değmeden uyuyamıyorum yazın en sıcağın da dahi yorganla yatarım örtünmek değil sarılmak için bir de bacağımı bir yere atmak istiyorum yorganım benim herşeyim yorgan ve yastık takıntılıyım ne başka yorgan ne başka yastık asla kullanamıyorum annem unutturmak için yastığımı değiştirmiş bir gün aynısı yapmış ben bunu hemen farkettim haftalarca yalvardım yastığımı ver diye artık dayanjlmaz hale geimişti ayaklarına kapanıp ağlaya ağlaya yalvardım yastığımı ver nolur anne uyuyamıyorum sonunda vicdanı geldi de yastığımı çıkarıp vermişti