Uyuduğunuz Yatağın Altına 1 Bardak Su Koyarsanız

25.09.2021
5.018
Uyuduğunuz Yatağın Altına 1 Bardak Su Koyarsanız

Bir boğaz ağrısı, burun kanaması ve çatlamış cilt ve dudaklar bunlar kuru hava vücudumuz için yapabileceği sadece bir kaç zararlı şeylerdir. Ayrıca evcil hayvanlarımız ve çoğu ev bitkisi için tehlikelidir. Bu nedenle evlerimizde nemin uygun bir seviyede tutulması çok önemlidir ve bu bir nemlendiricinin kurtarmaya gelip evinizi herkes için rahat bir yere dönüştürebileceği zamandır.

1. Virüs ve bakterilerle savaşmaya yardımcı olur

İç mekan nem seviyesini % 43 veya daha yüksek seviyede tutmak gribin yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Daha yüksek nem, havada yaşayan virüslerin % 86’sına kadarını devre dışı bırakabilir. Evinizde kuru hava varsa, bu sizi kendi kendine hasta etmez, ancak hapşırma veya öksürükten kaynaklanan aerosol damlacıkları bu koşullarda yaşar ve gelişir.
Kışın ısıtıcı açıkken gerekli nem seviyesini doğal olarak korumak zordur, bu nedenle bir nemlendirici, bir nem ölçüm cihazı ile birlikte seviyeleri güvenli tutmak için harika bir iş çıkarabilir.

2. Cildinizin ve saçınızın gelişmesine yardımcı olur

Çok kuru hava cilt ve saç için ciddi bir düşmandır. İç ortam nemi %40 seviyesinde akne, kuru cilt, kaşıntı ve kuru saç gibi birçok cilt problemini çözmenize yardımcı olabilir. Birçok dermatolog, cildinin taze ve sağlıklı hissetmesini sağlamak için hastalarına dairelerindeki havayı nemlendirmelerini tavsiye eder.

3. Öksürerek hayatta kalmayı kolaylaştırır

Siz veya çocuğunuz hastaysanız, uğraşmanız gereken en can sıkıcı şey, kuru hava nedeniyle kuru ve verimsiz olabilen öksürüktür. Bu öksürük türü uykunuzu böldüğü ve 2 aya kadar sürebildiği için kendinizi daha da hasta hissetmenize neden olur. Ancak havaya biraz nem eklediğinizde, bu hava yollarına daha fazla nem girerek öksürüğünüzü daha verimli hale getirir. Sonuç olarak, daha hızlı iyileşirsiniz.

4. Sorununuz horlamaysa yardımcı olur

Nemlendiriciler, kuru havada solunarak tetiklenen horlamaya yardımcı olabilir. Genellikle burun tıkanıklığı ve boğaz tahrişinden kaynaklanan bu sinir bozucu alışkanlığa yardımcı olmanın harika bir yolu olabilirler.

Kuru hava, burnunuzun ve boğazınızın dokularını tahriş ederek, horlamayı kötüleştirebilecek iltihaplanmaya neden olabilir. Ek olarak, kuru ve susuz hava yollarında daha kalın mukus bulunur, bu da yüzey gerilimini artırabilir ve horlama riskini artırabilir.

5. Uyku sırasında yetişkinler ve çocuklar için faydalı olabilir

Kuru hava hem yetişkinlerde hem de çocuklarda “tıkanmış bir burun” etkisi hissettirebilir. Sebep olabileceği bir diğer sorun da burun kanamasıdır. Bu, gece boyunca kesintiye uğramış uykuya ve genel rahatsızlığa neden olabilir. Yatağınızın altına bir bardak su koyarak havayı nemli tutmak, burnunuzun gece boyunca rahat nefes almasına ve sabaha kadar uyanmadan uyumasına yardımcı olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.