Uykusuzluk meselesini kökünden çözüyor!

11.04.2019
80
Uykusuzluk meselesini kökünden çözüyor!

Neredeyse herkes zaman zaman uykusuzluk meselesiyle karşı karşıya kazanç. Stres, jet lag, hatta perhiz gibi etmenler uyku niteliğinizi negatif tesirler. Uykusuzluk; uykuya dalmayı, uykuda kalmayı güçleştiren ya da çok erken uyanmanıza neden olan yaygın bir uyku bozukluğudur. Hatta bu sebeple uyandığınızda hâlâ kendinizi bitkin sezebilirsiniz. Uykusuzluk; yalnızca enerji seviyenizi ve ruh halinizi değil, sıhhatinizi, iş performansınızı ve hayat niteliğinizi de eksiltebilir. İşte uykusuzluğu önlemenin yolları:

Uykusuzluk yalnızca enerjinizi değil, sıhhatinizi, iş performansınızı ve hayat niteliğinizi de eksiltebilir. Muz, domates, vişne, badem ve süt uykuya dayanakçı gıdalardır. Neredeyse herkes zaman zaman uykusuzluk meselesiyle karşı karşıya kazanç. Stres, jet lag, hatta perhiz gibi etmenler uyku niteliğinizi negatif tesirler. Uykusuzluk; uykuya dalmayı, uykuda kalmayı güçleştiren ya da çok erken uyanmanıza neden olan yaygın bir uyku bozukluğudur. Hatta bu sebeple uyandığınızda hâlâ kendinizi bitkin sezebilirsiniz. Uykusuzluk; yalnızca enerji seviyenizi ve ruh halinizi değil, sıhhatinizi, iş performansınızı ve hayat niteliğinizi de eksiltebilir. İşte uykusuzluğu önlemenin yolları:

GÜNDE 1 ADET MUZ HARCAYIN

Yapılan araştırmalar, vişne ve vişne suyunun uyku kumpasını gözetmeye dayanakçı olan melatonini artırıcı tesiri olduğunu ortaya koydu.

Domates, uyku kumpasınızı sağlayacak bir başka gıdadır. Domatesin içinde vişneden daha fazla melatonin hormonu bulunur. Uyku meseleyi yaşıyorsanız, özellikle kahvaltılarınızda domates harcamaya itina göstermelisiniz.

Çok az öğrenilen yeşillerden limon balsamı, uyku meseleyi yaşayanların bırakılmaz gıdalarındandır. Ancak kekik kökü ile beraber harcandığında tesir ettiği gözlemlenmiştir.

Limon balsamının yanı sıra papatya, binlerce yıldır uykusuzluk için nebatsal bir takat olarak kullanılmıştır.
Vişne gibi muzun da melatonin tertip edici tesiri bulunur. Özellikle uyku sırasında bacak krampları yaşıyorsanız, günde bir adet muz tüketimini alışkanlık haline getirmelisiniz.

Bazı çalışmalar, kalsiyum beceriksizliklerinin kötü uyku niteliğiyle iletişimli olduğunu ortaya koymuştur. Yatmadan evvel bir bardak ılık süt harcayabilirsiniz.

Magnezyum ve kalsiyum açısından zengin olan bademi günde bir avuç yemeniz, yatmanıza dayanakçı olacaktır

KRONİK UYKUSUZLUĞUN NEDENLERİ

1- İş, mektep, sıhhat, ekonomik veya ailevi mevzular ile alakalı evham ve stresler, geceleri aklınızı etkin yakalayıp uykusuzluğa neden olabilir.

2- Seyahat veya iş programı nedeniyle bedeninizin sirkadiyen ritimlerini bozmak, uykusuzluğun bir öbür nedeni.

3- Bilgisayar, TV ve uslu telefonları uyumadan hemen evvel izlemek, mavi ışığın negatif tesiri sebebiyle uyku niteliğinize müdahale edebilir.

4- Uyumadan evvel çok fazla yemek yemek, uyurken fiziksel olarak rahatsız sezmenize neden olup sizi açıkgöz tutacaktır.
Düzenli ve yeterli uyku, insan sıhhati için son derece ehemmiyetlidir. Uykusuzluk, beden sıhhatini negatif güzergahta tesirler. Stres ve bitkinlik ile birleştiğinde bağışıklık sistemini düşürür, birtakım hastalıklara yol açar. Bu hastalıklar; kalp rahatsızlığı, bunalım ve baş sızıları biçiminde kendini gösterebilir. Uykusuzluk, natürel yollarla önlenebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.