Unutkanlıkla savaşan bu yiyecekleri sofranızdan noksan etmeyin!

02.03.2019
282
Unutkanlıkla savaşan bu yiyecekleri sofranızdan noksan etmeyin!

Sıhhatli beslenmeyi alışkanlık haline getirmek; diyabet, hipertansiyon, kalp hastalıkları, damar tıkanıklığı ve daha pek çok hastalığa tutulma tehlikesini eksiltirken, beyin işlevlerini de geliştirerek belleği kuvvetlendirir ve unutkanlığın önüne geçer. Dr. Muammer Yıldız günümüzün vebası olarak adlandırılan alzheimer hastalığına başka bir deyişle unutkanlığa iyi gelen süper yiyecekleri söyledi. İşte unutkanlıkla savaşan gıdaların listesi…

Fazla ölçüde doymuş yağ kapsayan gıdalar kötü kolesterolün yükselmesine, damarlarda plakalar oluşmasına ve dolayısıyla beyne olan kan akışının eksilmesine neden olabilir.

Beyne giden kanın olması gerekenden az olması ise kan yoluyla taşınan oksijenin de eksilmesine yol açar. Oksijen azlığı kısa vakitte belleğin zayıflamasına, ilerleyen gidişatlarda ise “vasküler demans”a neden olabilir.

“Unutkanlığa iyi gelen gıdalar” beyne ve değişik uzuvlara iyi geldiği öğrenilen, omega yağ asitleri, antioksidan, vitamin ve mineral bakımından zengin yiyecekleri kapsamaktadır.

İŞTE UNUTKANLIĞA İYİ GELEN BESİNLER

Yabanmersini: Yabanmersini üzerine yapılan araştırmalar bu meyvenin beyni “oksidatif stres”e karşı gözeterek yaşa bağlı unutkanlığı geciktirdiğini ortaya koymaktadır.

Ayrıca kumpaslı olarak yabanmersini harcamanın bilme kapasitesini çoğaldırdığı ve motor yetenekleri geliştirdiği istikametinde araştırma neticeleri bulunmaktadır. Belleğinizi kuvvetlendirmek için günde bir avuç yabanmersini yiyebilirsiniz.

Kepekli Hububatlar: Her uzuv gibi beyninde yeterli oksijen alabilmek için kumpaslı kan akışına lüzumu vardır. Yulaf ezmesi, bütün hububatlı ekmekler ve kahverengi pirinç gibi kepekli hububatlar kötü kolesterolü düşürerek kan akışını negatif istikamette etkileyen damar tıkanıklığına karşı koruma sağlar.

Beyaz ekmeği bütün buğday ekmeği veya kepekli ekmekle değiştirmek uzun yarıyılda belleğin korunması için atılacak iyi bir adımdır.

Elma: Bir antioksidan çeşidi olan “quercetin” bakımından zengin elma, kırmızı soğan ve brokoli belleği geliştirmek için önerilen yiyecekler arasındadır. Brokoli aynı zamanda folik asit için iyi bir kaynaktır.

Kuruyemişler: Yağ asitleri ve yaşla beraber görülen öğrenişsel gerilemeyi yavaşlatan E vitamini bakımından zengin olan kabuklu yemiş ve tohumlar unutkanlıkla çaba için önerilen yiyecekler arasında yer almaktadır.

Ceviz, fındık, kaju, badem, yer fıstığı, ay çekirdeği, susam, keten tohumu gibi yemişlerden birini her gün bir avuç yemek belleğin gözetmesine katkıda bulunur.

Nar Suyu: Antioksidan bakımından zengin olan nar suyu, bedende bulunan ve hücre yapısını bozan “hür radikallere” karşı aktif koruma sağlar.

Nar suyu gibi antioksidan tesiri bulunan portakal, çilek, greyfurt gibi meyvelerde unutkanlığa iyi kazanç ve beyin hücrelerine gözetir. Nar suyu ekşi kazançsa yarı yarıya suyla karıştırarak içebilirsiniz.

Ispanak: Folik asit ve mineraller bakımından zengin olan ıspanak belleği geliştirir ve unutkanlığı tersine çevirebilir.

Folik asit, Alzheimer hastalığından korunmak ve yaşa bağlı unutkanlığın rehabilitasyonu için önerilen vitaminler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. 1 kase ham ıspanak günlük folik asit lüzumunun takribî %60’ını karşılar.

Derin Deniz Balıkları: Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin ton, somon gibi yağlı, derin deniz balıklarının unutkanlığa iyi geldiği öğrenilmektedir. Aynı zamanda iyi bir protein kaynağı olan bu balıklar genel sıhhatin korunmasına da katkıda bulunur.

Haftada 2-3 öğün balık harcamak uzun yarıyılda belleğinizi gözetmeye destekçi olacaktır.

Koyu Çikolata: Yeşil çay, nar suyu ve narenciye gibi antioksidan tesiri bulunan siyah çikolata belleğin korunmasına destekçi olan yiyecekler arasındadır. Ayrıca içinde bulunan kafein ile konsantrasyonu çoğaldırır ve enerji verir.

Ancak çikolatanın pozitif tesirlerinden yararlanabilmek için %50-%70 arasında kakao kapsayan bitter çikolatalardan yemelisiniz. Çikolatanın aşırısı bereketten çok hasar verebilir, bu sebeple uzmanlar günde 10-15 gram çikolata yemenin yeterli olacağını belirtiyorlar.

Domates: Likopen, domateste bulunan eforlu bir antioksidandır ve özellikle demans gelişimine katkıda bulunan, hür radikallerin neden olduğu hücre tahribatına karşı koruma sağlar.

Yeşil Çay: Kahvenin yarısı kadar kafein kapsayan yeşil çay konsantrasyonu çoğaldırır, ruh halini yukarıya taşır ve unutkanlığa iyi kazanç. Antioksidan özellikleri ile beyni ve değişik uzuvları gözeten yeşil çay taze demlenmelidir, şişelenmiş olarak satılan yeşil çayın tesiri oldukça azdır ve yiyecek kimyevileri kapsadığından bereketten çok hasar verebilir.

Yeşil çayı demledikten sonra sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz.

Değişik Öneriler

Bazı B vitaminleri B6, B12 ve folik asit Alzheimer hastalığı ile ilişkili olduğu öğrenilen kandaki “homosistein” seviyesinin düşürülmesine destekçi olur. Hafif öğrenişsel bozukluğu bulunan hastalar üzerinde yapılan çalışmalarda bu vitaminlerin süreci tersine çevirebileceği istikametinde neticeler elde edilmiştir.

Unutkanlığa mani olmak ve belleği geliştirmek için yemeniz gereken yiyeceklerin yanında yememeniz gerekenler gıdalar da var.

Örneğin, trans yağlar damar tıkanıklığı riskini çoğaldırırken metabolizmanın işlevlerini aksatabilir. Bunun dışında fazla şeker damarların aşınmasına ve proteinin gerektiği gibi işlenememesine neden olabilir.

Hamburger, patates kızarması, pastane mahsulleri, şekerli meşrubatlar, fazla şekerli tatlıları olabildiğince az harcayın ve bunları daha sıhhatli seçenekleri ile değiştirmeye çalışın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.