Ünlüler zayıflamak için bu gıdayı seçim ediyor! İşte olağanüstü yiyecek…

15.04.2019
107
Ünlüler zayıflamak için bu gıdayı seçim ediyor! İşte olağanüstü yiyecek…

Son zamanlarda çok fazla rağbet gören altın çileğin kurusu bir hayli şanlının perhiz listelerinde yer alıyor. Hem sıhhatimize tesiri bulunan hem de kilo vermeye destekçi olan altın çilek bereketleriyle donakaltıyor. İçinde yer alan vitaminler sayesinde tıp biliminde de sıkça kullanılan altın çilek sofraların bırakılmazı olacak. Peki altın çileğin yararları nelerdir? Son senelerde alaka gören altın çilek ne gibi faydalar sağlamaktadır. İşte altın çileğin olağanüstü yararları…

ALTIN ÇİLEK NEDİR?

Altın çilek, Güney Amerika’da Peru, Kolombiya, Venezüela ve Bolivya’da yetişen ve adını renginden alan bir meyve. Çoğunlukla kurutulmuş olarak harcanıyor. A, B1, B2, B3, C vitaminleri açısından zengin; demir, potasyum ve fosfor da kapsıyor. Bu özellikleri nedeniyle tıp bilimi de altın çilekten yararlanıyor, kimi ilaçların üretiminde altın çilek kullanılıyor.

ALTIN ÇİLEĞİN YARARLARI NELER?

1. Altın çilek lif oranı açısından çok zengindir, kalorisi düşüktür ve bu özelliği ile daha uzun zaman tok tutarak kilo vermeye destekçi olur.
2. B1, B2, B3 ve C vitaminleri açısından zengindir.
3. Metabolizmayı hızlandırır.
4. Bazı nebatsal ilaçların üretiminde kullanılır.
5. Yüksek oranda kalsiyum ve potasyum içerir.
6. Antioksidandır, hücre yenileyici özelliğe sahiptir.
7. Prostat hastalıklarının rehabilitasyonunda destekçi olarak kullanılır.
8. Bağırsak asalaklarına karşı etkilidir.

9. Akciğer ve kalp hastalıkları rehabilitasyonunda yardımcıdır.
10. İdrar yolu enfeksiyonları rehabilitasyonunda yardımcıdır.
11. Kandaki ürik asiti atmaya yardımcıdır.
12. Kan dolaşımını düzenler.
13. Kanı temizler.
14. Kanamaları azaltır.
15. Cerahat önleyici ve kurutucu özelliği vardır.
16. Urların gelişmesini engeller.

ALTIN ÇİLEK NASIL KİLO VERDİRİR?

Altın çilek düşük kalorili, lif açısından zengin oldundan sindirimi basit, idrar söktürücü özelliğe sahip, kan dolaşımını ve metabolizmayı süratlendiren bir besin. Perhiz nedeni de sahip olduğu bu nitelikler.

ALTIN ÇİLEK NASIL HARCANIR?

Kilo vermek isteyenlere altın çileğin yemeklerden evvel 4-6 adet yenmesi öneriliyor. Ancak bu, öğünlerinizde dilediğiniz her şeyi yiyebileceğiniz anlamına gelmiyor. Ayrıca bir hastalığınız varsa, ilaç kullanıyorsanız, altın çileği harcamadan evvel hekiminize başvurmalısınız.

KİMLER ALTIN ÇİLEK KULLANMAMALI?

Altın çilek bu bereketleriyle sanki mucize gibi görünüyor. Ama tansiyonu düşük şahıslar, kanı sulandıran ilaç kullananlar, diyabet hastaları ve altın çileğin müshil tesiri olduğu için ishal şikâyeti olanlar bu nebatı kullanmamalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.