Tüylerimiz Neden Diken Diken Olur ?

14.10.2019
1.682
Tüylerimiz Neden Diken Diken Olur ?

Tiroid beziniz olabilir

Soğuk havaya toleranssızlık, tiroid bezinin ürettiği hormon eksikliği ile doğrudan bağlantılı olabilir. Bu “Hipotiroidizm” olarak adlandırılan tıbbi bir durumdur ve soğuk hissetmenin yanı sıra, daima yorgunluk hissetmeli ve düşük bir kalp atış hızı ve kan basıncına sahip olmalısınız. Tüm bu semptomları bir arada yaşıyorsanız – o zaman doktorunuzla muayene muayenesi zamanı.

Anemi olabilir

Anemi, yeteri kadar eritrosit üretilmediği ve kanın, vücudun tüm kısımlarına oksijeni iletmek için çok önemli olan bu kırmızı kan hücrelerinin bulunmadığı durumdur. Anemi, çoğunlukla kandaki Demir eksikliği nedeniyle, organizmanın immün düşmesi, hamilelik, zayıf beslenme ve gıdadaki besin maddelerinin emilim bozukluğundan kaynaklanabilir. Eğer sık ​​sık yorgunluk hissediyorsanız ve ayrıca daha solgun görünüyorsanız, kalp atış hızınızın artması ve sıklıkla migren hissetmeniz durumunda – bir kan testi yapın ve kandaki Demir seviyelerini görün.

Uyku eksikliği

Evet, stres ve uyku eksikliği de titremenize neden olabilir. Vücut dengesiz olduğunda ve uykusuz olduğunuzda ne olur – her şey ters gidebilir!

Susuz kalmış olabilir

Su, vücudun yiyecekleri parçalamasına, toksinleri vücuttan atmasına yardımcı olur ve tüm metabolizmayı arttırır. Dehidrasyon bu duyguyu çok soğuk tutabilir, çünkü organizma vücudunuzu ısıtmak için gereken enerjiyi üretmiyor.

BMI eksikliği Olabilir

Çok zayıf ve çok zayıfsın! Soğuk ortamlardan izole eden yağ dokularından yoksundur.

Kötü kan dolaşımı

Kan bizi sıcak tutan şeydir. Organizmanız tüm kanı vücudun her yerine göndermiyorsa – kan dolaşımınız düşük olduğu için soğuk hissedebilirsiniz. Sebep bu ise, elleriniz ve ayaklarınızdaki ayak parmakları olan en uzak vücut kısımlarınız ve ayrıca burnunuzun ucu çoğu zaman soğuktur. Doktoru ziyaret edin, tıbbi olarak “periferik arter hastalığı” olarak bilinen ve atardamarlarınızı daraltan ve üşüdüğünüz için size bir tedavi verecek.

Raynaud fenomeni

Bu periferik arter hastalığına çok benzer, ancak bu durumda parmak uçlarınız ve parmaklarınız muhtemelen mavi veya çok beyaz ve soluklaşıyor. Daha sonra, kan parmaklara döndüğünde kırmızımsılaşır ve uyuşuk hisseder. Bu hastalığa özel bir doktor tedavisi de var ve bu ikisi birbirine çok yakın olduğu için önce bir muayene yapmalısınız.

Kadınlar HER ZAMAN erkeklerden genellikle daha üşürler. Neden? Bu, vücutlarındaki östrojen nedeniyle doğrudan kan kalınlaşmasını doğrudan etkiler. Bu, kan akışının azalmasına neden olabilir.

Tüm bu tıbbi gerçeklerin yanı sıra, gün daha kısa olduğundan ve bedeninizdeki soğukluğu zihinsel olarak tetiklediğiniz ve hava değiştikçe açık havadaki bir kişiden daha fazla iç mekan olmak istediğiniz için soğuk hissedebilirsiniz. Her halükarda sıcak kal!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.