Tırnaklarınızın Sağlığınız Hakkında Söyleyebileceği 16 Şey

10.09.2019
611
Tırnaklarınızın Sağlığınız Hakkında Söyleyebileceği 16 Şey

Günümüzde çiviler çoğunlukla vücudumuzun tamamen estetik bir özelliği olarak kabul edilmektedir. Aslında, küresel oje pazarının 2024 yılına kadar 15.55 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Ancak, tırnaklarınızın sadece çağdaş tasarım platformu değil aynı zamanda genel sağlık durumunuzun da bir aynası olabileceği ortaya çıkıyor.

Şifalı Tarifler , tırnaklarınızın renginin, dokusunun ve diğer özelliklerinin iç sağlık problemlerinizi tam olarak nasıl yansıttığını keşfetti.

Tırnaklarınızın rengi

1- Çoğu durumda, sarı tırnaklar mantar enfeksiyonunu gösterir. Zamanında tedavi edilmezse bu durum kötüleşebilir ve tırnaklarınız yeşilimsi bir renk tonu alabilir ve ufalanabilir. Sarı rengin diğer olası nedenleri arasında yaşlanma, sigara içmeden kaynaklanan akciğer sorunları ve düşük kaliteli akrilik tırnakların sık kullanılması sayılabilir .
2- Tepesinde pembe bir şerit bulunan beyaz tırnaklar (veya Terry’nin tırnakları ) konjestif kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, diyabet ve hepatit veya siroz gibi bazı karaciğer problemlerinin bir işareti olabilir. Bazen Terry’nin tırnakları yaşlanmadan da kaynaklanabilir.
3- Tırnaklarınız aşırı solgunsa , muhtemelen kanın parmak uçlarınıza ulaşmasını önleyen bir beslenme eksikliğine veya dolaşım problemine sahip olursunuz. Ciddi durumlarda, bu kansızlığa veya kanınızda demir eksikliğine yol açabilir.
4- Koyu kırmızı tırnaklar kalp hastalığınız olduğunu gösterebilir. Kızarıklık tırnaklarınızın ve tırnaklarınızın kenarlarına kadar uzanırsa, bu, lupus adı verilen otoimmün bir hastalığın belirtisi olabilir .
5- Mavimsi veya mor tırnaklar genellikle vücudunuzun yeterince oksijen almadığı anlamına gelir . Diğer olası nedenler arasında kalp sorunları ve amfizem ve kronik bronşit gibi akciğer problemleri vardır.
6- Tırnaklarınızın diğer renkleri , çeşitli sağlık sorunlarının bir işareti olabilir. Örneğin, tırnaklarınız kahverengiye dönerse , bu bir tiroid hastalığınız veya beslenme problemleriniz olduğunu gösterebilir . Gri renkli tırnaklara, antimalarial haplar gibi bazı reçeteli ilaçlar alınmasından kaynaklanır.

Tırnaklarınızın dokusu

1- Gevrek, bölünmüş tırnaklar genellikle tiroidinizin çok yavaş çalıştığı bir durum olan hipotiroidizme bağlanır . Kuru ve ufalanan tırnaklar ayrıca A, C vitaminleri ve B7 vitamini olarak da bilinen biotin eksikliğini gösterebilir. Bu tırnak probleminin olası bir başka nedeni de oje sökücünün aşırı kullanılmasıdır.
2- Dikey sırtlar , tıpkı yüzünüzdeki kırışıklıklar gibi normal yaşlanma belirtileridir . Ancak genç yaşta daha belirgin hale gelirlerse, bu B12 vitamini veya bir magnezyum eksikliğinden muzdarip olduğunuz anlamına gelebilir.
3- Yatay sırtlar (veya Beau’nın çizgileri ) tipik olarak çivinize doğrudan travmanın sonucudur. Bununla birlikte, bir kerede birden fazla çivide görüyorsanız, aynı zamanda kızıl ve zatürree gibi yüksek ateşi olan ciddi bir hastalık belirtisi olabilir.
4- Tırnak çukurlaşma gibi cilt problemlerinin gösterebilir sedef hastalığı , egzema ve dermatit olmuştur. Aynı zamanda eklemlerinizi etkileyen bir hastalık olan inflamatuar artrit de dahil olmak üzere bağ dokusu bozukluklarının erken bir işareti olabilir.

Tırnak büyüme

1- Tırnaklarınız yükselmiş sırtları ve kabartmalı bir depresyonu olan bir kaşığa benzeyen bir olgu olan Kaşık tırnakları (veya koilonychia ), vücudunuz çok fazla demir ürettiğinde ortaya çıkan bir hastalık olan hemokromatozis belirtisi olabilir. Ayrıca demir eksikliği anemisi, kalp hastalığı ve zayıf kan dolaşımı ile de ilişkilidirler.
2- Parmak uçlarınız genişlediğinde ve tırnaklarınız aşağı doğru kıvrıldığında tırnak cilası görünür . Bu tür tırnak büyümesi, kanınızdaki, genellikle akciğer hastalığının neden olduğu düşük oksijenin bir işareti olabilir. Clubbing ayrıca karaciğer veya böbrek hastalığı, kalp problemleri, inflamatuar barsak hastalığı ve AIDS ile ilgili olabilir.
3- Yataklarından kopan çiviler, tiroid bezinizin vücudunuza çok fazla hormon salgıladığı bir durum olan hipertiroidizmi gösterir. Gevşek tırnaklar ayrıca bir mantar enfeksiyonu, sedef hastalığı, zayıf kan dolaşımı veya amiloidoz veya organlarınızdaki ve dokularınızdaki aşırı miktarda protein amiloidini gösterir.

Diğer tırnak özellikleri

1- Kütiküllerden tırnağınızın ucuna kadar uzanan koyu renkli verticle çizgileri , gerçekten tehlikeli bir cilt kanseri türü olan subungual melanomun bir işareti olabilir . Bu yüzden bu çizgiler tırnaklarınızda herhangi bir ağrıya neden olmasa bile, farkına vardıktan sonra doktorunuza hemen gitmek daha iyidir.
2- Çoğu insan beyaz çizgilerin (veya Mees çizgilerinin ) kalsiyum eksikliği anlamına geldiğine inanmasına rağmen , bu doğru değil. Tırnaklarınızdaki beyaz renk değişikliği genellikle protein içermeyen dengesiz bir diyeti gösterir. Bunun yanında, böbrek yetmezliğinin bir sonucu olarak ağır metallerle zehirlenme olayından sonra ortaya çıkabilirler.
3- Tırnak çevrenizdeki kırmızı, kabarık cilt genellikle tırnak kıvrımının iltihabını gösterir. Enflamasyona büyük şişlik eşlik ederse, buna paronişi denilen bir enfeksiyon neden olabilir . Kırmızımsı tırnak kıvrımının diğer olası nedenleri arasında bağ dokusu bozuklukları – özellikle de lupus hastalığı bulunur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.