Tırnaklarınızın Güçlü Ve Temiz Görünmesi İçin Bu Karışımı Uygulayın

23.09.2019
1.520
Tırnaklarınızın Güçlü Ve Temiz Görünmesi İçin Bu Karışımı Uygulayın

Uzun ve hızlı büyüyen tırnaklara sahip olmak birçok kadın için idealdir. Çok sık tırnaklar kolayca kırılır ve sonra diğerlerinin uzunluğunu geri almak için sonsuza kadar sürecek gibi görünür, hatta çivilerin geri kalanını dosyaladığınızda bile.

Bunun birçok kez işe yaradığı kanıtlanmış kesin bir tedavi taze portakal suyu ve ezilmiş sarımsak ıslatması, ardından ellerinizi yıkadıktan sonra zeytinyağında ıslatmaktır.

Malzemelerin Yararları:

Portakal Suyu

Tırnak büyümeyi desteklemek için bu kadar hızlı çalışır nedenleri vardır. Portakal suyu, tırnakların kalitesini artırmaya yardımcı olan antioksidanlarla doldurulur. Daha güçlü ve daha hızlı büyürken tırnakların daha çekici görünmesini sağlar.

Ayrıca, kütikülün dökülmesine ve içerdiği sitrik asit nedeniyle çivinin daha yumuşak görünmesine yardımcı olur. Ayrıca sarımsak kokusunu gizlemeye ve nötralize etmeye yardımcı olur.

Sarımsak

Sarımsak en iyi doğal şifa verici ajanlardan biridir, ancak tırnaklar için de harikadır. Sarımsak selenyumda yüksektir. Vücudunuz selenyumdan yoksun olduğunda, daha zayıf tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Sarımsak, birçok farklı bitki besleyici, vitamin ve mineral içerir ve hücre sağlığını geliştirmek için güçlü antioksidan yararları vardır. Antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere de sahiptir.

En zengin kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko ve manganez kaynaklarından biridir. Manganez, antioksidan bir enzim olan süperoksit dismutazı oluşturmak için gereklidir. Aynı zamanda iltihabı önler ve enfeksiyonla savaşmak için C vitamini içerir.

Zeytinyağı

Son adım, zeytinyağı ıslatmak, yumuşatmak ve tırnak ve tırnak çevresindeki deriyi nemlendirir. Besleyici E vitamini sağlamak için cildin ve tırnakların içine derinlemesine nüfuz ederken, kan akışını iyileştirirken, hücreleri onarırken ve güç kattığında büyümeyi teşvik etmek için tırnaklara besin ve oksijen getirilmesine yardımcı olur.

Zeytinyağı, tırnak etlerinizi, tırnak tırnaklarını ve tırnak etlerini nemlendirirken yumuşak tutar. Ekstra nem gücü arttırır ve kolay kırılan kırılgan tırnakların soyulmasını önler.

Malzemeler

1/4 bardak portakal suyu
1 diş kıyılmış sarımsak (15 dakika boyunca bu portakal / sarımsak karışımında parmakların oturmasına izin verin)
1/4 fincan zeytinyağı (parmakların bu yağda 10-15 dakika oturmasını sağlayın)

Talimatlar:

Portakalın yarısını kesin ve küçük bir cam kapta suyunu sıkın. Kenara koyun.

Bir diş sarımsak alın ve küçük parçalara ayırın / ezin. Ezilmiş sarımsakları portakal suyuna yerleştirin ve karıştırın. Tırnaklarınızı emmeden önce karışımı yaklaşık 5 dakika bekletin.

Tırnaklarınızı portakal / sarımsak karışımı içine batırın ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Bir seferde bir el.

Portakal ve sarımsağı ıslattıktan sonra, küçük bir cam kapta bir miktar zeytinyağı dökün ve tırnaklarınızı bir kez daha zeytinyağına batırın. Tırnaklarınızı yaklaşık 10-15 dakika bekletin ve silerek kurutun. Yıkama gerekmez.

Bunu haftada 3 Kez yapın ve mükemmel sonuçlar alın.

Karışımı buzdolabında saklayabilir ve 5 gün içinde kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.