Tırnak batmasını önlemek için 7 altın kaide

17.03.2019
1.149
Tırnak batmasını önlemek için 7 altın kaide

Cildiye Uzmanı Dr. Seda Erdoğan, tırnak batması ve rehabilitasyon usulleri hakkında bilgi verdi

En sık tesadüfülen ayak meselelerinden biri olan tırnak batması; parmakta kızarıklık, şişlik ve sızı şikayetlerine neden olabiliyor. Tırnak batması ileri derecede olan hastalarda ise pabuç giymekte zorlanma, çorapların sık sık kirlenmesi, irin ve çıban gibi meseleler ortaya çıkıyor. Sıcak havalarda genellikle burnu sarih, sandalet ve terlik gibi rahat pabuçların giyilmesi tırnak batması olan şahısları gevşetiyor ve rehabilitasyona takviyeci oluyor.

Tırnaklarınızı keserken itinalı olun

Tırnak batması cildin yana ya da içeri doğru uzamasıdır. Genelde ayak başparmağında görülür, ender de olsa el tırnaklarında ortaya çıkabilir. Yumuşak dokuyu tahrişine bağlı irinli ya da cerahatsiz olabilir. Tırnak yatağı ile tırnak arasında doğuştan geçimsizlik olan bireylerde, uygunsuz pabuç tercihi ve yanlış tırnak kesimleri bu problemi daha da besbelli hale getirebilmektedir. Batık aynı tırnakta bazen tek bazen de çift taraflı olabilir.

Pamuk yerleştirmek işe yarayabilir

Tırnak batması genelde konutta rehabilitasyon edilebilir, ancak sızı şiddetliyse veya dağılırsa bir uzmana müracaat etilmelidir. Konutta, batık olan tırnağa sıcak su banyosunu uyguladıktan sonra, cımbız takviyeyi ile hafifçe batık tırnak kaldırılır ve tırnak ile etin arasına pamuk yerleştirilir. Bu usul ile tırnağın etin içerisine doğru değil dışa doğru uzaması sağlanır ve tırnak batması meseleyi ortadan kalkar.

Tırnak batmasını önlemek için 7 altın kaide;

  • Tırnaklarınızı çok kısa kesmeyin. Tırnaklarınız köşelerini dik köşeler biçiminde vazgeçmemeye itina gösterin. Yarım ay biçiminde kesin.
  • Dar ve sivri burun ve topuklu kunduralardan uzak durun. Konutta yalın ayak gezin.
  • Bir vakit terlik, sandalet cinsi parmağınızı sarihte vazgeçen pabuçlar kullanın.
  • Ayaklarınızı kuru yakalamaya itina gösterin.
  • Yalnızca pamuklu çorap kullanın ve günlük değiştirin.
  • Ayağınızda dolaşım meseleyi varsa veya kendi tırnaklarınızı kesemiyorsanız, emin bir yerde pedikür yaptırmayı seçim edin.
  • İçe doğru gelişen, birkaç hafta süren, irinli tırnak batmanız varsa kesinlikle bir uzmana görünün.

Yanlış uygulamalar kesintisiz batmalara yol açabilir

Tırnak batması rehabilitasyonu için bir uzmana müracaat etilmelidir. Hekim olmayan bireylerce şuursuzca yapılan uygulamalar, tırnak probleminin bütün olarak iyileşmemesine ve iltihaplanmalara yol açabilir, kalıcı tırnak bozuklukları ile de sonuçlanabilir. Tırnak batması rehabilitasyonunda en yaygın yanlış yaklaşım, tırnağın tamamen çekilmesidir. Bu rehabilitasyon bir ayak tırnağının yine oluşma süresi olan takribî sekiz aylık süreçte geçici bir hafifleme yaratır. Oysaki tırnak yine geliştiğinde batmaya neden olan problem hala devam ettiği için kaçınılmaz olarak tırnak batması tekerrürler. Tırnak batmasının gidişatına göre rehabilitasyon değişmektedir. Erken safhada konservatif rehabilitasyonlar, ileri safhada ise cerrahi usuller seçim edilebilir.

YORUMLAR

  1. Fadime dedi ki:

    Bu batıklar sızı yaptığında ayakkabı da giyilmiyor. Bunun için özel ayakkabı var mı? İ, yapılamaz mı iş, okul aksıyor