Teneke Kutulu Kapaklarını Açmadan Önce Yıkayın Nedenini öğrenince şaşıracaksınız

12.09.2020
820
Teneke Kutulu Kapaklarını Açmadan Önce Yıkayın Nedenini öğrenince şaşıracaksınız

Sıcak bir yaz günü ve elinizde tuttuğunuz soda kutusunu açmak için can atıyorsunuz. Sodanın buz küpleriyle dolu bir bardakta soğurken çıkardığı sesi duymak için sabırsızlanıyorsunuz. ancak kapağı temizlemeyi unutursanız, farkına bile varmadan böcek veya hayvan dışkısı içiyor olabileceğinizi unutmamak önemlidir.

Yiyecek ve içecek kutuları, en yakın marketten teslim almadan önce uzun bir yol kat eder. Büyük depolarda depolanır ve küçük hayvanların varlığından veya depolandıkları çevrenin kirinden potansiyel olarak kirlenebilecekleri kamyonlarla taşınırlar.

1. Teneke kutuya bir hayvan idrarı yapmış olabilir.

Hayvan idrarı, biri leptospirosis olan bir dizi hastalığın bulaşma kaynağı olabilir. Bu, fare ve sıçan gibi hayvanların idrarında bulunabilen bir bakterinin neden olduğu bir hastalıktır. Leptospirosis, bakterilerle doğrudan temas yoluyla bulaşır. Semptomlardan bazıları ateş, baş ağrısı, kas ağrıları ve genel halsizliği içerir ve hatta daha şiddetli hale gelebilir ve sonuçta hastalığın daha ciddi bir şekline yol açabilir.

2. Konserve ürünler potansiyel olarak etraftaki toz ve kir ile kirlenebilir

Toz içeren yiyeceklerin yenmesi tavsiye edilmez, çünkü Sağlık Örgütü’ne göre bu bileşen hastalıklardan sorumlu mikroorganizmalarla kontamine olabilir. Örneğin, Bacillus cereus bakterisi , insanlarda bulunduğunda ishale, karın kramplarına ve hatta kusmaya neden olabilir.

3. Hamam böceği gibi böcekler, tenekeleri yumurtalarını veya dışkılarını bırakmak için kullanabilir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, bu böcekler dizanteri, gastroenterit, ishal, tifo, kangren ve cüzzam gibi hastalıkların yaygın yayıcılarıdır. Bunlardan kaçınmanın en iyi yolu, kutuları açmadan önce sabun ve suyla yıkamaktır.

4. Yiyeceklerinize hayvan veya böcek kalıntıları düşebilir

Kutuların kapakları sinek, örümcekler veya hamam böceği gibi küçük böcek izleri içerebilir. Kapağı temizlemezseniz, fark edilmeyebilirler ve yemeğinize düşme ve hazırladığınız tüm partiyi kirletme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Ek olarak, sinekler gibi bazı böcekler, tifo, kolera ve çocuk felci dahil olmak üzere 60’tan fazla hastalığın aktarıcısıdır. Muhtemelen yemeğinizde bunlardan hiçbirini istemezsiniz!

Ve siz, konserve ürünlerinizi tüketmeden önce yıkıyor musunuz? Yeni alışkanlıklar oluşturmak için geç değildir. Bunlardan bazılarını zaten biliyorsan bize söyle. Ve diğerlerini biliyorsanız, başkalarını konserve ürünleri yıkamadan tüketme tehlikesinden haberdar etmek için yorum bölümünde paylaşın!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.