Telefonunuz Islanırsa Mutlaka Bunları Yapın

04.09.2020
3.252
Telefonunuz Islanırsa Mutlaka Bunları Yapın

Kabul edelim, bu bizim en kötü kabuslarımızdan biri. Cep telefonunuzu yanlışlıkla banyoya (veya daha da kötüsü – tuvalete) düşürdünüz veya cebinizde havuza atladınız veya yağmurda yürürken telefonunuz ıslandı. Garanti sudan kaynaklanan herhangi bir hasarı kapsamaz ve tüm fotoğraflarınız ve konuşmalarınız o anda kaybolabilir!

1. Derhal sudan çıkarın

Biliyoruz, kulağa apaçık geliyor, ancak çok geç olduğunu ve onu almak için acele etmeye bile değmeyeceğini düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, her saniye önemlidir ve eğer şanslıysanız, yine de telefonunuzu kurtarmak için bir şansınız olacak.

2. Kapat

Çoğu zaman, telefonunuz bir miktar suya düştüğünde otomatik olarak kapanır, ancak kapanmazsa, hemen kapatmak için kapatmaktan veya pili çıkarmaktan çekinmeyin. Bu, onu kısa devreye karşı koruyacaktır.

3. Pili çıkarın (mümkünse)

İPhone gibi pili çıkarmanıza izin vermeyen bir cep telefonunuz varsa bu adımı atlayın. Ancak pili telefondan çıkarmak mümkünse, tereddüt etmeden yapın. Telefonun kızarmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Çıkarırsanız, enerji kaynağını kesecek ve daha fazla hasarı önleyeceksiniz.

4. Sim ve hafıza kartlarını ve diğer tüm çevre birimlerini çıkarın

Telefondaki boşlukları ve yuvaları kapatan tüm kapakları ve fişleri çıkarın. Telefonunuzu mikrofiber bir bez veya havluyla kurulayın (kağıt kullanılmaması önerilir çünkü parçacıklar telefonun boşluklarını tıkayabilir).

5. Vakum torbasına koyun

Bu şekilde, yuvalara ve ulaşılması zor alanlara sıkışmış suyu çekebilirsiniz. Telefonu plastik bir çantaya koyun ve havayı emerek vakum etkisi yaratın. Telefonun iç kısımlarındaki sıvıyı emer.

6. Bir kase pirinç veya başka bir emici maddeye koyun

Hayır, efsane değil. Telefonu bir mendille kurutmak, telefonun içine ulaşmanıza izin vermez ve nemi emecek bir şeye ihtiyacınız olacak … pişmemiş pirinç gibi. Telefonu ve tüm parçalarını bir kase pilavın içine koyun ve yaklaşık iki gün orada bırakın. Kedi kumu veya silika jel poşetleri gibi suyu emen diğer alternatif malzemeleri kullanabilirsiniz (genellikle kuru yiyeceklerde, vitaminlerde veya yeni ayakkabı kutularında bulunur).

7. Açın ve parmaklarınızı çapraz tutun

Teknisyenler suya düşme durumunda telefonun zarar görme ihtimalinin yüksek olduğu konusunda uyarıda bulunsa da, şifalı tarifler olarak bizler çok iyimseriz ve her zaman olumlu bir sonuca inanıyoruz.

Telefonunuza en az iki gün kuruması ve onu açma dürtüsüne direnmesi çok önemlidir, çünkü içeride küçük bir su parçacığı kalırsa, tüm çabalarınız işe yaramaz. İyi şanslar!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.