Riskli konut nebatları

04.02.2019
45
Riskli konut nebatları

Konutumuzda baktığımız nebatlara özellikle dikkat etmemiz gerekiyor. Kimi nebat havayı paklerken bazısı da riskli sıhhat meselelerini birliktesi getirebiliyor. Riskli konut nebatları hakkında bilgi sahibi değilseniz bu haberimiz bütün size göre.

Evde yetiştirdiğimizde dikkatli olmamız gereken ve gerekli olmadığı sürece bakmamız gereken nebatlar var. Peki, bu nebatlar hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Bazı nebatlar varsaydığımız kadar suçsuz olmayabiliyor. İşte konutumuzda beslediğimizde sıhhatimizi tehlikeye atan o nebatlar…

Zakkum

Zakkum nebatından geçmişte pek çok zehirlenme hadisesi yaşanmıştır. Ölümcül riski olan bu nebat özellikle çocuklardan uzak yakalanması gereken nebatlar arasında yer alıyor.

Sümbül

Sümbül nebatı ağızla temas halinde nergis nebatında olduğu gibi zehirlenmelere sebebiyet verebilir.

Nergis

Nergis nebatı, nergisgiller ailesindendir. Bu nebat yutulması neticesinde kusma ishal gibi sıhhat meselelerini birliktesi getirebilir. Özellikle mide sızısına neden olan bu nebatın zehirlenmelere neden olduğu söylenmektedir.

Ortanca

Ortancayı ağızla teması halinde şayet yanlışıkla harcanırsa, mide kırampları, tembelliğe, ishalden komaya kadar semptomlar zehrin tesirini gösterebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.