Tam bir şifa kaynağı…Gram gram sağılan bu sütün kilosu 6 bin lira!

24.04.2019
56
Tam bir şifa kaynağı…Gram gram sağılan bu sütün kilosu 6 bin lira!

Kilosu altınla yarışan arı sütünün hasadı başladı. Bir Hayli hastalığın tedavisinde kullanılan arı sütünün kilosu sanki altınla yarışıyor. Peki arı sütü nasıl elde ediliyor? Arı sütünün bereketleri nelerdir? Bütün bir şifacı olan arı sütü hakkında merak edilenler haberimizde…

Bursa’da arı kovanlarından gram gram sağılan ve bir hayli hastalığın tedavisinde kullanılan arı sütünün sağımına başlandı. Sütün kilosunun 6 bin liradan satıldığı söylenirken, üretici Mehmet Durgut, siparişlere yetişmeye çalışıyor.

Her yıl Nisanda başlayıp Eylül ayına kadar hasadı devam eden arı sütü kovanlardan çıkartılmaya başlandı. İlaç ve kozmetik sektöründe kullanılan ve özellikle çocuğu olmayan evli çiftlerin seçim ettiği çocukların bağışıklığı kuvvetlendirmesi için arz gören arı sütü; kovanlardan büyük zahmetle çıkartılıyor.

Arı sütünü elde etmek için kovanlarını 3 gruba ayırıyor. Bir grup kovanlarda lavra imali yapılırken, öbür kısımda ise yumurta transferi yapılıyor ve üçüncü gruptan ise sağım operasyonu gerçekleşiyor.120 kovan bulunan arıcı bunun 36 kovanından her gün arı sütü sağımı yapabiliyor. 36 kovan arıdan çıkan süt günde 400 gram arı sütü toplanıyor. Hasat edilen arı sütünün kilosu ise 6 bin liradan satışa sunuluyor. Oldukça çok müşterisi olan bu süt sade veya bal polen ile karıştırılarak satışa sunuluyor.

Bursa’da 6 karakter ailesiyle beraber 120 kovan arasından arı sütü tplanmasına başlayan Mehmet Durgut, “Her kovanda 9 çıta bulunuyor. Bu çıtalardan günde yalnızca bir tanesi alıp sağım yapıyoruz. İlk evvel siyah peklere ana arının yumurta yapmasını sağlıyoruz. Yumurtaları alıp genç arıların bulunduğu kovanlara koyuyoruz. Genç arılar petekleri arı sütüyle dolduruyor. Bu petekleri 72 saatin sonunda sağım yapıyoruz. 120 kovandan günlük 36 peteği sağım yapıyoruz. Bu kovanlardan da takribî 400 gram arı sütü elde ediyoruz. Bu yapılan arı sütünün kilosunu ise 6 bin liradan satışa sunuyoruz. Sağım Nisanda başlayıp Eylüle kadar devam ediyor. Özellikle aileler arı sütünü çocuklarının gelişimi için alıyorlar. Çocuk sahibi olmak isteyenler ve hastalananlarda alıyor. Bu arı sütünü eksi 18 derecede 24 ay saklanabiliyor. Buzdolabında ise daha önceki 4 derecede 40 gün bozulmadan durabiliyor. Günlük arı sütünün tüketimi basmakalıp insanlarda yarım gram hastalarda ise 1 olarak harcıyorlar” dedi.

ARI SÜTÜNÜN BEREKETLERİ

 • İçerdiği antioksidan bağışıklık sistemini kanserli hücrelere karşı güçlendirir.
 • Sporcuların kemik yapısını kuvvetlendirerek yaşanma olasılığı olan eklem ve adale sızılarını önler. Ayrıca ciltlerinde tahriş sonrası enfeksiyon kapma ihtimalini de sıfırlar.
 • Kan tazyikini dengeleyerek, damar sertleşmesi ve kalp hastalıklarını önler.
 • Gece uyumadan evvel bir kaşık harcandığında uyku problemini ortadan kaldırır. Aynı zamanda yatarken beden hücrelerinin daha sıhhatli yenilenmesini destekler.
 • Ciltteki ihtiyarlamaya neden olan hücrelerin yaradılışını yasaklayarak, genç hücrelerin rakamını artırır. Aynı zamanda yara, darbe ve çiziklerin iyileşmesini ciddi sürede hızlandırır.
 • Vücudun hareket direncini arttırır.
 • Kanda bulunan hasarlı zehirli maddelerin rakamını eksilterek eklemlerde oluşma olasılığı olan ödemleri engeller.
 • Anne karnındaki bebeğin vücutsal ve zekasal gelişimini destekler.
 • Hafızayı kuvvetlendirdiği için alzheimer hastalığı tehlikeyi olan şahısların kesintisiz harcaması gereken bir besindir.
 • Mide ve bağırsak faaliyetlerini kumpaslar, sindirimi basitleştirir. Kabızlık ve kabarıklık rahatsızlıkların tehlikelerini azaltır.
 • Kullandığınız şampuanın içerisine iki çay kaşığı ilave ederseniz Saç dökülmesini yasaklayarak, saçın hacmini artırır.
 • Arı sütünü basmakalıp süt ile karıştırarak cildinize losyon olarak da kullanabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.