UA-133710256-1

Susamın faydaları nelerdir? Susamla diş nasıl beyazlatılır?

05.03.2019
145
Susamın faydaları nelerdir? Susamla diş nasıl beyazlatılır?

Türk halkı olarak bırakamadığımız bir lezzet olan simiti süsleyen, sıhhat ambarı tahinin çiğ maddesi olan susamın öyle faydaları var ki saymakla bitmiyor.. Kendi ufak verimi büyük olan susamın, kapsadığı zengin vitamin ve mineral bakımından diyabetten tutunda kansızlık hastalığına kadar iyi geldiği uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Peki susamın başlıca faydaları neler? Susamın ağız ve diş sıhhatine faydaları neler? Diş beyazlatan susam kürü nasıl yapılır? İşte tüm bu suallerin yanıtı haberimizde…

Eski çağlardan beridir mutfakların bir köşesinde yer edinen susamın bir hayli hastalığa iyi geliyor. Kapsadığı zengin vitamin ve mineral bakımından diyabetten tutunda kansızlık hastalığına kadar iyi gelen susamın mucize faydalarını sizler için derledik. Asya topraklarında yetiştirilen susam tohum olarak kullanılır. Aynı zamanda susamdan hem yağ hem de baharat elde edilir. Susamın dış kabuğu hayvan antta kullanılır. Tıpta susamın yağı çözücü olduğundan ilaç yapımında kullanılır. Özellikle saç, kirpik, kaş ve cilt bakımında kullanılır. Susam harekât gördüğünde içeriğindeki asit oranı artığından mide rahatsızlığı olanlar için harcanması öneri edilmez. Ancak tahin olarak harcanabilir. Uzmanlar gelişim çağındaki ve hamile bayanların susam oranı çok olan tahin ve yoğurt karışımının kumpaslı harcanmasını öneri eder.

İŞTE SUSAMIN FAYDALARI

Kapsadığı doymamış yağlar damarları arınarak kötü kolesterol seviyesini düşürür. Bu sayede kalbe giden damarların daha sıhhatli olmasını yardımlar. Atardamar hastalığına tutulma ve felç geçirme riskini azaltır.

Siyah susam içeriğinde bol ölçüde demir maddesi barındırır. Bu madde kan yapıcı hücreleri artırarak kansızlık tehlikesini ortadan kaldırarak, bitkinlik ve halsizlik hislerinin düşürülmesinde dayanakçı olur.

Susam fitatin maddesi başka bir deyişle anti kanser bileşenleri kapsar. Kumpaslı olarak harcanan susam kolorektral ur hücrelerini eksiltir.

Lif açısından da oldukça zengin olan bu yiyecek sindirimi basitleştirerek bağırsaklardaki zehirli maddeleri pakler. Ayrıca kilo vermede dayanakçı olur.

Kan damarlarını ve kemikleri kuvvetlendirerek romatoid artrit hastalığının neden olduğu sancılara iyi hasılat. Aynı zamanda ödemlerin yaradılışını önler.

Sıhhatine de verimi olduğu öğrenilir. Özellikle yağının dişleri beyazlattığı yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır.

Susam yağını cildi ve saçları yenilemede ve ölü hücrelerin oranını eksiltmede tesirlidir.

Ananesel Çin tıbbında karaciğerdeki zehirli maddeleri arınmada ve gözdeki bozuk hücreleri yenilemede de tesirli olduğu öğrenilir.

DİŞ BEYAZLATAN SUSAM KÜRÜ

MALZEMELER

  • 1 yemek kaşığı susam yağı
  • 1 yemek kaşığı limon suyu

UYGULANIŞI

İki malzemeyi iyice karıştırınız 5 dakika bekleyiniz. Daha sonra gazlı bez dayanağıyla dişlerinize ve diş etlerinize masaj yaparak uygulayınız. 2 dakika bekledikten sonra ağzınızı iyice durulayınız. Hafta da 2 kere bu karışımı dişlerinize uygulayınız.

Kaynak: Yasemin

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.