Sümüğünüzün Rengi Sağlığınız Hakkında Çok Ciddi Şeyler Söylüyor

03.01.2020
4.701
Sümüğünüzün Rengi Sağlığınız Hakkında Çok Ciddi Şeyler Söylüyor

Doğru semptomları bulmak, soğuk algınlığı veya grip için doğru teşhise ulaşmanıza yardımcı olabilir. Sümüğünüzün rengi, dokusu ve ne kadar akışkan olduğu bu yüzden önemlidir. Onlara bakarak, sağlığınızla ilgili olanları tespit edebilir, ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.

Genellikle soğuk algınlığından kaynaklandığı düşünülerek geçiştirilen burun akıntısının rengi de dokusu da oldukça önemli.

Birçok hastalığın habercisi olabilen sümüğünüzün rengi eğer siyahsa mantar, yapışkan, kokmuş ve renksiz ise kronik sinüzit belirtisi olabilir. İşte 9 farklı sümük tipi ve bilmeniz gerekenler.

AÇIK VE AKICI: net ve cıvık bir mukusunuz var ise bu sağlıklı olduğunuz anlamına gelir Bu mukus türü tozlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Burun deliklerinize girebilecek virüsler ve bakretilerle savaşan proteinler ve antikorlar içerir. Ancak bazen bir alerjinin belirtisi olabilir özellikle burnunuz kaşınıyor ve hapşırıyorsanız.

AÇIK VE KALIN: Bu tip mukus kronik bir alerjinin belirtisi olabilir. Bu durumda burun tıkanır ve nazal dokular şişmiş hale gelebilir. Bir kulak burun boğaz uzmanına gitmek probleminizi çözebilir.

BEYAZ: Burunda nem kaybolur ve mukus beyaz bir hale gelir. Bu soğuk algınlığı durumunda ortaya çıkar.

SARI: Sarı renk soğuk algınlığının kesin bir işaretidir. sarı renk virüsle savaşan ölü beyaz kan hücrelerinden kaynaklanır.

YEŞİL: Bu mukus türüde soğuk algınlığı durumunda ortaya çıkar. Vücut sisteminiz enfeksiyondan kurtulmak için yoğun bir çaba gösterir. Ancak semtomlar 10 günden fazla sürerse bakteriyel bir enfeksiyon olabilir bu yüzden doktora görünmelisiniz.

PEMBE YADA KIRMIZI: Pembe hoş bir renk olabilir ancak kesinlikle iyi bir işaret değildir. Eğer kan akışı yarım saat sonra durmazsa mutlaka doktora görünmelisiniz.

KAHVERENGİ: Burnunuzdaki kanın kuruması yada kir birikmesi sonucu böyle bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. bu durumda burun deliklerinizi deniz suyu spreyi ile temizleyebilirsiniz.

SİYAH: Sigara içmiyorsanız ancak yinede sümüğünüzde yinede siyahsa mantar enfeksiyonun bir işareti olabilir.

YAPIŞKAN KOKMUŞ VE RENKSİZ: Muhtemelen kronik sinüzit belirtisi olabilir. Boğazdaki dokuların şişmesi nedeniyle çok fazla mukus ürer buda sancıya neden olur. virüslere karşı antibiyotikler veya diğer tedaviler işe yaramaz ise mutlaka kulak burun boğaz doktoruna görünmeniz gerekir.

BONUS: beyaz yeşil veya sarıysa muhtemelen burun akıntısı yaşıyorsunuz demektir. cıvık bir dokuysa soğuk algınlığı veya enfeksiyonların gerçek bir belirtisidir. semptomlar 2 haftadan uzun sürerse mutlaka doktora görünmelisiniz. Yeşil yada neredeyse siyah olursa mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.