Stres Ve Ağrıdan Vücudunuzu Bu Basit hareketlerle Kurtarabilirsiniz

09.11.2020
1.869
Stres Ve Ağrıdan Vücudunuzu Bu Basit hareketlerle Kurtarabilirsiniz

Araştırmalar, stresin bir kişinin zihinsel ve fiziksel durumunu etkileyen yaklaşık 50 olumsuz sağlık etkisine neden olabileceğini söylüyor. Her birimizin zaman zaman sebepsiz yere uykulu, bitkin ve aşırı duygusal hissederiz. Nedeni stres olabilir.

Fiziksel acıdan hızla kurtulmak için ne yapabilirsiniz?

1. Bel ağrısı için ayak masajı

Ağrıyı hafifletmek için bacakların ve ellerin belirli bölgelerini uyarma uygulamasına refleksoloji denir . Bilim adamları refleksolojinin etkinliği hakkında tartışıyorlar. Bununla birlikte, birkaç çalışma, refleksolojinin stresin neden olduğu vücut ağrısını hafifletmeye yardımcı olduğunu doğrulamaktadır.

Araştırmalar , ayaktaki belirli bölgelerin uyarılmasının kronik sırt ağrısını sıradan bir masajdan daha iyi ortaya çıkarmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Masaj süreci:

Ayağınıza biraz vücut yağı damlatarak başlayın . Ardından, kavis üzerinde yoğunlaşarak baş parmaklarınızı topuktan ayak parmaklarınıza doğru hareket ettirmeye başlayın. Baş parmağınızı birkaç dakika boyunca bu şekilde tekrar tekrar hareket ettirin.

2. Yüz masajı

Yüzdeki gerginlik bir başka stres belirtisidir. Çene ağrısı, diş gıcırdatma, dudak titremesi veya boyun ağrısı şeklinde ortaya çıkabilir . Bununla birlikte, birkaç kolay masaj tekniği , yüzünüzü rahatsızlıktan kurtarmanıza yardımcı olacaktır.

Masaj süreci:

1. Önceki durumda olduğu gibi, masaja yüzünüze yağ damlatarak başlayın.

2. Parmaklarınızı ve avuç içlerinizi kullanarak yüzünüze masaj yapın, çeneden yukarıya doğru hareket ettirin ve elmacık kemiklerine de yukarı doğru masaj yapın.

3. Alt göz kapağınızı yukarı doğru ve şakakların etrafında çekerek göz çevresinde dairesel hareketler yapın.

4. Burnunuzu sıkın ve parmaklarınızı yukarı ve aşağı hareket ettirin.

5. Yüzünüzün her tarafına hafifçe vurun.

6. Avuç içlerinizi aşağıdan yukarıya doğru hareket ettirerek boynunuza masaj yapın.

3. Aromaterapi

Aromaterapi , kişinin fiziksel ve zihinsel durumunu iyileştirmek için doğal aromalar kullanan bir tedavidir. Aromaterapide kullanılan yaklaşık yüz uçucu yağ vardır ve her birinin kendine özgü özellikleri ve faydaları vardır. En iyi 3 seçeneğimiz aşağıdadır.

İlk 3:

1. Kediotu yağı: Rahatlatıcı özelliklere sahiptir ve genellikle uykusuzluk ve sinirsel gerilimlerle savaşmak için kullanılır .

2. Bergamot yağı: üzüntü ve kederle savaşır ve stres sırasında çok faydalıdır. Güzel bir bonus olarak bu yağ aynı zamanda sivilce ve sivilcelerden kurtulmaya da yardımcı olur.

3. Mercanköşk: Stres ve anksiyete sırasında kullanılır ve vücut ağrılarını ve baş ağrılarını gidermeye yardımcı olur.

Nasıl kullanılır:

Seçtiğiniz uçucu yağın türüne rağmen, onu uygulama süreçleri aynıdır: onları doğrudan şişeden soluyabilir veya yukarıda açıklanan masajlarda kullanabilirsiniz (Herhangi bir uçucu yağı kullanmadan önce her zaman şişedeki talimatları okumayı unutmayın doğrudan cildinize sürün, çünkü bazıları ciddi şekilde kurutabilir veya başka olumsuz yan etkilere sahip olabilir) veya yağları havaya yayacak bir difüzör satın alın.

4. Sakız çiğneyin

Stresin neden olduğu kaygıyı gidermenize yardımcı olabilecek beklenmedik bir çözüm sakızdır.

Araştırmacılar araştırma yaptılar ve şunları buldular: 50 gönüllüyü 2 gruba ayırdılar. Bir grubun günde iki kez sakız çiğnemesi istendi, diğer grup ise normal hayatını yaşıyordu ve o süre sakızı kullanmadı. 2 hafta sonra, sakız çiğneyen grup, çiğneyenlere göre önemli bir farklılık gösterdi.

5. El masajı

Vücuttaki gerginliği azaltmak için kullanabileceğiniz bir diğer araç da el masajıdır. Sadece birkaç hızlı ve kolay adım kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Masaj süreci:

1. Eliniz boyunca gerginliği hissettiğinizden emin olarak parmaklarınızı ve avuç içinizi uzatın.

2. Cildi başparmağınız ve işaret parmağınız arasında sıkın ve dairesel hareketler yaparak nazikçe masaj yapın.

3. Başparmağınızı avucunuzun ortasından her bir parmağınızın tabanına kaydırın.

Stresi önlemek için ne yapabilirsiniz?

1. ABC Tekniği

ABC modeli veya ABC tekniği, Bilişsel Davranışçı Terapi adı verilen şeyin bir parçasıdır. Hayatınızda meydana gelen olayları analiz etmenizi ve sonuç olarak duygusal tepkinizi kontrol etmenizi sağlayan psikolojik bir terapidir .

ABC bir kısaltmadır: “A” Etkinleştirme Olayı anlamına gelir; İnanç için “B”; Sonuç için “C”.

Nasıl başvurulur?

Albert Ellis, bu terapi ile geldi bilgini, inanılan olayın bizim gerçek dışı yorumlanması bunun olumsuz bir algı oluşturur ve duygularımızı etkiler. Duygusal tepkinizin nasıl çalıştığını ve olumsuz duygularınızı tam olarak neyin tetiklediğini anladıktan sonra, olaya karşı davranışsal ve duygusal tepkinizi kontrol etmeye başlayabilirsiniz.

2. Aşamalı kas gevşemesi

Stresin fiziksel etkileri için Progressive Muscle Relaxation adı verilen bir teknik kullanabilirsiniz . Bu teknik, stresin neden olduğu gerginlikten kurtulmaya yardımcı olur.

Süreç:

Müzik, egzersizlere daha iyi konsantre olmanıza yardımcı olabilir.

1. Nefes alın ve ilk kas grubunu 4-10 saniye gerin.

2. Nefes verin ve aniden (yavaş yavaş değil) vücudunuzu gevşetin. 10-20 saniye dinlenin.

3. İşiniz bittiğinde 5’ten 1’e geri sayın.

İşte germeniz gereken kas gruplarının tam listesi .

3. Nefes teknikleri

Stresli anlarda nefes almak çok önemlidir . Kaygı yaşadığımızda, aniden nefessiz kaldığımızı fark ederiz. Stresi tam olarak yaşadığınızda durdurmak ve stresli bir günün ardından rahatlamak için kullanabileceğiniz nefes teknikleri vardır .

Süreç:

1. Kendi rahatınızdan ödün vermeden burnunuzdan olabildiğince derin nefes alın. Yavaş nefes alın ve yardımcı olursa 5’e kadar sayın. İlk denemede 5’e ulaşmamak normaldir.

2. Ağzınızdan nefes verin.

3. İşlemi 3-5 dakika tekrarlayın.

Ne sıklıkla stres yaşarsınız? Bununla genellikle nasıl başa çıkarsınız? Aşağıdaki yorum bölümünde bize anlatın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.