Sol Tarafınıza Doğru Uyumak Neden Daha Sağlıklı

04.10.2019
4.545
Sol Tarafınıza Doğru Uyumak Neden Daha Sağlıklı

Biz burada iyi bir gece uykusunun günlük aktivitelerimiz ve enerjimiz için ne kadar önemli olduğunu ilk elden biliyoruz. Bu yüzden bu bilimsel teoriyi kontrol etmeye karar verdik ve sol taraftaki uyku pozisyonundan elde edilebilecek altı potansiyel faydadan oluşan bir liste hazırladık.

Lenfatik sisteminizin çalışmasını iyileştirir

Lenfatik sistem, sistemimizdeki atık ve toksinleri kaldırarak vücudumuzda hayati bir rol oynar. Uzmanlar, torasik kanalın (lenfatik sistemin en büyük lenfatik damarı olan) sol tarafımızda bulunduğunu söylüyorlar. Bu nedenle sol tarafında yatmak, vücudun atık maddeleri daha etkin bir şekilde işlemesine yardımcı olabilir. Lenfatik sistem aynı zamanda yağların, proteinlerin ve diğer önemli maddelerin dokularınıza taşınmasını sağladığından, sol tarafında yatmak, hücrelerin bu besinleri çok daha hızlı almasını sağlar.

Dalağınızın işini daha iyi yapmasını sağlar

Dalak lenfatik sistemdeki en büyük organdır ve vücudunuzun sol tarafında da bulunur. Sol tarafında yatarsan, dalağın daha verimli çalışır. Bunun ana nedeni yerçekimidir. Kanın dalağa akışını arttırır, böylece yabancı maddeleri daha çabuk süzmesine izin verir.

Atık ürünlerin uygun şekilde ortadan kaldırılmasını teşvik eder

İnce bağırsak ve kalın bağırsak arasındaki bağlantı, vücudunuzun sol tarafında, ileoçekal kapak adı verilen alanda bulunur. Sol tarafınızda uyuduğunuzda, çekim kuvveti atık ürünlerin ince bağırsaktan kalın bağırsaklara geçmesini kolaylaştırır. Bu, kolonun israfınızı vücudunuzdan daha hızlı bir şekilde atmasını sağlar.

Gece mide ekşimesi azaltabilir

Sık sık mide ekşimesi geçiriyorsanız, bazı z’leri yakalarken sol tarafınıza yatmanız iyi bir fikirdir. Bu pozisyonda, mideniz, yemek borunuzu midenize bağlayan kalp sfinkterinin altına yerleştirilecektir. Sol taraftaki uyku pozisyonu, mide içeriğinin yemek borusuna geri dönmesini önler.

Karaciğerinizi aşırı yüklenmekten korur

Karaciğer vücudun sağ tarafında olduğu için sağ tarafınıza yatmak bu organı zorlayabilir. Ancak sol uyku pozisyonu toksinlerin ve diğer zararlı maddelerin karaciğerinizi aşırı yüklemesine izin vermez.

Kalbin için iyi

Kalbin sol tarafı akciğerlerden kan alır ve vücuda pompalar. Bu nedenle, sol taraftaki uyku pozisyonu kalbinizin işini daha kolay ve verimli şekilde yapmasına yardımcı olabilir. Sol tarafınızda uyuduğunuzda, yer çekimi dolaşım sisteminizin işlevini kolaylaştırır, özellikle de aort ve inferior vena kava, oksijen almamış kanı alt gövdeden kalbe taşıyan ve omurganızın sağ tarafında yer alan büyük bir damar .

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.