Soğuk suyla duş almanın bedene yararları

02.03.2019
76
Soğuk suyla duş almanın bedene yararları

Sıcak ve ılık bir banyo her ne kadar sizi hafiflese de ve üşümenizi yasaklasa da, soğuk suyla alınan duş bedeninize bir hayli fayda sağlar. İlk başlarda güç gelse de, bedeninizin yavaş yavaş başkalaşıma alışacağını göreceksiniz. İşte soğuk suyla duş almanın bedene yararları…

Daha faydalı biri olacaksınız

Özellikle sabahları yataktan kalkmakta zorlananlara derman olacak soğuk duş, yararlılığınızı çoğaldıracak. Hücrelerinizi ve kan dolaşımınızı harekete geçirecek.

Psikolojinizi iyileştirir

Stresi rahatlatmak istiyorsanız, soğuk bir duş kötü ruh halinize takviyeci olur ve asap seviyenizi eksiltir. Bunun sebebi ise; soğuk suyun beynin bunalımla savaşan norepinefrin hormonunu üreten mavi nokta bölgesini etkilemesidir. Bu bakımdan sonra derece önemlidir.

Cildinize ve saçınızı harikulade yapar

Çok sıcak veya sıcak su ile yıkanmak saçın pH balansını bozar. Özellikle kuru cildin gevşek ve pul pul görünmesine neden olur. Bu vaziyet saç teni için de geçerlidir. Daha fazla yağlanmaya ve kepeğe neden olur. Ancak soğuk su, saç foliküllerini ve gözeneklerini kapatır. Bu sayede saçlarınız parlamaya başlar, bu kadar acele kirlenmez ve ciltteki iltihaplanma problemlerine çözüm olabilir.

Daha süratli kilo verirsiniz

Soğuk su aynı zamanda bedeninizde biriken zehirli maddelerden kurtulmanıza takviyeci olur. Cildin gözeneklerinden ve dolaşım sisteminden tüm zehirli maddeleri uzaklaştırarak, kilo vermenize takviyeci olur.

Doğurganlığa katkıda bulunur

Yüksek sıcaklıklar sperm rakamını ve niteliğini tesirler. Erkeklerde, sıcak banyo veya duştan uzak durmak sperm yapımındaki olası bir eksilmeyi önleyebilir. Her gidişatta, en iyi alternatif her zaman soğuk su olacaktır.

Konsantrasyonunuzu arttırır

Soğuk su ile duş aldığınız da, bedeninizdeki gıda maddelerini iyileştirebilir ve hücrelerinizi oksijenle doldurursunuz. Bu sebeple konsantrasyonunuz çoğalmış olacaktır.

Grip ve soğuk algınlığına daha az yakalanırsınız

Soğuk su ile duş almak, beden direncinizi çoğaldırır ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir. Bu sebeple, bedeninizin virüslerden kaynaklanan enfeksiyonlarla çaba etmesi daha basit olacaktır. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara tutulma oranınız neredeyse çok düşük olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.