Sofranızdan yetersiz etmemeniz gereken gıdalar

02.02.2019
125
Sofranızdan yetersiz etmemeniz gereken gıdalar

Bağışıklığımızı kuvvetlendirmemiz hastalıklardan korunmak için ehemmiyetli bir faktördür. Peki, bağışıklığımızı yevmiye beslenme alışkanlıklarında yaptığımız bir ekip metamorfozlarla güçlendirebileceğinizi öğreniyor musunuz? Beslenme uzmanı ve Diyetisyen Pakize Gizem Akgül sofranızdan asla yetersiz etmemeniz gereken yiyecekleri açıkladı.

Badem

Alkali, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmemiz açısından oldukça ehemmiyetlidir. Badem de içerisinde alkali bulunduran en ehemmiyetli gıdalardan bir tanesidir. Alkali bağışıklığımızı kuvvetlendirmenin yanı gizeme bir hayli hastalığın büyümesinin de önüne geçmektedir.
Bademin bol ölçüde kapsadığı E vitamini kanser hastalıklarına tutulma tehlikesini eksiltir ve kalp sıhhatini korur.

Ceviz

Ceviz içerisinde bol ölçüde lif ve mineral barındırdığından sıhhatimiz için oldukça bereketli bir besindir.
Sağlıklı fertlerde yapılan bir araştırmaya göre makûs kolestrolün ceviz tüketimini sonrasında eksildiği görülmüştür. Kalp ve damar sıhhatine iyi kazanç. Ceviz içerisinde bol ölçüde omega3 barındırdığından kalp krizini önlemeye takviyeci olmaktadır.

Yumurta

– Adale ve kemik gelişimi için ehemmiyetlidir. Yüksek ölçüde protein kapsayan yumurta, adale ve kemik gelişiminde ehemmiyetli rol oynar.
– Bedeni besleyici bir yapıya sahiptir. Kapsadığı bir hayli vitamin ve amino asit ile insan bedenini karma bir biçimde besler.
– Beyin sıhhati için oldukça verimlidir. Kutun maddesini kapsayan yumurtanın faydaları arasında beyin sıhhatine iyi gelmesi de bulunuyor. Muhtemel hafıza kaybı probleminin önüne kumpaslı olarak yumurta harcayarak geçebilirsiniz.
– Meme kanseri başta olmak üzere bir hayli kanser cinsinin görülme tehlikesini eksiltir.
– Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yer fıstığı

Yer fıstığı içerisinde Protein, yağ ve E vitamini barındırmaktadır. Yer fıstığının sıhhatimize olan yararları ise şu biçimdedir;
Bilmeyi basitleştirir. Kalp sıhhatine iyi kazanç. Kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıkları tehlikesini eksiltir. Başta meme, prostat ve kalın bağırsak kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucudur.

Pekmez

Pekmezin ve pekmezli suyun sıhhate yararları şöyledir;

  • Pekmez Kan Yapar.
  • Kabızlık ve Değişik Sindirim Problemlerini İyileştirir.
  • Kalp Sıhhatini Güçlendirir.
  • Stresle Savaşır.
  • Kanseri Önler.
  • Dayanıklılık ve Enerjiyi Artırır.
  • Adale ve Kemikleri Güçlendirir.
  • Uyku Problemlerini Giderir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.