Sırtta çıkan sivilceler nasıl geçer?

16.02.2019
18.344
Sırtta çıkan sivilceler nasıl geçer?

Sivilce sorunu çoğu insanı rahatsız eden cilt problemleri arasında yer alıyor. Ancak sivilce sorununuz sırtınızda oluşmaya başlamışsa bu daha büyük bir mesele demektir. Peki, sırtta çıkan sivilceler nasıl geçer? Sırtta çıkan sivilce neden olur? İşte cevabı…

Sivilceler, rahatsız edici ve kimi zaman sancı veren cilt problemlerindendir. Özellikle sırtta çıkan sivilceler bir hayli hastalığın haberici olabilir. Tıpkı suratımızdaki sivilcelerde olduğu gibi; sırtımızdaki sivilcelerde bakterilerin ve cildimizdeki gözeneklerin fazla sebum üretminden kaynaklanır. Peki sırtta çıkan sivilceler nasıl geçer? Sırtta çıkan sivilceler neden olru? Sırtta sivilce çıkması nasıl önlenir? Sırtta sivilce için hangi doktora gidilmeli? Tüm bu soruların cevabını sizin için paylaştık.

Sırtta çıkan sivilceler neden olur?

Suratımız gibi sırtımızda da yağ üreten bezler var. Ölü deri hücreleri ve bakterilerle birleşen bu yağlar tıkanmaya neden olarak, sırt sivilceleri ile sonuçlanabilir. Sırtta sivilcenin nedenleri arasında; karaciğer hastalıkları, dar giysiler giymer, sağlıksız beslnme, stres, vücuttaki hormonal
değişimler ve doğru olmayan kozmetik mahsullerinin kullanımından dolayı olabilir.

Sırtta çıkan sivilceler neyin habercisi?

Vücudunuzda çıkan sivilceler hastalık habercisi olabilir. Ancak bu durumda bir uzmana başvuru eterek bunun sonucunu alabilirsiniz. Fakat, sırtınızda veya başka bir yerinizde çıkmayan inatçı sivilceler kist habercisi olabilir. Ancak böyle bir durumda da netlikle bir uzmana görünüp teşhisi koymakta fayda var. Geçmeyen sivilceler, insülin mukavemetinizin artmış olduğunu gösterebilir.

Sırtta çıkan sivilceler nasıl geçer?

Sırtta çıkan sivilceleriniz için öncelikle bir uzmana başvuru etmelisiniz. Ancak uzman dışında da evinizde kolayca uygulayabileceğiniz bir hayli tabii usul vardır. Bu usulleri sizin için sıraladık:

-Elma sirkesi

Elma sirkesi, sırtınızdakiler de dahil olmak üzere tüm vücudunuzdaki sivilcelerden kurtulmanız için tesirli tabii usuller arasındatır. Anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı sivilce oluşumundan sorumlu cerahati ve bakteri üremesini maniler. Bunun dışında cildinizin pH düzeyini
dengelemeye sponsor olur.

Nasıl kullanılır?

Bir bardak suya, 1 yemek kaşığı sirke katın. Bunu sırtınızdaki sivilcelere masaj yaparak yedirin. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Temiz bir bez ile kuruttuktan sonra su bazlı bir nemlendirici sürün. Bu karışımı sivilceleriniz geçene kadar günde 2 veya 3 kere uygulayabilirsiniz.

-Çay ağacı yağı

Sırttaki sivilceler için evde kullanabileceğiniz bir değişik tabii takviyeciniz ise çay ağacı yağıdır. Bu yağ anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Sivilce üzerine sürüldüğünde yağı kolayca cilde nüfuz eder ve sırttaki irinli sivilcenin hızla kurumasına sponsor olur.

Nasıl kullanılır?

Kulak çubuğuna 1-2 damla çay ağacı yağını damlatın ve sivilceleriniz üzerine sürün. 15-20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Bu yağı bal ile de karıştırıp uygulayabilirsiniz. Ancak cildiniz duyarlı ise çay ağacı yağını su ile seyreltip kullanmalısınız. Ölçü 1’e 3 olmalıdır. Başka Bir Deyişle 1 damla çay ağacı yağına 3 damla su gibi…

-Zerdeçal

Sivilcelere neden olan bakterileri öldürmeye sponsor olan antibakteriyel özelliğe sahip olan zerdeçal da sırtınızdaki sivilcelerden kurtulmak için tesirli bir tabii yöntemdir.

Nasıl kullanılır?

1-2 tatlı kaşığı zerdeçal tozuna biraz susam yağı karıştırığ macun yapın ve bu karışımı sivilcelerinize srüün. 1 saat kadar bekletin ve durulayın. Bunu günde 1 veya 2 kere yapabilirsiniz.

-Limon

Herkesin bildiği gibi limon da sırtınızdaki sivilcelere karşı açtığı savaçta oldukça tesirlidir. Limonda bulunan tabii asit sayesinde, vücudunuz ölü hücrelerden arını, gözenekler açılır ve antibakteriyel özelliği sayesinde de sırtta irinli sivilce üreten bakterileri ciltten uzaklaştırır.

Nasıl yapılır?

Bir dilim taze limonu, sırtta sivilcelerin olduğu bölgeye sürün. Soğuk su ile durulamadan evvel 10 dakika bekleyin. Bunu günde 1-2 kere uygulayın. Eğer cildiniz duyarlı ise limonu direk cildinize uygulamayın, denk miktarda gül suyu ile karıştırıp, bir pamuk yardımıcı ile sırttaki sivilcelerinize sürün. 20-25 dakika bekledikten sonra soğuk ile yıkayın. Bunu günde 2 kere tekrarlayın.

Sırtta sivilce için hangi doktora gidilmeli?

DermatolojiCildiye kısmı gereken rehabilitasyonu yapmasına rağmen rehabilitasyona cevap alınamıyor ise içten gelen bir sorundan dolayı kaynaklanacağından dahiliye kısmından buluşma alınarak muhtelif testlerin yapılması istenebilir. Test sonuçlarına göre hastanın hangi kısma geçmesi gerektiği ve rehabilitasyonu belirlenecektir.

Sırtta sivilce çıkması nasıl önlenir?

Netlikle sağlıklı beslenmeye ve su tüketimine dikkat faktörüz gerekir. Yeterli miktarda bile su tüketimi sivilcelerinizin çıkmasını menedecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.