Sindirimi basitleştiren tek yiyecek!

23.03.2019
114
Sindirimi basitleştiren tek yiyecek!

Üzüm, incir, hurma gibi meyvelerin kurutulmuş hali sindirim sistemini düzenleyerek kilo kaybına destekçi olur. Öbür yandan kilo almakta mesele yaşayan şahıslar için de besleyici doğrultuyu ve yüksek kalorisiyle eşsiz bir yiyeceklerdir. Ktümörü meyveler antioksidan tesire de sahiptir. İşte Selahattin Dönmez’in sıhhat ambarı kuru meyveler üzerine yazısı…

Zayıflamak ya da kilo almak isteyen çoğu şahıs ara öğünlerde tüketimi ve taşınması basit olan kuru meyveleri seçim etmekte. Miktar kaçırılmadığı sürece kuru meyveler sindirim sistemini düzenleyerek kilo kaybını desteklemede destekçi olur.

Özellikle tatlı krizleri yaşayan fertlerin ara öğünlerde kuru meyveleri seçim etmesi, kalorisi ve yağ içeriği yüksek gıdalara yönelmesini önler. Öbür yandan kilo almada mesele yaşayan şahısların beslenmesi için de eşsiz bir gıdadır zira yüksek ölçüde kalori ve besleyici bileşen kapsar.

Ktümörü meyve denilince usumuza üzüm, kayısı, incir, hurma gibi meyveler kazanç. Ancak sanayinin büyümesi ve sıhhatli beslenmeye olan alakanın çoğalmasıyla ananastan mangoya bir hayli meyve kurutulmuş olarak raflarda satışa sunulmakta.

Bu meyveler antioksidan tesire sahip olup bir hayli hastalığa karşı gözetici tesir oluşturur.

Ktümörü meyveler yaş meyvelerin kapsadıkları yüzde 80-95 oranındaki suyun yüzde 10-20’lere düşürülmesi ile elde edilir, bu sayede uzun zaman kuru ve güneş almayacak biçimde saklanabilir.

SPOR EVVELİ VE SONRASI KTÜMÖRÜ HURMA

Ktümörü hurma özel antioksidan tesirli flavonoidler, karotenoidler ve fenolik asitler sayesinde göz ve kalp hastalıklarının ve bazı kanserlerin oluşma tehlikesini eksiltir. Yapılan araştırmalar ayrıca kötü mizaçlı kolesterolü düşürdüğünü, karaciğerde yağlanmayı önlediğini ve bedenden toksik maddelerin atımını basitleştirdiğini göstermekte. Ktümörü hurma kalsiyum ve fosfor içeriği ile kemik sıhhatini korur, potasyum ile de protein imalini destekleyerek bedenin adale kütlesinin çoğalmasına destekçi olur.

Perhiz lifi açısından da zengindir ve başta kabızlık olmak üzere hazımsızlık, kabarıklık, karın sızısı gibi problemleri çözmede faaldir. Sabah aç karnına bir su kadehi ılık su ile iki kuru hurma harcandığında sindirim meseleleri ortadan kalkar. Ancak iki-üç hurmada takribî 40-60 kalori mevcuttur ve natürel de olsa şeker içeriği yüksektir. Bu sebeple kilo vermeye çalışıyorsanız, insülin mukavemetiniz varsa ve şeker hastasıysanız günde üç adetten fazla tüketmeyin.

Fıstık ezmeli hurma Sporcular için

Malzemeler:

  • 2 hurma
  • 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi

Yapılışı: Ktümörü hurmaların ortasını açın ve çekirdeklerini çıkarın. Her bir hurmanın arasına 1 tatlı kaşığı yer fıstığı ezmesi ilave edin. Sporunuzu yapmadan 30-45 dakika evvel veya spordan 45 dakika sonra tüketin.

EFORLU KEMİKLER İÇİN KTÜMÖRÜ ERİK

Ktümörü erikte en çok K vitamini bulunur ve kan kalsiyum seviyesini düzenleyerek eforlu kemiklerin oluşturulmasında vazife alır, kalp ve damarların sıhhatli olmasını sağlar. Niasin ve B 6 vitaminiyle de bedende yağ metabolizması etkin hale kazanç, böylece yağ yakımı desteklenir. Üç kuru erik bir porsiyondur ve kilo kaybını sağlamak için bu ölçü yeterlidir. Ktümörü erik potasyumdan zengin içeriği sayesinde hayatsal işlevler için ehemmiyet taşıyan akışkan-elektrolit balansını sağlar.

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRAN KTÜMÖRÜ KAYISI

Ktümörü kayısı antioksidan karotenoidlerin, perhiz lifinin ve potasyumun zengin kaynağıdır. Çözünür perhiz lifi kapsar ve bu sayede yağ asitlerini ve kolesterolü bağlayarak bedenden atmaya destekçi olur. Çözünmez perhiz lifi içeriği ise yiyeceklerin bağırsaklardan geçişini süratlendirir. Kronik kabızlık meseleyi yaşayanların günde üç kuru kayısıyı bol su ile birlikte harcamaları gerekir. Ktümörü kayısı ağ tabaka sıhhatinin sürdürülmesinde vazife alan A vitamininin lider maddesi beta karoteni kapsar, ehemmiyetli antioksidan bileşeni lutein ile hücresel zararlardan gözlerinize gözetir. Beden mukavemetinin çoğalmasında, cilt sıhhatinin korunmasında da ehemmiyetli rol oynar.

KEMİK ERİMESİNE KTÜMÖRÜ İNCİR

Ktümörü incir vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir gıdadır. Yüksek oranda kalsiyum, magnezyum, fosfor ve K vitamini kapsadığı için kemik erimesine karşı gözetici tesir gösterir. B grubu vitaminlerden tiamin ve ribofilavinle metabolizmayı hızlandırır ve kısa zamanda kilo kaybını dayanaklar. Günde bir adet harcamak yeterlidir. Takribî 60 kalori kapsar ve 1 porsiyon meyve yerine geçer. Kapsadığı yüksek orandaki çözünür liflerle kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlar. Sindirimi basitleştirir ve bedeni bakterilere karşı gözetici tesiri vardır. Ktümörü incirin kalp sıhhati, meme kanseri, kolesterol ve tansiyon gibi ehemmiyetli sıhhat meselelerine karşı da beden mukavemetinin yüksek olmasını sağladığı belirtilmiştir.

KTÜMÖRÜ DUT BEDEN MUKAVEMETİNİ ARTIRIR

Ktümörü dut kapsadığı zengin demir minerali sayesinde kan yapıcıdır. Bedende oksijen kullanımını artırarak halsizlik, bitkinlik, yorgunluk gibi vaziyetlerin oluşmasını maniler ve kansızlığı olan bireylerde semptomları eksiltir. Uykusuzluk probleminin çözülmesinde de faaldir. Bununla beraber kalsiyum, tiamin, ribofilavin ve C vitamini doğrultusundan zengin kuru dut bağışıklığı kuvvetlendirir. Ateş düşürücü olmasının yanı sıra bedende hastalık yapıcı mikroplarla savaşarak antibiyotik tesir oluşturur.

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRAN KTÜMÖRÜ ÜZÜM

Enerji açısından zengin olan kuru üzüm perhiz lifi, vitamin ve mineral ambarıdır. Antioksidan madde olan fenollerle bedenin eskimesini önler. Ktümörü üzüm demir içeriği azami kuru meyvelerden olduğundan kansızlık hastaları günde bir avuç kadar harcamalıdır. Ayrıca çocukların boy uzaması ve gelişimleri açısından yüksek ölçüde kalsiyum içeriği ile çok kıymetli bir gıdadır. Fitoöstrojen içeriği ile emziklilikte aktif hormonları aktive edip, anne sütünü artırıcı özellik gösterir. Kalsiyum içeriğinin de anne sütü yapımını desteklediği düşünülür. Bu sebeple emziren anneler her gün bir avuç kuru üzüm harcamalıdır.

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRAN ÇİKOLATA

Malzemeler:

  • 12 kuru üzüm
  • 1 tatlı kaşığı muskat
  • 1 tatlı kaşığı vanilya
  • 1 avuç ham badem
  • 1 yemek kaşığı kakao

Yapılışı: Ktümörü üzümleri ılık suda bekletin ve yumuşadıktan sonra yıkayarak mutfak robotuna koyun. Vanilya ve muskatı ilave ederek macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Üzerine ham bademi ilave edip karıştırmaya devam edin. Son olarak karışımı kakaoya doyurun ve ufak toplar hazırlayın, buzdolabında soğutun. Ara öğününüzde 2 ufak top çikolatayı afiyetle tüketin.

FORMUNUZU KORUMAK İÇİN KTÜMÖRÜ YABAN MERSİNİ

Ktümörü yaban mersini içeriğindeki polifenol ve karotenlerle bedende zarar oluşturan ve kanserriskini artıran molekülleri yok eder. Bunun yanında kansere karşı bedeni gözeten enzimleri etkin hale getirir.

Kan şekerini düşürüp bağırsak metabolizmasını tertip etmektedir. Yapılan çalışmalar kalp krizi tehlikesini eksilttiğini, şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarının oluşmasını yasakladığını göstermektedir.
A, C, E vitaminlerinden, folik asitten, potasyum ve lif açısından zengindir. Günde bir yemek kaşığı kadar kuru yaban mersini harcadığınızda 60 kalori almış olursunuz.

ZAYIFLATAN ÇAY

Malzemeler:

  • 3 yemek kaşığı kurutulmuş yaban mersini
  • 2 su kadehi su

Yapılışı: Küçük bir çaydanlıkta suya 3 yemek kaşığı yaban mersini kurusu ilave edilir. Su kaynamaya başladıktan 2-3 dakika sonra çaydanlık ocaktan alınır. Demlenmesi için 5 dakika beklenir. Günde iki fincan harcanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.