Sıkça Bacak Bacak Üstüne Atıyorsanız Vücudunuzda Neler Olur

21.09.2021
1.558
Sıkça Bacak Bacak Üstüne Atıyorsanız Vücudunuzda Neler Olur

Hepimizin kendi oturma ve rahat olma şeklimiz vardır, ancak kendimizi rahat hissetmemiz, bunun bizim için gerçekten iyi olduğu anlamına gelmez. Aslında daha popüler olan bacak bacak üstüne atarak oturmak üzerimizde birçok olumsuz etki yaratabilir ve buna son vermeyi ciddi olarak düşünmeliyiz. Her zaman dik oturmayı öğrenmek önemlidir sadece tüm vücudunuz için iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda özgüveninizi de artırır.

1. Sinir felcine neden olabilir

Bacak bacak üstüne atarak uzun süre oturmak sinir felci denilen bir duruma neden olabilir. Bu sırada ayağınızı kaldıramaz hale gelirsiniz, kaslarda uyuşmaya neden olabilir ve hatta peroneal sinirinize zarar verebilirsiniz.

2. Yüksek tansiyona neden olabilir

Bu araştırmaya göre diz hizasında bacak bacak üstüne atmak tansiyonunuzu önemli ölçüde yükseltiyor. Ayrıca ayak bileklerinde bacak bacak üstüne atarken tansiyon yükselmeleri olmadığı da doğrulandı ve neyse ki bizim için bu ani yükselmeler geçiciydi. Ancak, yüksek tansiyonu olan bir kişiyseniz bacak bacak üstüne atmaktan kaçınmanız önerilir.

3. Kötü duruşa yol açabilir

Bu araştırmaya göre günde 3 saatten fazla bacak bacak üstüne atarak oturmak omuz ve pelvik yana eğilmelere neden olabilir ve başın daha öne hizalanmasına neden olabilir. Ayrıca omurganızın yanlış hizalanmasına neden olabilir ve yanlış duruş kaslarda ağrı ve sertliğe yol açar.

4. Eklemlerde ağrıya neden olabilir

Bacak bacak üstüne atmak sadece duruşunuz için kötü değildir, aynı zamanda eklemlerinizde ağrıya da neden olabilir. Boynunuzu, kalçanızı, belinizi ve dizlerinizi incitebilir. Ve özellikle diz ağrınız varsa bacak bacak üstüne atmaktan kaçınmalısınız.

5. Hamilelik sırasında ayak bileği şişmesine neden olabilir

Hamilelik sırasında bacak bacak üstüne atmaktan kaçının bebek için tamamen güvenlidir, ancak ayak bileği şişmesine ve bacak kramplarına neden olabilir. Bu etkilerden herhangi birini yaşarsanız, iki ayağınızı da yere koyarak oturmayı veya yükseltmeyi deneyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.