Sıfır kan grubu hakkında bilinmeyen 8 gerçek

18.01.2020
451.670
Sıfır kan grubu hakkında bilinmeyen 8 gerçek

1900’lü yıllarda Amerikalı doktor Karl Landsteiner kan gruplarını 4 tip olarak sınıflandırdı. Acil durumlar ve güvenli kan transferleri için kan grubunun bilinmesi önemlidir. Özellikle kan grubunuz sağlığımızı belirler. Bazılarını dediği gibi servet ve kişiliği de etkileyebileceği biliniyor.

Şifalı tarifler olarak sizin için sıfır kan grubu hakkında bilinmesi gerekenleri araştırdık.

1. Kan grupları nasıl belirlenir?

Belirli antijenlerin kan içerisinde varlığı veya yokluğuna göre sınıflandırma yapılır. Ka grubunuz bilmeniz hızlı müdahale çok önemlidir. Yanlış kan verildiğinde antijenlerin bağışıklık sisteminizi transfize edilen kana saldırabilir.

2. Sıfır grubu kan özellikleri

Kırmızı hücre yüzeyinde A ve B antijenleri plazmada ise A ve B antikorlarının bulunup bulunmadığına göre kan grupları 4 sınıfa ayrılır. Ayrıca A ve B negatif veya pozitif olabilen Rh faktörü isimli protein de vardır. A+, A-, B+, B-, O+, O-, AB+ ve AB- olmak üzere 8 tip kan grubu vardır. Sıfır kan grubu kan hücrelerinde A ve B antijenlerin sahip olduğu gibi, plazmada hem A hemde B antikorları içerir. Sıfır kan grubu insanların %33-53 arasında bulunur.

3. Sıfır kan grubu insanlar evrensel vericidir

0 (+) kan grubuna sahip insanlar Rh+ kan gruplarına kan verebilirler. Yani A+, B+, O+, AB+ kan gruplarıdır. Ancak sıfır kan grubu 8 gruba birden kan verebilen evrensel bir kan grubudur diyebiliriz. Acil vakalarda çapraz omurga testi yapılmadan verilebilir. Yeni doğan bebeklerde bağışıklık sistemi az gelişmiş olduğundan her tip kan verilemez ama sıfır grubu kanı verebilirsiniz.

4. Sıfır kan grubundaki kişiler sadece kendi gruplarından kan alabilirler

0(+) kan grubundaki kişilere hem 0(+) hemde 0 grubundan kan nakli yapılabilirken 0(-) kan grubundakilere sadece 0 kan grubundan kan nakli yapılabilir. Acil durumlarda 0(-) kan grubu yerine 0(+) kullanılabilir.

5. Sağlık riskleri

Uzmanlar kan biyokimyasının insan sağlığını belirlemede rol oynadığını belirtiyorlar. Eğer 0 kan grubunda iseniz veba, kolera, kabakulak, tüberküloz ve bazı bakteriyel ve viral hastalıklara yakalanma oranınız daha yüksek olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda 0 kan grubu kişilerin diğer gruplara kıyasla duodenum ülseri görülme olasılığının %35 daha fazla olduğu bilinmektedir.

6. Sağlık için yararları

Eğer 0 kan grubuma sahipseniz kroner kalp tipi rahatsızlıklar görülme olasılığınız daha düşüktür. Pankreas kanseri görüşme olasığınız %25 daha düşüktür. Ayrıca dolaşım sistemi rahatsızlıkları ve bilişsel bozukluklar gibi hastalıklarının da görülme olasılığı diğer kan gruplarına oranla daha alt seviyelerdedir. Sağlıklı bir vücut ve yaşam için hastalıklardan korunmak için önlemler alınmalıdır.

7. 0 kan grubu kişiler için diyet

Vücudunuzun formda ve sağlıklı kalması için kan gruplarına özel diyet ve beslanma alışkanlıları tavsiye edilse de uzmanlar bu tip yönlendirmeler için bilimsel olarak kabul edilemeyeceğini bildirerek, kan grubu diyeti uygulamaktansa genel sağlık durumunuza göre besin tüketmenin daha doğru olacağını belirtmişlerdir.

8. 0 kan grubundaki insanların kişilikleri nasıl olur?

Bazı ülkelerde kan grupları ile ilgili olarak popüler yorumlara yer verilmiştir. Japonyada bunlard#an biridir. TV şovlarında, gazete ve dergi gibi yazılı basında kan grupları hakkında burç ve romantik uyumluluk yayınlanmaktadır. Ayrıca japon manga, anime ve video oyunlarında karakterler kan gruplarından bahseder. Japonlar 0 kan grubu kişiler için cömert, tutkulu, sosyal, maddi yönden başarılı olarak kabul ettikleri gibi A kan grubu kişilerle romantik birlikteliklerinin olacağını da belirtirler.

YORUMLAR

 1. Aytul dedi ki:

  Bendeniz,0 + kan gurubundanim.5 yaşında TBC geçirmiştim.Simdi78 yaşındayım.Aorta kapak yetersizliği,ve hipertansiyon ve dar kanal hastalıkların mevcut.Bilgilerinize teşekkürler.

  1. Ahmet dedi ki:

   Güçlü, dayanıklı, özgüveni yüksek, cesaretli ve iyimser insanlardır. İçine bulundukları ortama adeta bir bukalemun gibi iyi uyum sağlarlar. Hayattan keyif almayı bilen, dünya nimetlerinden en iyi biçimde faydalanırlar.

 2. Halide Baldız dedi ki:

  Benim ki nasıl acaba 0 RH – Kan grubum

  1. Serdar dedi ki:

   Tam tersi 🙂

 3. Zeynep dedi ki:

  0gurubu süt ve glutendende uzak durmadıgınzda damar alerji ciger hastalıklarına yakalanıyor bu bilimsel bişey miğde asitleri çok yüksek bu yüzdende protein et ve kalp ciger ve koyu yeşil yapraklı bitkiler çok çok önemlidir, süt ve ekmek uzak durulmalı.

 4. Benal dedi ki:

  0rhpizitif kan gurubum, nasıl bir diyet uygulamalıyız, yaşım 56

  1. Zeynal Abidin Karakış dedi ki:

   Ben O + grubundayım hipertansiyon şeker ve mide reflusu, zehirli guatr hastasıyım hangi besinleri yemem gerekir acaba.

 5. Gülsen Özgündüz Nair dedi ki:

  Tahmin ve tespitler çok doğru. Bende 0 kan grubuyum lakin 0+ 0- yoksa sadece 0,mı? Onu bilmiyorum. Hayırlı bayramlar dilerim. Ayrıca dokuz veya on yaşındayken kaba kulak olmuştum.

 6. tülay dedi ki:

  bene 56 yaşındayım şu ana kadar hiç ameliyat görmedim boğaz ağrısı bilmem sadece allerji rinit bu arada 0rh