Beğenilen meyve ananasın verimleri donakaltıyor! Günde iki dilim ananas bakın neler muvaffak oluyor!

09.04.2019
154
Beğenilen meyve ananasın verimleri donakaltıyor! Günde iki dilim ananas bakın neler muvaffak oluyor!

Son zamanlarda unutkanlık probleminiz artmaya başladıysa sebebi beslenme alışkanlıklarınızda yapmış olduğunuz kusurlar olabilir. Sıhhatimize verimli yiyecekler seçim etmek bizim elimizde. Hangi gıda hangi uzva verimli? suali sıkça sorulan sualler arasında. Peki beyni gençleştien yiyecekler neler? Belleği kuvvetlendiren yiyecekler nasıl harcanmalı? Belleği kuvvetlendiren yiyecekler arasında bulunan lezzetiyle damakları şenlendiren verimleri saymakla bitmeyen bir meyve olan ananas da var. İşte belleğinizi kuvvetlendirecek birbirinden lezzetli ve sıhhatli inanılmaz yiyecekler ve verimleri…

Yoğun iş temposu, stres, psikolojik faktörler kimi zaman belleğin zayıflamasına yol açabiliyor. Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı belleği canlı yakalayacak ehemmiyetli yiyecekler hakkında bilgi verdi.

YER FISTIĞI BELLEĞİ DEVİNGEN TUTAR

Düzenli ve sıhhatli beslenerek bir hayli hastalık yasaklanabildiği gibi, beynin de beslenmesi ve büyümesi sağlanabilir. Günde 1 avuç kadar yer fıstığı harcamak beyin ve hafıza gelişimi için oldukça verimli olmaktadır. Yer fıstığı, kutun açısından zengin yiyeceklerdendir. Kutun, beynin mesajım servisi olan nörotransmitterleri desteklemektedir. Kapsadığı omega yağ asitleri ile iyi yağların bedende depolanmasına dayanakçı olan yer fıstığı aynı zamanda unutkanlığa da iyi gelir.

2 DİLİM ANANAS BELLEĞİ GÜÇLENDİRİR

Kapsadığı antioksidan, C vitamini, mineraller ve özellikle bedene su balansı sağlaması açısından belleğin canlı yakalanması için olmazsa olmaz bir yiyecektir. Ananas, günde 2 dilim kadar harcanabilecek lif kaynaklarından biridir. Belleği kuvvetlendiren ananas, özellikle uzun bir ezber evveli harcanabilecek süper bir yiyecektir.

KARA ÜZÜM PROBLEM ÇÖZME MAHARETİNİ GELİŞTİRİYOR

Günde 1 avuç kadar harcanabilecek kara üzüm, kan yapıcı ve demir sağlayıcı tesirinin yanında aynı zamanda belleğin güçlenmesine de dayanakçı olur. Kara üzüm, belleğin açılması için zorunlu olan tüm mineralleri sağlar. Amerika’da hafıza cılızlığı şikayeti olan bireyler üzerinde yapılan bir çalışma, kara üzüm suyu içen bireylerin hafıza testlerinde daha zaferli olduğu ortaya koymuştur. Saf siyah üzüm suyu içenlerin kısa süreli ve lafsız belleklerinde büyüme kaydolunduğu görülmüştür. Üzümşan dopamin salgılamasını artırarak problem çözme maharetini geliştirdiği de öğrenilmektedir.

1 YUMURTA YENİ HÜCRELERİN GELİŞİMİNİ DESTEKLER

Her sabah 1 adet haşlanmış ya da omlet biçiminde harcanabilecek yumurta, anne sütüne eş bedel proteini ile beynin büyümesi ve belleğin güçlenmesi için oldukça ehemmiyetli bir yiyecektir. Beden için protein kaynağıdır. Özellikle beyin hücrelerinin gelişimine dayanakçı olur. Yumurta, bir çeşit B vitamini olan kutun kapsamaktadır. Kutun, yeni beyin hücresi yapımına da tesir eder. Yumurta içinde bulunan amino asitler, hücre işlevi ile etkileşime geçerek zekâsal ve nörolojik bozuklukları önlemek için de nörotransmitter balansını korur.

YABAN MERSİNİ HAFIZAYA DOPİNG TESİRİ SAĞLAR

Sıhhatli bir hayat için her gün sebze ve meyve harcamak gerekir. Günlük öğünlerinden birinde kırmızı-maviye dönük orman meyvelerine yer vermek eforlu bir belleğin yollarını açar. Ülkemizde satılan ancak çok bilinmez yaban mersini değişik ismiyle blueberry’nin beyinde yeni iletişim yollarını desteklediği öğrenilmektedir. Yaban mersini bol ölçüde polifenol kapsar, bu sayede beyin hücrelerine saldıran hür radikallerle savaşabilir.

BALIK VE CEVİZ ÖĞÜNLERİNİZDE BAŞROL OLSUN

Omega 3-6 yağ asitlerini kapsayan ceviz ve balık kesinlikle beslenme tasarısında yer almalıdır. Ceviz, kapsadığı omega 3-6 yağ asitleri ile belleği kuvvetlendirecek ve beynin çalışmasını güçlendirecek en ehemmiyetli gıdalardan biridir. Günde 3-4 adet ceviz içi harcamak unutkanlık ve hafıza kaybına birebirdir. Balık tüketimi ise mevsimine uygun biçimde olmalıdır. Balık tüketimi beynin doğru bir biçimde çalışması için zorunlu olan tüm omega 3-6 yağlarının bedende kullanılmasına dayanakçı olur. Omega yağları açısından oldukça zengin olan balık haftada en az 2-3 kez harcanması gereken iyi bir protein kaynağıdır.

YETERLİ MİKTARDA MUZ, YAĞSIZ SÜT VE YOĞURT TÜKETİN

Hafıza ve zihin gelişimi açısından B vitaminlerini kapsayan gıdalar birinci sırada gelmektedir. B vitamini özellikle beyin ve asap sisteminin sıhhatini gözetmek açısından ehemmiyet taşımaktadır. Yetersizliğinde bunalım, kısa süreli hafıza kaybı, dikkat noksanlığı, el ve ayaklarda yanma, iğnelenme, duyu yanılgıyı, unutkanlık ve asaplılık görülebilmektedir. Ayrıca B vitamini yetersizliğinde, beyin ve beynin emirlerini uygulayan asap sisteminde muhtelif derecede zararlar oluşabilmektedir. Et, balık, yağsız süt, yoğurt, muz, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagillerde B vitamini bulunmaktadır.

BUNLARDAN UZAK DURUN

Demir ambarı olan yağsız kırmızı et beyin gelişimi için büyük bereket sağlarken süt, peynir, hindi, tavuk gibi besinler de harcanması gerekmektedir. Beyin için sıhhatli yiyeceklerin yanında uzak durulması gerekenler de bulunmaktadır. Bunlar şu biçimde sıralanmaktadır:

  • Alkol
  • İşlenmiş gıdalar
  • Çok tuzlu yiyecekler
  • İşlenmiş proteinler
  • Fazla ölçüde kullanılan şeker
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.