Şeker Yerine Kullanabileceğiniz Şifa Kaynağı Besin

20.07.2019
154
Şeker Yerine Kullanabileceğiniz Şifa Kaynağı Besin

Bu besinler şeker yerine geçerek tatlı ihtiyacınızı karşılıyor. İşlenmiş şekerin zararlarından kaçınmaya çalışırken verdiği tattan vazgeçmek zorunda değilsiniz. Şanslısınız ki, yemeklerinize ve tatlılarınıza şekerin verdiği tadı verecek bir sürü doğal besin var. Peki şeker yerine geçen besinler nelerdir? Alternatif tıp alanında önemli çalışmalara imza atan Dr. Muammer Yıldız, şeker yerine geçen besinleri sıraladı. İşte şeker yerine geçen besinler…

BAL

Bal, sofra şekeri kullanmadan yemeklerinizi tatlandırma konusunda ilk akla gelen besindir. Doğal şekerler bakımından zengin olan bal aynı zamanda vitamin ve mineral doludur. Bu yüzden yemeklerinize eklerken hiç suçluluk çekmeyin. Bal, sofra şekerinden daha tatlı olduğu için yemek tariflerinde kullanılan şekerin 4’te 3’ü kadar bal kullanmanız yeterli olacaktır.

Muz yemeklerinizi tatlandırmanızı sağlayacak bol miktarda doğal şeker içerir. Tatlılarınıza muz ekleyecekseniz olgun muzların daha çok şeker içerdiğini unutmayın. Olgunlaşmamış muzları fırında kahverengileşene kadar ısıttıktan sonra tatlılarınıza eklerseniz bir daha işlenmiş şekeri aramayacaksınız.

TUZ

Şeker yerine tuz kullanmak şaşırtıcı gelebilir ama çoğu tatlı tarifinde malzemeler arasında bir tutam tuz olduğunu fark etmiş miydiniz? Bunun sebebi tuzun yiyeceklerin doğal şekerini ortaya çıkarma ve mayhoşluklarını azaltma özelliği olmasıdır.

TATLI BAHARATLAR

Tatlı baharatları şeker yerine kullanabilirsiniz. Bu baharatların başında tarçın gelir. Tarçının yanı sıra kakule, rezene gibi baharatlar da şeker yerine geçebilir.

VANİLYA

Vanilya kek ve kurabiyelerinize tat katmak için şekere harika bir alternatif. Doğal şekerlerle dolu olan vanilyayı toz halinde veya tohumlarıyla kullanabilirsiniz. Yemeklerinize tat vermenin yanı sıra yaydığı hoş koku ile size bir şölen yaşatacak.

HAVUÇ

Havuç, işlenmiş şekere gerek kalmadan hem tatlı hem de tuzlu yemeklere istenilen tatlılığı katmak için harika bir sebzedir. Şekere alternatif olarak havuç kullanacaksanız havuçların pişirildiklerinde daha tatlı olduklarını aklınızdan çıkarmayın.

SOĞAN

Şeker yerine kullanımını öğrendiğinizde sizi hayrete düşürecek bir başka yiyecek soğan. Karamelize edilmiş soğanların biraz tatlılık katamayacağı bir yemek tarifi yok.

DOĞAL MEYVE SULARI

Birçoğumuzun güne zinde başlamak için tükettiği meyve suları, kahvaltı ile sınırlı kalmamalı. Meyve suları en sevdiğimiz yemeklerin tatlandırılması için pratik ve kolay bir yoldur. Bir sonraki tarifinizde bir bardak şekeri yarım bardak meyve püresi veya meyve suyu ile değiştirin.

HURMA

Karamel benzeri bir lezzete sahip her türlü yiyeceği tatlandırabilen bu lif dolu mucizevi meyveyi kurabiyeler, kekler ve diğer tatlılarınıza ekleyerek işlenmiş şeker kullanmayı bırakabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.