Saplarını ayıklıyoruz ama… Öyle bir verimi var ki…

25.01.2019
167
Saplarını ayıklıyoruz ama… Öyle bir verimi var ki…

Uzman Diyetisyen Şebnem Kanımsayalı Yıldırım, maydanozun çok düşük kalorili bir yiyecek olduğunu ifade ederek, “Kemik sıhhatiniz için maydanoz harcayın” dedi.

Maydanozun yağsız oluşu ve çok düşük sodyum kapsaması ile kalp arkadaşı, kolesterol ve kan tazyikinin hakimiyet altında olduğu perhizlerde kullanımının uygun olduğunu belirten Yıldırım, şu bilgileri verdi:

Kan pıhtılaşması ve kemik sıhhati: Yüksek K vitamini içeriği ile bedende kan pıhtılaşmasını kumpaslar ve eforlu kemiklerin sürekliliğinde rol oynar. 2 yemek kaşığı maydanozda 125 mikrogram K vitamini vardır, erkekler en az günlük 120 mikrogram ve bayanlarda en az 90 mikrogram K vitamini almalıdır. Sağlıklı bir perhizin parçası olarak maydanoz yemek günlük alınması gereken A vitamini, C vitamini, folik asit, kalsiyum, demir ve potasyumu karşılamaya takviyeci olacaktır. Düşük K vitamini alımı yüksek kemik kırıklıkları ile ilişkilidir. K vitamini kalsiyum emilimini çoğaldırıp, idrarla kalsiyum atımını eksiltir. Bu sayede kemik sıhhatini iyileştirir.

Mesane/böbrek/üriner sistem problemlerini eksiltir: Maydanozdaki myristicin ve apiole isimli 2 iyileştirici bileşik idrar akışını çoğaldırmaya ve idrar yolları enfeksiyonlarını oluşturan bakterileri ortadan kaldırmaya takviyeci olur ve bedende zehirli maddeleri hasarsız hale getirir. Diüretik tesiri ile böbrek taşı ve muhtelif idrar yolu meselelerini önlemeye destekçidir.

İyi bir görüş sağlar: Maydanoz lutein ve zeaksantin olmak üzere 2 çeşit karotenoid kapsar. Bu iki antioksidan ışığın hasarlı dalga boylarından gözün ağ tabaka kısmını korur, bu sayede hem katarakt başlangıcını eksiltmeye takviyeci olur hem de makula yozlaşmayı sarı nokta yaradılış tehlikesini eksiltir.

Kanser tehlikesini eksiltir: Maydanoz yemek meme, sindirim sistemi, ten ve prostat gibi kanserlerin yaradılış tehlikesini eksiltir. Maydanoz yüksek seviyede klorofil ve bir flavonoid olan apigenini kapsar. Apigenin anti kanser özellikte olmasının yanı gizeme anti inflamatuar cerahat karşıtı ve antioksidandır.

Bağışıklık sistemini tertip etmeye destekçidir: Maydanoz kapsadığı esansiyel yağ ile fazla uyarılmış bağışıklık cevabını baskılar. Alerjilere, oto immün MS, Behçet hastalığı, çölyak, romatoid artirit.. ve kronik inflamatuar bozukluklara karşı savaşır.

İnflamasyonu önler: Artirite bağlı oluşan sızı ve şişlikleri eksiltmede destekçidir. Maydanoz eugenol denilen uçucu bir yağ kapsar, bu yağın eforlu anti inflamatuar ve aynı zamanda anti romatizmal özellikleri vardır, eklemlerdeki şişlikleri ehemmiyetli miktarda engeller.

Hastalıklara karşı savaşır: Atoresklerozdan diyabete, sütun kanserinden astıma kadar muhtelif hastalıklar için maydanoz koruma sağlar. Muhteşem bir C vitamini kaynağıdır, hastalıkların oluşmasında rol oynayan hür radikalleri nötralize etmeye destekçidir.

Menstruasyon bozuklukları: Maydanozdaki apiole yağının varlığı aylık periodların tertip edilmesinde tesirlidir, zira apiole aynı zamanda bayan seks hormonu östrojeninde bir bileşenidir. Adet evveli günlerde maydanoz çiğnemek idrara çıkmayı çoğaldırarak şişliğe ve su tutulumuna neden olan fazla akışkanı ortadan kaldırmaya takviyeci olur.

Kan damarlarına gözetir: Maydanoz en ehemmiyetli B vitaminlerinden biri olan folik asitin iyi bir kaynağıdır. Folik asit homosisteinin eksilmesine takviyeci olur. Homosistein natürel olarak oluşan bir amino asittir ancak kanda yüksek seviyede olması kan damarlarına zarar verip kalp krizi ve felç riskini çoğaldırır.

Sağlık Tehlikeleri:Maydanoz suyu çok eforludur, tek başına harcanmaması gerektiği gibi içiliyorsa günlük 30 ml’yi geçmemelidir. Daha evvel hiç detox yapmamış fertler özellikle dikkat etmelidir. Hamile bayanlar netlikle maydanoz suyu içmemelidir. Maydanoz oksalit asitten yüksektir, böbrek taşı olanlar kullanmamalıdır.

Maydanoz yüksek kalsiyum kapsayan gıdalarla beraber kullanılmamalıdır, kapsadığı oksalik asit kalsiyumu bağlayarak inorganik hale getirir, bedende kullanılmasını engeller.

Kan sulandırıcı ilaç kullananlar K vitamini içeriğinden dolayı maydanoz harcamamalıdır. Diüretik ilaç kullananlarda fazla ölçüde maydanoz almamalıdır. Bedenden fazla ölçüde su kaybetmek baş dönmesi ve kan tazyiki düşüklüğüne neden olabilir.

Kaynak : Sabah

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.