Sakızın İnsan Vücudu Üzerindeki İnanılmaz Etkisi

28.09.2020
7.705
Sakızın İnsan Vücudu Üzerindeki İnanılmaz Etkisi

Tarih boyunca insanlar reçine ve parafin mumundan Orbit’e kadar her şeyi çiğnemişlerdir. örneğin, 5000 yıl önce insanlar huş kabuğu katran parçalarını çiğnemek zorunda kaldı. Katranın antiseptik özellikleri ve modern sakız gibi diğer tıbbi etkileri vardır. Açıkçası, bu alışkanlıkta taze nefes veya sıra dışı bir dikkat dağıtmadan daha fazlası var. Çok daha fazlası çıkıyor.

1. Dişlerinizi etkiler

İyi : Şekersiz sakız, diş macununun karşılığını almasını sağlayan etkili bir bakteri öldürücüdür . Bu korur tarafından çürüme ve diş eti iltihabı gelen diş tetikleyen yitip gider asitleri ve gıda artıkları bu ekstra tükürük. Ayrıca ek kalsiyum ve fosfat uygulayarak mineyi güçlendirir
Kötü : Ama sakızınız şeker içeriyorsa diş sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Ağız boşluğunuzda yaşayan bakteriler , şekeri midenize ulaşmadan sindirerek dişlerinizde plak oluşumuna neden olur. Zamanla diş çürümesini de artırır.

2. Hafızayı geliştirir

Dişeti ısırmak kalp atış hızınızı, kan akışınızı ve beyne oksijen dağıtımını artırır. Bunun olumlu etkilerinden biri, deneyimlediğimiz bilişsel destek : uyanıklığı, düşünce işlemeyi, karar vermeyi ve hafızayı geliştirir. Ne yazık ki, uzun vadede işe yaramıyor – yalnızca özellikle zorlu görevler sırasında veya öncesinde çiğniyorsanız işe yarar.

3. Kilo vermeye yardımcı olur

İyi : Sakız bazen iştahımızı bastırabilir . Sabahları sakız çiğnedikten sonra insanlar daha az aç hissetme eğilimindedir . Hem tatlıdır hem de kalorisi düşüktür, bu yüzden atıştırmalıkları azaltmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda enerji harcamasını artırır, metabolizmanızı hızlandırır ve yemek yedikten sonra kendinizi daha az yorgun hissetmenize neden olur .
Kötü : Ancak sakızın diyet yardımı olarak itibarı kötü bir şekilde geri tepebilir. Çiğneme hareketi ve sürekli tükürük hileler sizi düşünerek içine beynin aslında açız. Ve nane sakızı sizi meyve gibi daha sağlıklı seçeneklerden ziyade abur cubur yemeye zorlar çünkü tadı berbat hale getirir . Sakız-Chewers Ayrıca gün başına daha az yemek yemeye eğilimindedir, ancak zaman kalori kadar yük do yemek.

4. Çene sorunlarına neden olur

Sürekli çiğneme , çene eklemlerini ve çevresindeki kasları etkileyen bir bozukluğa yol açabilir . Herhangi bir çene hareketine – yemek yeme, gülme ve hatta konuşma – bazen boyun ve omuzlara yayılan şiddetli ağrı eşlik eder. İnsanlar gergin olduklarında bilinçsizce dişlerini sıkma eğiliminde olduklarından , stres anlarında çiğniyorsanız risk özellikle yüksektir .

5. Sindirim sistemini etkiler.

İyi : Sakız çiğnerken ekstra tükürük üretimi, sabah ve hareket hastalığına karşı etkili bir şekilde yardımcı olur . Bazıları , ilaçtan daha iyi çalıştığını, kusma, karın rahatsızlığı ve mide bulantısı olasılığını aynı hızla azaltırken, çok daha ucuz ve daha kolay ulaşılabilir olduğunu söylüyor .
Kötü : Ama hassas bir mideniz veya hazımsızlığınız varsa vay halinize. Çiğnediğinizde, her zaman küçük yudum hava yutarsınız ve midenizi şişkinliğe yol açabilecek gazla doldurursunuz . Genellikle tatlandırıcı olarak kullanılan şeker alkolleri müshil işlevi görerek kramplara, karın ağrısına ve ishale neden olur .

6. Mide ekşimesini azaltır

Sakızla birlikte bir yemek takibi yapabilirsiniz düşürmek için yemek borusunda asit seviyelerini. Tükürük akışı, ağır yemekten sonra asidi seyreltir ve nötralize eder. Bu asit reflü ve mide ekşimesini azaltmaya yardımcı olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.