Sahurda ve iftarda hangi besinleri yemeliyiz? Oruç tutarken uzak durmamız gereken besinler neler?

30.04.2019
19
Sahurda ve iftarda hangi besinleri yemeliyiz? Oruç tutarken uzak durmamız gereken besinler neler?

On bir ayın sultanı Ramazan’a günler kala oruç tutacaklara sıhhatli ve basit bir biçimde imanlarını yerine getirmeleri için uzmanlar tarafından teklifler gelmeye başladı. Özellikle merak edilen sualler arasında bulunan Sahurda harcayabileceğimiz tok yakalayan gıdalar neler? Fazla susamamak için hangi gıdalardan uzak durmalıyız? Günlük su lüzumumuzu hangi gıdalardan daha çok sağlarız? Orucumuzu hangi gıdayla açmalıyız? İftarda nasıl beslenmeliyiz? gibi suallerin yanıtını bulabileceğiniz haberimizde Dr. Ümit Aktaş sıhhatli Ramazan sofraları için altın tekliflerde bulunuyor…

Ramazan ayına özel teklifler bulunan Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, ramazanda nasıl beslenmeliyiz sualine cevap verirken, tok yakalayan salata tasviri de paylaştı.

SAHURDA YUMURTA VE PEYNİR İLE TOK KALIN, İFTARDA SEBZE ÇORBASIYLA MİDENİZİ GÖZETİN!

Ramazan’da karbonhidrat ağırlıklı iftar ve sahur sofralarından sakınılması gerektiği ihtarında bulunan Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, “Karbonhidrat kapsayan gıdalar harcayarak gün içinde tok kalacağınızı sanıyorsanız, yanılıyorsunuz! Bu gıdalar kan şekerini süratle yükseltip düşürdüğü için gün içinde daha çok acıkırsınız. Sahurda harcayacağınız yumurta ve peynir gibi proteinler, zeytin ve zeytinyağlı mevsim salatası harcayarak gün içinde oluşabilecek açlık hissinin önüne geçebilirsiniz! İftarda da uzun vakit boş kalan midenizi süratle doldurmak yerine, yemeğe çorba ve salata ile başlayın. Unla meyane edilmiş çorbalar yerine kemik suyuyla yapılmış sebze ya da mercimek çorbası seçim edin!” diyor.

SAHURDA YUMURTA, PEYNİR, ZEYTİN VE MEVSİM SALATASI

Ramazan ayı süresince evde harcanabilecek yiyeceklerle açlık direncinin artırılarak midenin korunabileceğine dikkat sürükleyen Dr. Ümit Aktaş, doğru bir sahur sofrası için; tereyağına kırılmış iki yumurta, yanında da bol yağlı bir parça peynir, üzerine bol sızma zeytinyağı dolaştırılmış zeytin ve mevsim salatası öneriyor. Gün süresince susarım kaygısı yaşamadan rahatlıkla evde yapılmış turşu, kavurma veya sucuk da harcanabileceğine dikkat çekiyor.

Sahurda karbonhidratın yanı sıra şeker tüketimine de dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Aktaş, “Ramazan ayında karbonhidrat, gluten kapsayan besinler ve şekerden uzak durulmalı. Özellikle diyabet ve romatizmal hastalığı olanlar bu cins mahsulleri netlikle harcamamalı!” diyor.

HAZIMSIZLIĞA KARŞI IHLAMUR VE İSME ÇAYI

Uzun süreli açlıklardan sonra oluşabilecek mide ve bağırsak problemlerine karşı ıhlamur ve isme çayı teklifinde bulunan Aktaş, “Ihlamur ve ada çayı, mide ve bağırsakların gevşemesini sağlayarak hazımsızlığa iyi geleceğinden iftar ve sahurda harcanabilir. Tam gün susuz kaldınız diye iftarda birden bir sürahi su harcamaya kalkmayın! İftardan sahura kadar her yarım saatte bir olmak kaydıyla su içerek bedeninizin gereksinimi olan suyu geri kazanabilirsiniz. Fazla su bedenden böbrekler aracılığı ile atıldığı için bu daha çok susamanıza neden olur” diye uyarıyor.

Dr. Ümit Aktaş’tan sıhhatli Ramazan sofraları için altın teklifler

Bamya, şahane bir iftar yemeğidir. Sindirimi basitleştiren, mideyi gözeten bamyaya iftar sofranızda bol bol yer verin.

Kemik suyuyla yapılan sebze ve mercimek çorbalarını da harcayın.

Çok çay içerseniz gündüz çok susarsınız. Zira çay diüretiktir, başka bir deyişle bedenden su atılmasına neden olur. Şayet kesinlikle içecekseniz, susuz kalmamak için her çayın yanında bir bardak su için.

Oruç tutarken yapılan en büyük yanılgılardan biri bir kerede çok fazla su içmektir, zira içtiğiniz su anında bedenden atılır. İftardan imsak süresine kadar her yarım saatte bir, büyük bir bardak su içmeye çalışın.

Lavanta ve ıhlamur çayları susuzluğa çok iyi kazanç. Deneyin!

Sahurda yumurtayı yetersiz etmeyin. Bol tereyağında pişirin. Bu kombinasyon saatlerce tok tutar, açlık hamlelerini önler.

Orucumuzu bir hurma ya da birkaç tane zeytinle açın

İlk etapta çorbanızı salatayla beraber harcayın

Kan şekerinizin aniden yükselmemesi ve kalp, damar problemleri yaşamamak için çorbadan sonra kesinlikle 20 dakika ara verip daha sonra öteki yemeklere geçin. Böylece kalp ve damar problemleri yaşamazsınız

Sofranızda en az bir tane fermente edilmiş başka bir deyişle mayalanmış besininiz olsun

İftarda çorba ve salatadan sonra et ya da sebze yemeği seçim edin

Mübalağalı iftar sofralarından kaçının. Zira iftarda ağır yemekler harcandığında kan şekeri dengesizliği yaşanır ve bu da ciddi kasvetlere yol açar

Ramazan ayıyla aynılaşan şerbetli tatlılardan uzak durun. Tatlı gereksiniminizi taze ve kuru meyvelerle gidermeyi deneyin!

Dr. Ümit Aktaş’tan Ramazan ayına özel tok yakalayacak salata tarifi

Malzemeler: 4 yemek kaşığı haşlanmış kuru fasulye, bol ölçüde maydanoz, 1 limonun suyu ve kabukları, İki yemek kaşığı tahin ya da zeytinyağı

Hazırlanışı: Tüm malzemeler bir kapta karıştırın. İsteğe göre tahin ya da zeytinyağı kullanabilirsiniz. Sahurda ve iftar da tüketebilirsiniz.

DR. ÜMİT AKTAŞ’TAN RAMAZAN AYINA ÖZEL HAZIMSIZLIK GİDERİCİ ÇAY TARİFİ

Malzemeler: Kimyon, rezene, tıbbi nane

Hazırlanışı: Hepsinden 4 tatlı kaşığı alarak üzerine sıcak su ilave edin. 10 dakika üstü kapalı bir biçimde demleyin. Nebatları netlikle kaynatmayın. İftardan sonra 3 bardağa kadar içebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.