Sıhhatsiz bir vücudun 12 işareti

22.03.2019
73
Sıhhatsiz bir vücudun 12 işareti

Günlük yaşamımızdaki koşuşturmacadan dolayı çoğu zaman sıhhatimizi unutuyoruz. Bedenimiz sıhhatimize tehdit olacak şeylerle savarşırken bize emin sinyaller gönderiyor. Atlatabileceğimizi düşündüğümüz bitkinlik ve halsizlik reelinde ciddi problemlerin habercisi olabiliyor. Peki vücudumuzun sıhhatsiz olduğunu gösteren işaretler nelerdir? Sıhhatsiz bir beden nasıl sinyaller verir? İşte sıhhatsiz bir vücuda sahip olduğunuzun 12 işareti…

KALİTESİZ UYKULAR

Kortisol dediğimiz stres hormonunun geceleri eksilerek, rahat bir uykuya izin vermesi gerekir. Natürel ki bu gidişat olağan koşullar altında beklenilendir. Şayet uykusuzluktan davacı iseniz, bundan kortisol seviyenizi yükselten, duyguları ve uyarıcıları mesul yakalayabilirsiniz. Bu hormona yanıt vermeye çalışan vücudunuz, arızalanır ve yorulur. Netice olarak halsizlik kendini gösterir.

KISALIYORSANIZ ŞAYET

Boyunuzun miktarını en son ne zaman almıştınız? Yıllar geçtikçe şayet, göz seviyeniz git gide alçalmaya başlıyorsa nedeni kemik erimesi olabilir. Anekdot düşelim; kemik hastalıklarının nedeni yalnızca ihtiyarlamak değildir. Yaşamınız süresince sıhhatli kemiklere sahip olabilirsiniz ama bunun için zorunlu ölçüde kalsiyum ve D vitamini almalısınız. Ayrıca sporu da asla ve asla yaşamınızdan çıkarmamalısınız.

ELMA BİÇİMİ SİZE BİR YERDEN TANIDIK GELİYOR MU?

‘Kilolu’ insanlar ikiye ufalar. Bcerahatçisi elma; kiloyu bel ve bel üstünde taşıyanlar, ikincisi ise armut; kiloyu kalça ve uyluklarda taşıyanlardır. Fazla kilolar, her iki grupta da sıhhatsizliğe bir işaretken, elma beden tipine sahip olanlarda kalp krizi daha fazla görülür.

KRONİK BİTKİNLİK

Natürel ki bitkinliğinizi sabah koşunuza ya da, çalışma saatlerinize bağlıyor olabilirsiniz. Ama reelinde bitkinliğinizi bırakılmaz kılan etkenler tiroidle beraber, sıhhatsiz beslenmeden kaynaklanan, bedeninize bombardıman yaptığınız toksik ve kimyevilere karşı verilen bir enerji kaybı olabilir.

Başka bir alternatif ise stres hormonunuzla başa çıkan vücudunuzun , enerji kaybından dolayı, efor kaybediyor olmasıdır. Etrafsal ve zekâsal etmenlerin negatif iz vazgeçtiği beden kansere, enfeksiyonlara ve daha muhtelif hastalıklara karşı verdiği savaşta zorlanır. Bu şartlarda kronik bitkinlik, bedenin strese karşı verdiği, devamlı yinelenen bir yanıttır. Bundan dolayı, bitkinliği küçümsememelisiniz.

İDRARINIZ KOYU SARI İSE

Düzenli akışkan harcamak sıhhatli bir bedenin olmazsa olmazlarındandır. Yeteri kadar su içiyorsanız şayet, idrarınızın samani olması gerekir. Bu renkte bir koyuluk varsa şayet, içtiğiniz akışkanları tekerrür gözden geçirmelisiniz ve su içiminizi basitleştirecek usuller geliştirmelisiniz.

HORLAR MISINIZ?

Horlama uyku apnesi için ehemmiyetli bir sinyaldir. Soluk darlığına sebebiyet veren bu işaret, pulmoner hipertansiyon gibi akciğeri ve kalbi etkileyen öbür hastalıklara kadar uzayabilir.

HEP KAYGILI MİSİNİZ?

Evham kafanızın içinde var olsa da, bazen ileriye gidebilir. Faize hormonunda bozulmaya, tiroid fazlalığına sebebiyet verebilir.

ÇALIŞMAYAN BAĞIRSAKLAR

Sıhhatli bağırsaklar her yemek sonrası harekete geçer. Sindirim kanalından geçen zehirli maddeleri ayrıştıran bağırsaklar yeni besin için yer açar. Kabız olursanız, bağırsaktan sızan zehirli maddeler kana karışabilir ve iltahaplanmalara yol açabilir. Ne yapın ne edin sindirim sistemizini kumpasa koyun.

KAŞINTINIZ VARSA

Kaşıntı, değişik tepkimelere alerjik bir tepkin olabilir. Mevsimsel olduğunu düşünüp geçmesini bekliyor olabilirsiniz. Fakat, uzun süren kaşıntılar karaciğerde birşeylerin doğru gitmediğinin göstergesidir.

GRİP VE SOĞUK ALGINLIĞI KAÇINILMAZ İSE

Her gün rakamsız virus ve bakteriye maruz kalıyoruz. Sıhhatli bir beden bunların çoğuyla başa çıkabiliyor. Grip olan dostlarınıza yanaşamıyor ve her hasta olan dostunuz sizin için bir baş belasıysa, bu ideal bir bağışıklık sistemine sahip olmamanızdan kaynaklanıyor olabilir. Bu sizin yalnızca bulaşıcı hastalıklara sarih olduğunuzu değil, kanser için de tehlike taşıma ihtimalizi arttırır.

DUDAKLARINIZ ÇATLIYORSA

Çatlayan dudaklar, B vitamini ile alakalı bir ihtardır. Özellikle B12’nin anemiyle iletişimi büyüktür. Kırmızı biber, mantar, zeytin yağı anemiyi gideren yiyeceklerin başında gelir.

RAKAMSIZ CİLT SORUNU

Cildinizde, rakamsız sivilce, kaşıntı ve egzama veya döküntü gözlemliyorsanız, sıhhatiniz ile alakalı bir probleminizin olduğu doğrudur. Cildiniz en büyük uzvunuzdur ve verdiği sinyalleri dikkate almalısınız. Yiyecek ve öbür alerji mevzusunda dikkate almanız gereken cildiniz, asap sisteminiz ile alakalı da bir kaç ipucu verebilir. Fazla stress cildinizde de kendisini gösterir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.