UA-133710256-1

Sıhhatli bir bağırsak florasına sahip olmak için…

25.01.2019
196
Sıhhatli bir bağırsak florasına sahip olmak için…

Son yarıyılların en popüler mevzularından biri hiç şüphesiz mikrobiyota. Başka Bir Deyişle bağırsak florası. Sıhhatsiz bağırsak florasının diyabet, obezite, romatoid artrit, bunalım ve kronik bitkinlik gibi bir hayli hastalığa neden olduğunu söyleyen Diyetisyen Emel Terzioğlu Arslan, sıhhatli bir bağırsak florasına sahip olmanın hem bebeklik yarıyılında hem de ileriki yaşlarda hastalıklardan korunmak için oldukça ehemmiyetli bir etmen olduğunu belirtip önemli uyarılarda bulundu.

Mikrobiyota başka bir deyişle bağırsak florası, bağırsakta bulunan canlı organizma tamlığıdır ve başta beslenme olmak üzere egzersiz, stres, doğum biçimi gibi bir hayli metabolik, fizyolojik ve etrafsal etkenlerden etkilendiğini söyleyebiliriz. Özellikle beslenme ve mikrobiyota arasında eforlu bir etkileşim olduğu ise su götürmez bir hakikat. Öyleyse sıhhatli bir bağırsak florasına sahip olmak için nasıl beslenmemiz gerekiyor? İşte tüyolar…

KARBONHİDRAT TERCİHİNE DİKKAT

Özellikle arıtılmış karbonhidratlar ve şeker bağırsak florasını negatif güzergahta tesirler. Bunun yerine lif içeriği yüksek sebzeler, meyveler ve bütün hububatlı besinler seçim edilmelidir.

BESLENMENİZDE PREBİYOTİK VE PROBİYOTİKLERE YER VERİN

Fermente olabilen bu besinler bağırsaktaki mikroorganizmaların etkinliğini etkileyerek bağırsak florası üzerinde pozitif tesirlere sahiptir. En çok öğrenilen prebiyotikler; muz, elma, çilek, yaban mersini, enginar, kuşkonmaz, bütün buğday, arpa, keten tohumu, badem, ceviz ve yer elmasıdır. Probiyotikler ise kefir, yoğurt, peynir, turşu özellikle lahana turşusu, süt ve kombuchadır.

KEMİK SUYU BAĞIRSAK İÇİN EHEMMİYETLİ

Bağırsak florası zaman zaman bakteri, virüs, zehirli madde, ağır metal gibi bir hayli hasarlı maddeye maruz kalabilir. Kemik suyunda bulunan jelatin, bağırsak florasının bu hasarlı tesirlere karşı korunmasını ve onarılmasını sağlar.

PERHİZDE PROTEİNE DİKKAT

Özellikle yüksek protein ve düşük karbonhidrat içerikli perhizler mikrobiyotayı negatif güzergahta tesirler. Bu sebeple perhizde protein ölçüyü ihtiyacın üzerine çıkmayacak biçimde tertip edilmeli ve kurufasulye, nohut, yeşil mercimek, kinoa gibi nebatsal kaynaklı proteinlere de perhizde kesinlikle yer verilmesi gerekir.

SARIMSAĞIN GÜCÜ

Sarımsak, kapsadığı pek çok vitamin ve fitokimyasallar sayesinde bağırsaklarda bir korunma mekanizması oluşturur. Pişirilen yemeklerde pişmeye yakın yemeğe ilave edilen sarımsak ya da yemeklerin yanında harcanan ham sarımsak bağırsakların arınılmasına dayanakçı olur. Sarımsağın olabildiğince ham harcanmasında fayda var. Şayet pişirilecekse de ısı 60 dereceden fazla olmamalıdır.

SU OLMAZSA OLMAZ

Sıhhatli bir hayatın olmazsa olmazı olan su, bağırsak sıhhati için de oldukça ehemmiyetli. Gerek gıdalar yoluyla aldığımız liflerin hazmedilmesi gerekse bağırsakların daha basit çalışması için gün boyu alınan akışkan ölçüyü ciddi ehemmiyet taşıyor. Bu akışkanın ise elbette kahve, çay gibi meşrubatlar yerine su olarak alınması gerekiyor. Bu sebeple, bağırsak sıhhati için gün içinde yeterli ölçüde su içmeyi unutmayın.

Kaynak : Sabah

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.