Sadece Kışın Yapılıyor, Herkes Tadına Bayılıyor

17.12.2019
1.719
Sadece Kışın Yapılıyor, Herkes Tadına Bayılıyor

Şekerleme ve lokumlarıyla meşhur Afyonkarahisar’da yalnızca kış aylarında üretilen “kaymak dolması”na her sene ilgi çoğalırken, şehir dışından da talep geliyor.

Günde tahminen 50 ton lokum üretilen şehirde yalnızca kış aylarında çıkan “kaymak dolması”, şehirde yaşayanların öncelikli seçimleri arasında yer alıyor.

Kaymak dolması üreten şirketin idare heyeti başkanı Ömer Altınay, yaptığı söylemede, kış aylarına özel ürettikleri bu lokumun ilk başta büyük dedeleri Salih Şeker tarafından 1901 senesinde bulunduğunu söyledi.

Afyonkarahisar’ın sembolü haline gelen kaymaklı şeker ve lokumun yanında kış aylarının bırakılmaz lezzeti olan dolmayı da dedelerinden bildikleri haliyle yapmaya devam ettiklerini anlatan Altınay, “Kaymak dolmasının içerisinde saf manda sütünden yapılmış, kentimizin tanınmış süt kaymağı bulunur, dışı ise Afyonkarahisar şekeri diye öğrenilen şekerle kaplanmıştır” dedi.

“Kaymak dolmasını yalnızca soğuk havalarda, 4-5 ay yapıyoruz. Yazın havaların sıcak olmasından dolayı kaymak hızlı şekilde eriyor, bu da ürünlerin hızlı bozulmasına neden oluyor. Bu ürünlerin üç dört gün içerisinde tüketmek gerekir. Alıcılarımız kış aylarında sipariş verip bizden kaymak dolması yapmamızı talep ediyor. Kaymak dolması ilk yapıldığı gün tüketilmez çünkü dışının şekeri ilk çıktığı gün sert olur. İçindeki manda kaymağı bir gün zamanla dışındaki şekeri yumuşatır. Yenme kıvamı bir gün sonradır. Dışındaki şeker de kaymağı gibi yumuşak bir kıvam alır.”

Altınay, kış geldiğinde kaymak dolması siparişlerine yetişmekte zorlandıklarını dile getirerek şunları söyledi:

“Dedelerimizden, babamızdan gördüğümüz miktarda niteliğini bozmadan, bu ürünleri işletmemizin özel çeşidi olarak alıcılarımızın alkışına sunuyoruz. Hem şehrimizden hem de yurt içinden yoğun talep oluyor. Biz de kargoyla yolluyoruz. Kaymak dolmasının kilosu 30 liradan satılıyor. Bütün bir enerji ambarı.”

EVDE KAYMAK DOLMASI TARİFİ:

MALZEMELER

  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı un
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 koli vanilya
  • 1 çorba kaşığı tereyağı
  • 1 poşet krem şanti
  • 2 paket hindistan cevizi
  • Antep fıstığı yada fındık
  • 1 su bardağı süt

YAPILIŞI

Sütün içerisine un ve şekeri ilave ederek muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırın. Daha sonra ocaktan almadan önce içerisinde tereyağı ve vanilyayı ilave edin.
Ardından dikdörtgen tepsinin üzerine bol hindistan cevizi serpin. Üzerine ise muhallebiyi dökün.
Muhallebi soğumaya başladıkça sütle kremşantiyi hazırlayın ve muhallebinin üzerine dökün.
Bu şekilde buz dolabının içerisinde bir gece süresince bekletin.
Beklettiğiniz tatlıyı güzelce dilimlere ayırarak sarın.
En orta kısmına antep fıstığı yerleştirerek servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.