Yalnızca 5 dakikada konutta diş macununu kendin hazırla!

27.01.2019
996
Yalnızca 5 dakikada konutta diş macununu kendin hazırla!

Marketlerde satılan diş macunlarının sıhhatsiz olduğu doğrultusunda çıkan haberler kafanızı mı karıştırdı? Şayet bu mahsullere güvenmiyorsanız konutta en natürelinden kendi diş macununuzu yapabilirsiniz… İşte konutta bembeyaz sıhhatli dişlere kavuşmanızı sağlayacak dolağ diş macunu tanımı…

Diş pakliği sıhhatimiz için çok ehemmiyetli bir etmendir. Günlük bakımı iyi yapılarak hekimlerin öneri ettiği bir biçimde fırçalama operasyonunun yapılması gerekir. Peki ya diş macunu tercihi? Şayet diş macununuzu konutta natürel usullerle kendiniz yapmak istiyorsanız bu tasvir bütün size göre.

İşte bembeyaz dişler için zerdeçallı diş macunu tanımı…

Zerdeçal, iyi öğrenilen bir diş beyazlatma nebatıdır. Dişlerinizi inci gibi parlatmaya ve plakların önlenmesine takviyeci olur. Zira zerdeçal tozu irin önleyici ve anti-mikrobik özelliklere de sahiptir. Alta ana maddesi zerdeçal olan ve dişlerinizi beyazlatmanın yanı sıhhatinize de fayda sağlayacak bir diş macunu tanımı vazgeçiyoruz. Bu macunu hazırlamak 5 dakikanızı dahi almayacak!

ZERDEÇALLI DİŞ MACUNU

Malzemeler:

  • 1 çay kaşığı toz zerdeçal
  • 1 yemek kaşığı kabartma tozu
  • Yeteri kadar Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı:

Zerdeçal ve kabartama tozunu bir kaba koyun ve macun kıvamını alana kadar Hindistan cevizi yağı ilave ederek karıştırın. Konut üretimi diş macununuz hazır!

Zerdeçallı diş macununun bereketleri

Bu tanımda kullanılan tüm malzemelerin ayrı ayrı dişlere ehemmiyetli bereketleri bulunuyor. Zerdeçal, yukarıyada da belirttiğimiz üzere anti-enflamatuar ve anti-mikrobiyal özelliğe sahip. Aynı dişleri beyazlatması ile de öğrenilir. Hindistan cevizi yağı, dişleri ve diş etlerini kuvvetlendirir, diş çürümelerini önler. Kabartma tozu ise dişlerinizi arınan ovma tesirine sahiptir. Hürriyet / Mahmure

Diş taşı pakliği ise günümüzde bir hayli bireyin yaptırdığı bir bakımdır. Peki diş taşlarından konutumuzda kendimiz basit usullerle kurtulabilir miyiz? Bu sualin yanıtı evet. Öyleyse bu usullerden kimilerini gelin beraber öğrenelim…

LİMON VE NANE YAĞI İLE DİŞ TAŞI TEDAVİSİ

Suyu azıcık bunalmış limon ve nane yağı karıştırın ve karışımı ağzınızı iyice durulamak için kullanın.

BİBERİYE VE NANE İLE TARTAR TEDAVİSİ

Bu iki maddeyi su ile karıştırın ve takribî 15-20 dakika bekletin. Yalnızca akışkan alın ve ağzınızı iyice yıkayın.

ALOE VERA JEL VE GLİSERİN KULLANIN

Aloe Vera Jel, Gliserini, sodyum bikarbonat, bunalmış limon ve azıcık su. Karıştırın ve her gün yıkayın ve tartar kaybolduğunu gördüğünüzde haftada bir veya iki kereye düşürün.

LİMON İLE DİŞ TAŞI TEMİZLEME

Normal fırçalama sonrası azıcık limon suyuna daldırın. Fırçayı hafif hareketlerle dişlerinize sürtün ve ılık su ile durulayın. Bir hafta içinde dişleriniz daha beyaz olacak!

HİNDİSTANCEVİZİ YAĞI DİŞ TAŞI TEDAVİSİ

Bazı hindistancevizi yağı akışkanlaşıncaya kadar eritin ve bakterileri ağzından çıkarmak için bir gargara olarak kullanın.

PORTAKAL KABUĞU

Kabuğu doğrudan dişlerinize sürtün ve birkaç dakika gibi vazgeçin. Ardından su ile durulayın. Kabuklar ağzındaki mikroorganizmaları öldürecek.

CEVİZ

Malzemeler

  • 40 gr ceviz kabuğu
  • 1 su kadehi su

Ceviz kabuğu antibakteriyel özelliği sayesinde dişteki tartar ve plaktan kurtulmanın en tesirli ve natürel usulüdür. Ceviz kabuklarını bir kadeh suyun içine koyup 20 dk kaynatın. Ocaktan alıp soğumaya vazgeçin. Diş fırçanızı soğumuş olan bu suda 10 dakika bekletin. Bu suyla dişlerinizi fırçalayın. Günde 3 defa devam edin.

KARBONAT

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı karbonat
  • 1 tutam tuz
  • Diş fırçası

Karbonat antibakteriyel özelliği sayesinde plak ve tartarı yok eder, ayrıca dişlerin beyazlamasına da takviyeci olur. Antrasit içeriği ile ağız içi pH seviyesini dengeler. Tuz da antimikrobiyal madde olduğundan kısa müddette plak ve tartarlardan kurtulmanızı sağlar. Karbonat ve tuzu karıştırıp, diş fırçanızı nemlendirip bu karışıma daldırın. Dişlerinizi zarifçe bu karışımla fırçalayın. Ardından ağzınızı suyla çalkalayıp tükürün. Bu usule gün fazla başka bir deyişle birer gün ara verip devam edin.

Kaynak : Sabah

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.