Saçınızı Her Gün Yıkarsanız Bakın Ne Olur

03.02.2022
256
Saçınızı Her Gün Yıkarsanız Bakın Ne Olur

Duştan çıkıp şampuanınızın o mis kokulu çiçeksi kokusunu koklamaktan daha iyi bir his olamaz. Kendinizi tazelenmiş ve enerjik hissediyorsunuz ve güne başlamanın en iyi yolu bu. Ancak saçınızı çok sık yıkamak en iyi hareket olmayabilir.

1. Boyalı renk çok hızlı solabilir

Cesur saç renkleri ile kendini ifade etmeyi sevenler veya onu öne çıkarmak isteyenler için saçlarını yıkama sıklığını tekrar gözden geçirmek isteyebilirsin. Boyadaki kimyasallar suya karşı hassastır ve çok sık yıkamak saçınızın boyalı rengini çıkarabilir.

Çözüm: Her 3 günde bir yıkamayı deneyin ve yıkamalar arasında boyalı saçınıza uygun bir şampuan kullanın. Bu, renginizin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilir.

2. Saçınız daha kuru olabilir

Kuru veya kıvırcık saç, aşırı yıkadığınızın başka bir işaretidir. Çoğu şampuan , saçınızdaki yağı ve kalıntıları temizleyen sülfat adı verilen kimyasallar içerir. Sonuç olarak, saçınız hemen daha tatlı görünecek, ancak uzun vadede ona zarar vereceksiniz. Saçınızı doğal yağlarından arındırırsanız, saç deriniz kurur ve saçınızın dokusu da kurur .

Çözüm: Sıklığı değiştirmenin yanı sıra , saç tırnak etlerini onarmak için nemlendirici ürünler kullanmayı deneyin ve sülfatsız şampuanları tercih edin .

3. Daha fazla kepek fark edebilirsiniz

Kepek , saç derisinin kaşınmaya ve pullanmaya başladığı ve saçınızda kalıntı olarak beyaz benekler bıraktığı bir durumdur. Yıkamada aşırıya kaçtığınızda, kafa derinizdeki doğal sebumu istemeden çıkarmış olursunuz, bu da onu beslenmiş ve sağlıklı tutmak için çok önemlidir. Bu da saç derinizin daha kuru olmasına ve daha fazla kepek üretmesine neden olabilir.

Çözüm: Bazen fazla yağı ve kiri temizlemek için basit bir durulama yeterli olacaktır. Kepekten muzdaripseniz , pullar temizlenene kadar bir çay ağacı yağı şampuanı ile birlikte peeling yapmayı deneyebilirsiniz.

4. Daha fazla bölünmüş uçlara sahip olabilirsiniz

Bölünmüş uçlar , genellikle saç telinin ucundaki saç lifinin yıpranmasının bir sonucudur. Bölünmüş uçlarınız varsa, yıkama rutininizi azaltmak isteyebilirsiniz. Saç ıslak olduğunda , hasara daha da duyarlıdır. Bu yüzden ne kadar sık ​​yıkarsanız, saç tellerinin kırılma olasılığı o kadar artar.

Çözüm: Zaten bölünmüş uçlarınız varsa, bunları kırpmaktan başka bir çözüm yoktur. Daha sonra, saçınızın yağlı görünümünü azaltmak için saçınızı ıslatmadığınız günlerde kuru şampuan kullanmayı deneyin .

5. Saçlarınız daha mat ve yağlı görünebilir

Saçınızı günlük olarak yıkadığınızda, yağ bezleriniz şampuanın çıkardığı yağ kaybını telafi etmek için daha fazla yağ üretmeye başlar. Üstelik saç tipiniz daha yağlı olsa bile saç telini de kurutmuş olursunuz. Frekansı değiştirerek, sonunda bu bezleri aşırı yağ üretmemeleri için eğiteceksiniz.

Çözüm: Saçınızı yıkamak için hangi günlerin daha uygun olduğuna dair bir program yapın. Örneğin, spor yaptığınız günlerde veya hafta sonları dışarı çıkıp daha aktif bir sosyal hayata sahip olduğunuz günlerde güzel ve rahatlatıcı bir duş almayı düşünebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.