Saçınızı Gürleştirmek İçin İlginç Yöntem

02.08.2020
13.978
Saçınızı Gürleştirmek İçin İlginç Yöntem

Saçların bakımı genellikle çok zor olabilir ve onu en üst düzeyde tutmak için, kadınlar yemyeşil tutmak için sürekli yeni ürünler ararlar. Bununla birlikte, evde kendiniz yapabileceğiniz bazı yardımcı egzersizler olduğunu bilmelisiniz, bu da yardımcı olabilir.

1. kafa derisi Isınma

Saç büyümesi için kafa derisine kan dolaşımı önemlidir ve bu dolaşımını basit kafa derisi masaj egzersizleri ile geliştirebilirsiniz . Bunları evde kolayca yapabilirsiniz.

1. Başınızın tepesinden başlayın ve dairesel hareketlerle parmaklarınızı kafa derinize sürün.

2. Kenarlara ve sırtınıza aynı şekilde günde yaklaşık 5 ila 10 dakika masaj yapmaya devam edin.

Hareket halindeyken eller serbest kafa derisi egzersizleri de kolayca yapabilirsiniz .

1. Kaşlarınızı olabildiğince yukarı kaldırın ve dinlenme konumuna dönmeden önce 2 dakika bu pozisyonda kalın.

2. Kaşlarınızı mümkün olduğunca yükseğe eğin, dinlenme pozisyonuna dönmeden önce 2 dakika bu pozisyonda kalın.

3. Kaşlarınızı olabildiğince yukarı kaldırın ve dinlenme konumuna dönmeden önce 3 dakika bu pozisyonda kalın.

Saç derinizin derisini germek için parmaklarınızın uçlarını da kullanabilirsiniz . Parmaklarınızı alnınıza yerleştirin ve birbirinden itin ve çekin.

Saç büyümesini teşvik etmenin yanı sıra, bu aynı zamanda gerginliği ve stresi de azaltabilir.

2. Hint baş masajı

Hint baş masajı 1000’den fazla yaşındadır Ayurveda, dayalı eski bir uygulamadır. Bu masaj, geleneksel olarak Marma noktaları olarak adlandırılan akupresür noktalarına ritmik hareketler içerir.

1- Parmaklarınızı iki elinizle kafa derinize hafifçe itin ve ovalayın – bu işlemi size iyi hissettiren basınçla 2 veya 3 kez tekrarlayın.
2- Yumrulu saçlardan tutun ve kafa derisindeki gerginliği gidermek için hafifçe çekin.
3- Ellerinizin topuklarını kullanarak, tapınaklarınızı sıkın ve parmak uçlarınız yukarı bakacak şekilde yavaş, dairesel hareketler yapın.
4- Her iki tarafta da omuzlarınızdan boynunuzun enseğine kadar boynunuza masaj yapın. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.
5- Başparmağınızla masaj yapın, başınızın arkasında küçük kafatasları yapın, kafatasının tabanının omurga ile buluştuğu yer. Yine, basıncı rahat bir seviyede tutun.
Daha sonra, bir el karşı omzunda omuzlara geçin, boynun tabanından omzun ucuna kadar kasları sıkın, sonra kolu dirseğe kadar indirin. Diğer omzuna geçmeden önce bunu 3 kez yapın. Ardından, aynı alanda büyük dairesel hareketlere sahip omuzları rahatlatın.
6- Ellerinizi saçınızın başının önünden boynun tabanına sürterek bitirin. Birkaç kez tekrarlayın ve işiniz bitti!
7- Saçınızı gür tutmak için harika bir uygulama olmasının yanı sıra, bu aynı zamanda stresi ve endişeyi azaltır , kasları (özellikle yüzdeki) rahatlatır, göz yorgunluğunu ve uykusuzluğu giderir, eklem hareketini geri kazandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

3. Boyun egzersizleri

Boyun egzersizleri saç büyümesini teşvik etmek için mükemmeldir . Bu egzersizi yapmak için boyun kaslarınızın gerilmesine neden olacak önden arkaya ve yan yana hareketler yapmanız yeterlidir.

1. Elleriniz doğal pozisyonda olacak şekilde dik durun .

2. Başınızı ileri ve geri hareket ettirin ve mümkün olduğunca uzatın.

3. Aynı uzatma hareketlerini ancak yanlara doğru gerçekleştirin ve her iki tarafta yaklaşık 10 saniye tutun.

Boynunuzdaki bu kasları gererek, sıkışmış gerilim ve stresin serbest kalmasına izin verir , kan akışını iyileştirir ve sonuçta sadece saç büyümesini teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda hasarlı saçların iyileşmesine de yardımcı olur.

4. Yoga pozları

Saç büyümesini teşvik etmek için en popüler yöntemlerden bazıları yoga pozlarını içerir. Daimi İleri Kat Poz olarak da adlandırılan Uttanasana , kafa derisine kan akışını uyarır. Ayrıca saç dökülmesinin ana nedenlerinden biri olan stresi azaltır.

1. Elleriniz havadayken dik durun.

2. Dizleriniz düzken, parmaklarınızın ucuyla ayaklarınıza dokunmaya çalışın. İlk başta yapmak zor olabilir. Ancak bunu günde 5 ila 10 kez yapmak hızlı bir şekilde iyileşmenizi sağlar ve saçlarınız sizi bunun için sevecektir.

Saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan ve saç büyümesini destekleyen Vajrasana veya Diamond Pose yapmak da isteyebilirsiniz . Bu egzersiz sadece öğle veya akşam yemeğinden sonra yapılmalıdır.

1. Kalçanız topuklarınıza dokunarak yere diz çökerek başlayın.

2. Ardından, ellerinizi uyluklarınızın üzerinde tutun ve bu rahat pozisyonda oturmanıza izin verin. Amaç, olabildiğince uzun süre bu şekilde konumlanmış kalmaktır.

5. Nefes egzersizleri

Yogada yapılan bir uygulama olan Kapal Bhati pranayama gibi bazı nefes egzersizleri saç büyümesini teşvik etmek için mükemmeldir. İngilizce Kapal Bhati “parlayan alın” anlamına gelir ve bugün bu egzersizi evde kolayca yapabilirsiniz.

“Parlayan alın” egzersiz inhalasyon ve dumanlarla bir dizi içerir.

1. Başınız düz olacak şekilde rahat bir pozisyonda oturarak başlayın.

2. Ardından, derin bir nefes alın ve bunu yaparken midenizi olabildiğince içeri çekin. Ekshalasyonu kısa ve inhalasyonu daha uzun tutun.

3. Bir turu tamamlamak için bunu 20 kez yapın.

Kapal Bhati pranayama , hasarlı saçları güçlendirmek ve kafa derisine taze oksijen pompalayarak yeni saçların büyümesine yardımcı olmak için mükemmeldir. Ayrıca saç köklerini güçlü tutar ve saçın erken grileşmesini geciktirir.

6. Ters çevrilmiş pozlar

Bu tersine çevirme yöntemi saç büyümesini teşvik etmek için popüler bir tekniktir. Bu teknik 2 bölümden oluşmaktadır. İlk olarak, saç köklerini uyarmak için bir baş masajı yapmak isteyeceksiniz. Sonra, ikinci kısım kafa derisine kan akışını arttırmak için baş aşağı asılı durmayı içerir.

1. Saçınıza zeytinyağı, argan yağı veya hindistancevizi yağı uygulayarak ve saç derisine odaklanarak ve saçları iyice tarayarak masaj yaparak başlayın .

2. Parmaklarınızı kullanarak başınızı çemberlere masaj yaparak saat yönünde ve saatin tersi yönünde 5 dakika arasında hareket edin.

3. Başınız aşağıya gelecek ve boynunuz yatağın kenarı tarafından desteklenecek şekilde yatağınıza yatırın .

4. Bu pozisyonda 4 dakika kalın ve işiniz bitti!

4 dakika geçtikten sonra başınızı yavaşça doğal bir konuma geri döndürün ve yağı saçınızdan yıkayın. Saç büyümesini teşvik etmek için bunu her ay bir hafta boyunca her gün yapmanız tavsiye edilir. Ekstra adıma geçmek istiyorsanız, saçlarınızı her hafta ölçebilir ve ilerlemenizi yazabilirsiniz.

7. Kardiyo egzersizleri

Saç büyümesini teşvik etmenin bir başka harika yolu düzenli olarak kardiyo egzersizleri yapmaktır ve bunlar saç bakım rutininizin bir parçası olmalıdır. Böyle bir egzersiz, adından da anlaşılacağı gibi, bir yandan diğer yana atlamayı içeren yan yana atlamadır.

1. Her iki ayağın arasında kalça genişliği açıklığı ile dik durarak başlayın. Kollarınızı koşuyormuş gibi yerleştirin.
2. Ardından dizlerinizi hafifçe bükün ve soldan sağa doğru yanlara atlayın.

3. Bu işlemi tekrarlamaya devam edin.

Bunun saç büyümesine katkıda bulunma şekli, saç derinizin ve saçınızın kurumasını önleyen yağlı bir madde olan sebumun salınmasıdır. Bir adım daha ileri gitmek için, egzersiz yaptıktan sonra buhar banyosunda rahatlamak isteyebilirsiniz, çünkü sebum üretimini daha da arttırır.

Hiç bu alıştırmaları denediniz mi? Öyleyse, lütfen yorumlarda nasıl gittiğini bize bildirin!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.