Saç dökülmesini yasaklayan gıdalar

03.03.2019
102
Saç dökülmesini yasaklayan gıdalar

Beceriksiz beslenme bedeninizde bazı sinyaller verebilir. Bu sinyallerden biri de saç dökülmesidir. Beslenme programınıza saçınızın sıhhatini artıran bazı gıdalar ilave etmeniz de bereket var. Peki, bu gıdalar nelerdir? İşte saç dökülmesini yasaklayan gıdalar…

Ispanak

Yeşil sebzelerden arasında en sıhhatli olarak öğrenilen ıspanak, saç dökülmesini maniler ve cılız saçları yine güçlendirir. Sıhhatli saç gelişmesini desteklemek için zorunlu olan demir, beta-karoten ve C vitamini sağlar. Ek olarak, saç köklerini kuvvetlendiren ve lifleri eforlu ve parlak yakalamaya takviyeci olan az ölçüde amino asit de kapsar.​

Yeşil mercimek

Yeşil mercimek saçlarınız için uygun olan biyotin ve proteini sağlar. Saç dökülmesini durdurmak ile kalmaz, aynı zamanda zayıflamasını ve kırılmasını da önler.

Yağlı balık

Somon, ton balığı ve değişik yağlı balık çeşitleri, omega 3 yağ asitleri ve saç sıhhatini artıran yüksek kıymetli proteinler kapsar. Özellikle haftada en az iki kere balık yerseniz, saç tenindeki natürel yağların kaybolmasını önler ve saçlarınızın sıhhatli gelişmesini sağlayabilirsiniz. Bazı cinslerinde saç dökülmesinin hakimiyet altına alınmasında ehemmiyetli bir bileşen olan selenyum bulunur. Yağlı balıklar ayrıca özgür radikallerle savaşan ve köklerin zayıflamasını eksilten antioksidanlar kapsar.

Yulaf

Yulafın içerisinde bulunan çok fazla B vitamini ve mineraller sayesinde, saç liflerinizi güçlendirir ve saç dökülmesine karşı savaşır. Ayrıca, yulaftaki amino asitler saç köklerini kuvvetlendirir ve eforlu ve sıhhatli saçların gelişmesini arttırır.

Bal kabağı

Toksinlerin ve güneşin neden olduğu zararı eksilten, antioksidan bir yiyecek kaynağı olan E vitamini içeriği sebebiyle bal kabağı saçlarınız için müthiş bir yiyecek kaynağıdır. Bu vitamin, saç kökleri tarafından emilir ve yeni saçların uzamasını çoğaldırır. Ayrıca yağ bezlerinin tertip edilmesine, kuruluk ve saç dökülmesinin önlenmesine de takviyeci olan C vitamini ve yağ asitleri ile de ön tasarıya çıkmaktadır.

Yumurta

Yumurta, yüksek kıymetli proteinleri, daha eforlu, daha parlak saç liflerinin yaradılışını takviyeler. Ayrıca, saçların sıhhatli gelişmesinde ehemmiyetli rol oynayan çok ölçüde B vitamini kompleksi de kapsar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.