Saç Dökülmesine Karşı 5 Gıda

26.02.2019
3.267
Saç Dökülmesine Karşı 5 Gıda

Yumurta: En nitelikli protein kaynaklarından biri olan yumurta aynı zamanda saç sıhhatinin en büyük sponsorlarından olan biotinin de en iyi kaynağıdır. Aynı zamanda saçın alt yapısını oluşturan keratinden de oldukça zengin bir kaynaktır. Bu sebeple özellikle saç dökülmesi problemi yaşadığınız yarıyıllarda her gün haşlanmış, çırpılmış veya omlet olarak kesinlikle harcamalısınız.

Badem: E vitamini, biotin ve sıhhatli yağ asitlerinden oldukça zengin olduğunda saçlı teni beslerken kırılgan saçlara neden olan kuruluğu gidermeye destekçi olur.

Avokado: Saçın kökündeki hücreler çok faaldir ve her zaman yüksek enerjiye lüzumları vardır. Özellikle B5 vitamininin noksanlığından saç kök hücreleri çok süratli bir biçimde etkilenir. Avokado B5 vitamininden oldukça zengin olup saçların kuvvetlenmesine destekçi olur. Fakat yağ oranı yüksek bir meyve olduğu unutulmamalı salatalarda ya da kahvaltıda harcanan avokado ½ adet üstüne çıkmamalıdır.

Yoğurt: Saç dökülmesi sindirim sisteminizin yiyecekleri faal olarak kullanamadığının işareti olabilir. Bu sebeple probiyotiklerden zengin; kefir, yoğurt, ayran gibi gıdasal kaynaklara günde 2 su kadehi kadar yer verirken günde 2 kere 1-2 kapsül probiyotik almak, besinlerdeki saçı besleyen maddeleri alabilmeye destekçi olabilir.

Kabak Çekirdeği: Evitamini, magnezyum, potasyum, fosfor, selenyum, çinko bakımından zengin olan kabak çekirdeği saçın kalınlaşarak sıhhatli uzamasını sağlar ve dökülmeyi önler. Fakat yağdan zengin olduğu ve yüksek enerji kapsadığı unutulmadan bir ufak avuç miktarı geçilmemelidir.

Saç dökülmesine alan okuyan kür

Malzemeler

  • 1 bardak ayran
  • ½ şişe maden suyu
  • 10-15 damla limon
  • 1 çay kaşığı zerdeçal
  • 5-6 adet ham badem

Yapılışı

Maden suyu ayran ve zerdeçal karıştırılarak içerisine limon ve bademler ilave edilir. Bademi üstünü süslemek için de kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.