Pekmeze Limon Sıkarak Yemek

06.02.2019
762
Pekmeze Limon Sıkarak Yemek

Pekmez + Limon Su Netlikle aç karnına olunduğunda harcanmalı

Demir beceriksizliği çoğu şahsın karşılaştığı bir gidişat. Etrafınıza baktığınız zaman da bunu net bir biçimde görebilmeniz olası olabiliyor. Solgun yanaklar, renksiz mat bir deri…

Tıbbi anlamdaki bulguları ise halsizlik,acele yorulma iştahsızlık, soluk darlığı baş sızısı, basit üşüme, çarpıntı, hafıza ve dikkat eksilmesi, tırnakların basit kırılması,saç dökülmesi.

Gözünüzün alt kapağını hafifçe alt sürükleyip kırmızı renkli dokuya baktığınızda da bu dokunun rengi kırmızı değil de daha solgun bir halde ise bu da demir noksanlığını kavrayabileceğiniz bir yol olabiliyor. tabi ki en doğrusu bir hekime görünüp lüzumlu testleri yaptırmaktır.

Basit bir gidişat gibi görünse de bireyi gerçekten rahatsız edebiliyor. Ben de demir beceriksizliği yaşayanlardanım.

İlaç rehabilitasyonu görülüp düzelse de beslenmeye dikkat edilmediğinde altında başka sıhhat sebepleri de olabilir tabi ki yineleyebiliyor. Gerçeğinde sıhhatli bir hayat için, balanslı ve yeterli beslenme gereken en esas unsur olduğu herkesçe öğrenilen bir şey.

İlaç rehabilitasyonunda bazı zamanlar yan tesirlerden etkilendim. Ve bu vaziyette gerçekten iyi bir zamanda yetişen hoş bir bilgiyle karşılaştım ve yararını gerçekten gördüm.

Kırmızı et, soya fasulyesi,kuru kayısı, kuru üzüm,kuru incir, yeşil yapraklı sebzeler gibi demir kapsayan gıdalar dışında, bu vitamin açısından zengin olan bir değişik trajiğe ise pekmez.

Fakat her pekmez değil, üzüm pekmezi!!! Şayet ilaç rehabilitasyonu dışında natürel yoldan da yardım veya demir alımı yapmak istiyorsanız. Söyleyeceğim karışım gerçekten büyülü bir iksir gibi ; en azından benim için öyle =

Netlikle aç karnına olunduğunda harcanmalı; limon + üzüm pekmezi!

Mesela çocuklar pekmezi pek beğenmez yemek istemezler ancak bir kadeh konut imali natürel limonata veya portakal suyu içerisine 2- 3 yemek kaşığı üzüm pekmezi ile harcamalarını sağlayabilirsiniz.

Neden portakal veya limon, zira C vitamini demir emilimini basitleştiriyor. Ayrıca demir vitamininde düşüklük yaşanıyorsa bu bireylerin çay, kola,kahve gibi meşrubatlardan uzak durmaları da gerekiyor.

Aç karnına olarak portakal + üzüm pekmezi karışımı içildikten sonra çay veya süt içilmesi de demirin emilimini yasaklayacağından önerilmeyen bir gidişat.

Çay ise gerek bu karışım gerekse değişik gıdalar ardından alındığında ne biçimde olursa olsun demire negatif bir tesirde. O sebeple kahvaltılarda ve yemeklerden hemen sonra içilen çaydan uzak durmak faydalı olacaktır.

Ve bir değişik ehemmiyetli nokta ise, portakal suyunun hemen harcanması gerektiği, o nedenledir ki pekmezli portakal suyunu hazırladığınızda hemen için.

Tam Bir Demir Ambarı ve Anemi İçin

Pet şişe içerisine 2 kaşık natürel pekmez ve yarım limon sıkın. Üzerini içme suyuyla bitirin. İyice karıştırdıktan sonra aç karnına için. Muhteşem bir tesir gösteriyor. C vitamini pekmezin yararını neredeyse 10 katına çıkartıyor.

Ayrıca bunu yeşil biber ile de yapabilirsiniz. Zira yeşil biber de muhteşem bir c vitamini kaynağıdır. Sabah kahvaltıda pekmezin yanında 2-3 adet yeşil biber yiyebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.