Patates kabuğunu sakın çöpe atmayın!

02.04.2019
137
Patates kabuğunu sakın çöpe atmayın!

Patates A,C,K,B6 ve E vitaminleri kapsamaktadır, bunun yanında folatlar açısından da zenginidir. Ancak patates kabuğunun da en az patates kadar yararlı olduğunu öğreniyor muydunuz? Patates kabuğunun faydalarınıöğrenince bir daha çöpe atmak istemeyeceksiniz.

Lif kaynağıdır

Bir patateste bir gün için amaçlananın dörtte biri kadar olan 7 gram perhiz lif vardır ama kabuksuz olduğunda bu oran yalnızca 1 grama düşer. Bu sizin çok daha uzun bir vakit tok sezmenizi sağlar, kalp krizi tehlikesini ve kolesterolü düşürür, şeker hastalığına tutulma olasılığını önler.

Potasyum kaynağıdır

Kabuğu ile beraber pişirilmiş kocaman bir patates takribî 1,600 miligram potasyum kapsar, başka bir deyişle tüm bir gün için önerilen ölçünün yarısı kadar ve potasyumuyla namlı muzdan neredeyse 4 kat fazla. Bunun dışında potasyum kan tazyikinin düşmesinde büyük rol oynar.

İyi bir manganez kaynağıdır

Manganez, protein, karbonhidrat ve kolesterol işlemede ehemmiyetli bir rol oynar. Bir patatesin kabuğunda önerilen günlük gereksinimin yüzde 33’ü bulunur.

Vitamin B6 açısından zengindir

B6 vitamini, kardiyovasküler, sindirim, bağışıklık adale ve asap sistemleri için ehemmiyetlidir. Ayrıca beyin hormanları için yararlıdır. Ksaçmalı kocaman bir patates günlük B6 vitamin lüzumunun yüzde 46’sını karşılar.

C vitamini kaynağıdır

Patatesin kabuğunda aynı zamanda oldukça yoğun C vitamini de bulunmaktadır. Kocaman bir patatesin kabuğunda 29 mg C vitamini bulunur, başka bir deyişle bu vitaminle anılan portakalın 3 katı kadar ve günde almanız gerekenin yarısı kadar. Aynı zamanda bir antioksidan olarak ve yaraların seri iyileşmesi için de çok yararlıdır

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.