Özel Hastanelerde Fazla Para Ödememek İçin Bunu Mutlaka Yapın 2650 Liralık Fatura 158 Liraya İndi

26.12.2019
14.374
Özel Hastanelerde Fazla Para Ödememek İçin Bunu Mutlaka Yapın 2650 Liralık Fatura 158 Liraya İndi

2650 liralık özel sağlık kurumu faturasını Şikayet etti, 2650 liralık fatura 158 liraya düştü. Uzmanlardan yurttaşlara kritik uyarı Özel sağlık kurumlarla alakalı şikayetler devam ederken en yoğun şikayet yurttaşların ödediği yüksek tedavi fiyatları oldu.

En Fazla 2 Katı Olabilir

Oysa ki özel sağlık kurumların, Sağlık Bakanlığı’nın tanımladığı tarifenin en fazla iki katı fazlasını arz etmesi gerekiyor. Uzmanlar yurttaşları bu konuda uyarıyor Özel sağlık kurumlarla alakalı şikayetler sıkça medyada yer alıyor. Hemen hemen herkesin şikayetinin ana görüşü, “Bir tetkik, bir kan incelemeyi, bir ultrason için benden binlerce lira aldılar”, “X sağlık kurumunda MR fiyatı 100 lira, Y sağlık kurumunda 600 lira”, “Endoskopi olacağım 400 lira istiyorlar”, “Emekliye fiyatsız tetkik var’ diyorlar ama gittik ‘sistem arızalı, bayağı tetkik fiyatı ödeyeceksiniz’ dediler” üzerine. Hastaların ve hasta yakınlarının yaptığı en kritik kusur ise bu noktada başlıyor. Şikayet hakkını kullanmayanlar fahiş sağlık kurumu faturalarını ödemeye devam ediyor.

Konuyla alakalı görüşüne müracaat ettiğimiz Harcayıcı Müracaat Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Bazı sağlık kurumlar emeklilere fiyatsız göz tetkiki hizmeti verdiklerini söylüyorlar ama gidilince de ‘provizyon alamıyoruz’ ya da ‘randevunuz sistemde görünmüyor’ diyerek bayağı tetkik fiyatı istiyorlar” biçimindeki şikayetlere ilişin olarak “Bunlar özel sağlık kurumların pazarlama stratejileri” yorumunu yaptı.

30 LİRALIK FİYAT EN FAZLA 60 LİRA OLABİLİR

Ağaoğlu, acile giden hastalardan gelen bireyin durumundaki acil olmadığı bahanesiyle bir ekip fiyatlar istenebildiğine dikkat sürükleyerek, “Üstelik konuya göre kamunun yurttaşlara uyguladıkları fiyatın 2 katından fazlasını alamamalarına karşın faturalar çıkaranlar oluyor. Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde hangi hastalık tedavisinde, yapılan muayenelerin maliyet listesi var. Misalin bir tedavi için sağlık Bakanlığı 30 lira maliyet tanımlamışsa, en lüks sağlık kurumlarda bu fiyat 60 lirayı geçmemeli. Yani bakanlığın belirttiği fiyatın iki katından fazlasını sağlık kurumu alamaz. Ya da bir MR maliyeti bakanlık tarafından 60 lira olarak tanımlanmışsa devlet özel sağlık kurumuna ’60 lirayı benden alırsın, üzerine 60 lira alabilirsin’ diyor. En lüks sağlık kurumlarda da bu böyle. Vasat sağlık kurumu da bir katını alır bu fiyatın” dedi.

ŞİKAYETİNİZİN TAKİPÇİSİ OLUN

Fazladan ödenen sağlık kurumu fiyatları için yurttaşların bulunduğu ilçelerdeki tüketici hakem kurullarına müracaat edebileceği gibi internet üzerinden de tüketici hakem kurulu sistemine girip şikayetlerini yapabileceklerine değinen Ağaoğlu, “İlçe tüketici hakem kurullarının 4 bin 570 liraya kadar verdikleri 6 bin 860 lira arasında verdikleri kararlar duruşma kararları gibidir. Eş kasvetlerle istismar edilen tüketiciler mevzuyu kesinlikle sağlık Bakanlığı nezdinde şikayet ederek takip etmeliler” diye yurttaşları uyardı.

AYRINTILI FATURA İSTEYİN, ŞİKAYET EDİN

Bazı tüketicilerin özel sağlık kurumu çıkışında “Detaylı fatura istiyorum, aşırıdan alınan fiyatı şikayet edeceğim” diyerek, sağlık kurumlardan fazla alınan fiyatları tahsil edebildiğini ifade eden Ağaoğlu, “Hakkınızı tüketici hakem kurullarında, şehir sağlık müdürlüklerinde arayın. 184’ü arayıp şikayet edebilirsiniz, SABİM’e şikayet edebilirsiniz. sağlık Bakanlığı’na yapacağınız şikayetlerin sonuna “Müracaatımın neticesini 4982 rakamlı bilgi edinme yasayı kapsamında tarafıma da bildirilmesini arz ediyorum” derseniz 15 gün içinde size geri dönüş yapılacaktır” diye konuştu.

2 BİN 650 LİRALIK ÖDEME 158 LİRAYA DÜŞTÜ

Bir otoparkta ayağı kayıp düşen bir hasta, gözlüğü kırılmış ve kaşı yarılmış bir halde özel sağlık kurumuna müracaat etiyor. Özel sağlık kurumunda bir misyonlu “Sizin yaşınızdan dolayı MR çekilmesi gerekiyor, gidişatınız riskli olabilir. SGK uyuşmamız yok, o sebeple ödeyeceğiniz sayı 2 bin 650 lira” diyor. Hasta birey de “Ben boş bir kağıt istiyorum” diyor ve kağıda “Sağlık Kurumunuzun SGK uyuşması olmadığı için tedaviyi yalanlıyorum” diye bir bildirimde bulunuyor. Görevli şahıs durumu sağlık kurumu yetkililerine bildiriyor ve hasta yurttaşa “Size SUT uygulanacak, 158 lira ödeyeceksiniz” diyor. Bu misal üzerine Ağaoğlu, “Yurttaşların bilgiye erişmesinin önemi büyük. Ne Yazık Ki bir ekip özel sağlık kurumu yurttaşları istismar edebiliyor. Bu sebeple yurttaşlar haklarını kesinlikle tüketici hakem kurullarında, sağlık Bakanlığı’nda aramalılar “ dedi.

ACİLDE İMZALATILAN EVRAKLARA DİKKAT

Konuya göre sosyal güvenlik kapsamında olsun veya olmasın sağlık kurumların acil servisinde tedavi olan hastalardan hiçbir ilave fiyat alınmaması gerekirken, çoğu özel sağlık kurumunda acil konunun sona erdiğine ait taahhütname imza attırılıyor. Sosyal Güvenlik Yasası, sağlık Uygulama şartnameyi SUT, sağlık Bakanlığı Yönetmeliği ve Başbakanlık genelgesi uyarınca acil servise kaldırılan hastalardan SGK katılım hisseyi ve ilave fiyat alınmaması gerekiyor. Şahıs sosyal güvenlik kapsamında olmasa dahi tedavinin yapılıp faturasının SGK’ya sevk edilmesi yeterli görülüyor. “HASTANIN VAZİYETİ İSTİKRARLI, FATURA 2 BİN 800 LİRA” Tarafımızı arayan bir okur, kızının havale geçirdiğini ve havale nöbeti sırasında bir özel sağlık kurumunun acil servisine müracaat ettiğini ifade ederek, “Hemen tedaviye alındı. Sonrasında bir ekip dokümanlar imza attırıldı. ‘Hasta istikrarlı, tedavisi bayağı serviste devam edecek’ yazılı bir evrak gördük, ama panik halinde imzaladık. İki gün de sağlık kurumunda kalındı, toplam 2 bin 800 lira ödedik. Fatura ayrıntısında acil hizmetlerde 596 lira yazıyordu” biçiminde şikayetini bildirdi. Uzmanlara göre acilde misyonlu doktor“Bu hasta yeşil alan hastası”, derse faturayı ödemek gidişatında kalıyorsunuz.

5 HADİSE ACİL YANİ FİYAT ALINMAMASI GEREKEN DURUM

Acil Sağlık Hizmetlerinde Yeşil Alan Uygulaması” konulu genelgesine göre;

1 Her ne ebatta olursa olsun travma sorunları,
2 Acil servis müracaatları sonrası sağlık kurumuna uyuyuşu yapılan olaylar,
3 Tıbbi müdahale uygulanan olaylar,
4 Müşahede altına alınan olaylar,
5 Başka bir sağlık hizmet sunucusuna sevk edilen ya da başka bir sağlık hizmet sunucusundan sevkli gelen olaylar, acildir ve fiyat alınmaz.

FİYAT TALEP EDİLİRSE YAPMANIZ GEREKENLER

Derhal Şehir sağlık Müdürlüğü’ne şikayette bulununuz.Eğer bir ödeme yapmışsanız, ödediğiniz değerin fişini de bu şikayete ilave ediniz. Sağlık Kurumu bu değeri geri ödemez ise sağlık kurumunun bulunduğu yerdeki İcra Müdürlüğü’ne müracaat ederek sağlık kurumuna icra takibi gönderiniz. Bu takibe bir doküman ilave etmenize gerek yoktur.

DIŞARIDAN SATIN ALINAN MUAYENELERDE FİYAT ALINMAZ

Diyelim ki bir özel sağlık kurumuna müracaat ettiniz. Bu sağlık kurumunda yapılamayan bir test istendi ve bu testin dışarıda yaptırılacağı söylendi. Özel Sağlık Kurumu Mevzuatı’na göre, özel sağlık kurumunun hizmet satın alması gidişatında; muayene sonuçları, hizmet satın alınan müessese veya kuruluş tarafından gecikmeksizin tehlikesiz bir biçimde sevk edilir ve muayene yapılacak müessese veya kuruluş tarafından hastadan muayene için ayrıca bir fiyat talep edilemez. Hizmetin, satın alma yoluyla gördürülmesi halinde, hizmeti alan sağlık kurumu ile hizmeti veren müessese veya kuruluş, bu uygulamadan ve neticelerinden müştereken sorumludur.

Bunun yanında özel sağlık kurumlarda kullanılan ilaç ve tıbbî malzemeler ile ayrıca verilen içecek, gazete, kitap, telefon konuşması ve eşi gerekli için alınacak fiyat, piyasa rayiç kıymetlerinin üzerinde olamaz. Özel sağlık kurumlar, hastalar tarafından istenildiğinde, kullanılıp değeri hastadan alınan ilaç ve sarf malzemesinin cins ve ölçüsünü gösteren listeyi; adlî olaylara ait olanların hakikatleri verilmemek kaydıyla, özel sağlık kurumunda veya dışarıda yapılan ve değeri hasta tarafından ödenen her türlü muayene, analiz ve görüntüleme sonuçları, dışarıdan satın alınan ilaç ve malzemenin reçeteleri, hastaların muayenehane ve laboratuvar belirtileri, hastalığın teşhisi, seyri, yapılan analizler ile tedavisi ve sonucunda ait tedavi yapan doktor tarafından tertip edilecek çıkış özetini vermek zorunda.

FAKİR HASTAYA FİYATSIZ TEDAVİ

Durumu iyi olmayan, sosyal güvenlik hakkı olmayan kişilere özel sağlık kurumlarda en az bir yatak olmak kaydıyla, yatakların yüzde 3’ü ayırılır ve bu sayı sağlık kurumu ruhsatlarında gösterilir. Fiyatsız tedavi için parçalayan bu yataklarda, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Başkanlığınca öngörülen kriterlere uygun fakir ve yoksul kişilerden, sağlık kurumunun bulunduğu yerdeki en büyük mülki amir veya müdürlük tarafından sevkedilen hastalar ile acil olarak başvuru eden ve başka bir müesseseye nakli tıbben olası olmayan fakir ve yoksul hastaların tedavileri fiyatsız olarak yapılır. Özel sağlık kurumlar, tanımlanan yevmiye yatak fiyatı dışında bir fiyat uygulayamazlar.

ACİLDE ÖNCE HİZMET SONRA FİYAT OLMALI

Özel sağlık kurumlarda, acil sağlık hizmeti verilmesi ve acil olayların hastanın sağlık teminatı olup olmadığına veya ödeme gücü bulunup bulunmadığına bakılmaksızın kabul edilmesi ve gerekli tıbbi müdahalenin dikkatsiz-koşulsuz ve gecikmeksizin yapılması gereklidir. Hizmet değerinin tahsiliyle alakalı harekâtlar, acil müdahale ve bakım sağlandıktan sonra yapılır. Özel sağlık kurumu, acil olarak gelen hastalara yeterli personeli veya teçhizatı olmadığı, alakalı üniteyi veya boş yatağı bulunmadığı, hastanın sağlık teminatı olmadığı ve benzeri nedenler ile gerekli acil tıbbi müdahaleyi yapmaktan kaçınamaz.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN TEDAVİ FİYAT LİSTESİNDEN BAZI ÖRNEKLER

Diş doktoru tetkiki: 27 lira
Diş çekimi: 47 lira
Mide yıkama: 27 lira
Yara pansumanı: 6 lira
24 saat EKG: 90 lira
Kapsül endoskopi: 900 lira
Balonlu endoskopi: 756 lira
Total kolonoskopi: 178 lira
Rutin EEG Çocuk-büyük: 44 lira
Ultrasonlu göz tetkiki: 44 lira
Kan grubu testi: 14 lira
Mamografi: 26 lira
Akciğer grafisi: 20 lira
Kafa grafisi- dört istikamet: 24 lira
Genel ultrason: 13 lira
Bilgisayarlı tomografi beyin: 83 lira
Çoğu MR operasyonu: 98 lira
Kanda ferritin: 8 lira
Gebelik testi: 5 lira
Tam kan incelemeyi: 5 lira
Boğaz kültürü: 2 lira

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.