Oruç tutmanın mucizevi faydaları..

02.05.2019
24
Oruç tutmanın mucizevi faydaları..

Ramazan ayında oruç tutmak insanları manevi olarak temizletirken beslenme alışkanlıklarını da değiştiriyor. Uzun saatler aç kalınması sindirim sisteminin de dinlenmesini sağlıyor. Rastgele bir kronik hastalığı bulunmayan şahısların oruç tutma, beslenme stilini yenilemek için bir fırsat olabiliyor. Oruç tutmanın yararları hakkında bilgi veren Beslenme Danışmanı Dyt. Vildan Çelik, oruç tutmanın metabolizmaya pozitif tesirlerini ve bu yarıyılda bağırsak sıhhatinin nasıl korunması gerektiğini anlattı…

Sindirim sistemi bedenin en çok enerji tükettiği sistemlerden biridir. Ve bu enerjiyi tüketirken, beyne, bağışıklık sistemine, adalelere başka bir deyişle öbür tam enerji tüketen uzuvların enerji lüzumuna rakip olarak bu işi yapmaktadır. Oruç tutacak 16 saat süresince sindirim sistemini uyarmamak, hakikatinde öbür uzuvların yeterli enerjiyi almasını ve sindirim sistemimizde görevi olan uzuvlarımızın dinlenmesini sağlamaktadır. Bu sayede sistem dinlenme ve dolayısıyla yenilenme fırsatı bularak, derlenir ve çok daha iyi çalışır. Elbette bu vaziyet kronik bir hastalığı olmayanlar için geçerlidir.

SIHHATSİZ BESLENME HİPOGLİSEMİ SEBEBİ OLABİLİYOR

İnsüline bağımlı ve devamlı ilaç kullanan diyabet hastalarının bu kadar saat açlıkla oruç tutmak çok mahzurludur. Yeniden hipoglisemisi olanlar, başka bir deyişle kan şekeri ani düşen bireyler, oruç meblağken zorlanabilmektedir. Fakat hipoglisemili şahısların için ömür boyu oruç tutamayacaklardan bahsedilemez. Şayet tedavi olurlarsa oruç tutabilecek vaziyete gelebilmektedirler. Daha Önceki kabile hayatlarına bakıldığında 2 veya 3 haftada bir kan şekeri düşmeleri görülürken, günümüzde hayat stili, sıhhatsiz beslenme ve stres gibi etkenlerle günde 2-3 kere dahi bu tablo yaşanabilmektedir.

ORUÇ YEME ALIŞKANLIKLARINI DEĞİŞTİRMEK İÇİN BİR FIRSAT OLABİLİR

Kalp, böbrek, tansiyon hastaları veya devamlı kullanması gereken bir ilacı olan şahısların hekimlerine danışarak oruç tutmaya karar vermeleri gerekmektedir. Emziren anneler ve gebelerin de uzun süreli aç kalması önerilmemektedir. Fakat sıhhat problemi olmayan biri oruç tutamaz vaziyetteyse, sıradan zamandaki beslenmesini denetlemesinde fayda vardır. İnsülin direnci yaşatacak biçimde devamlı yemek yeme alışkanlığı doğru bir beslenme stili değildir. Bütün de bu surattan oruç bu devamlı yeme alışkanlığı kırmak için bir fırsattır. Buradaki kasvet, adapte olma fırsatı olmadan girilen uzun açlık vaziyetinin hırpalayıcı olabilmesidir. Oruç ayını daha basit geçirebilmek ismine oruç ayına girilmeden öğün rakamları eksiltilip, öğünlerde daha uzun müddet tok tutacak seçenekler harcanarak, oruca hazırlık yapılmalıdır.

BU TEKLİFLER ORUÇ MEBLAĞKEN BAĞIRSAK SAĞLIĞINIZI KORUYOR

Hububatlar özellikle iftarda seçim edilmeli; atalık buğdaylar, siyez buğdayı, bütün hububatlar, arada küçük bir dilim pide, kinoa, karabuğday, basmati pirinci gibi bakliyatlar seçim edilmelidir.
Tüketilen besinler iyi çiğnenmeli ve bol akışkan tüketilmelidir.
Bedenin şeker gereksinimi, taze veya kuru meyvelerden ve bol sebze harcanarak karşılanmalıdır.
Yumurta nitelikli bir protein kaynağıdır ve basit hazmedilir. Yumurta özellikle sahurda seçim edilmelidir.
İnülin kapsayan yiyecekler prebiyotikten zengin gıdalardır; bağırsak sıhhatini takviyeler ve gevşetir. İnülin bazı sebzelerde de bulunmaktadır. İnülin kapsayan soğan, sarımsak, pancar, kuşkonmaz, enginar bol bol tüketilmelidir.
Şayet birey sindirim problemi yaşıyorsa, ev imali elma sirkesinden yararlanabilir. Aynı zamanda ham yerine pişmiş sebze harcamaya itina gösterilmeli, turşu, yoğurt, kefir gibi fermente besinlere sofralarda sık sık yer verilmelidir.
Gaz problemi yaşayanlar kimyon harcayabilir hatta çaya da kimyon ekleyebilirler.
Ramazanda hem tatlı lüzumunu karşılayacak hem de bağırsak hareketlerini hafifletecek mevsim meyvesi çilek kompostosu ve muzlu dondurma tarifi…

ÇİLEK KOMPOSTOSU MALZEMELER:

  • 3-4 su bardağı çilek
  • 6-7 adet kuru kayısı
  • 1 Adet çubuk tarçın
  • 3 dilim limon
  • 1 yemek kaşığı kuru üzüm
  • 2 adet karanfil

Tarifi: Çilekler kocaman parçalar olarak doğranır, kayısılar, kuru üzüm, çubuk tarçın ve limon dilimi de tencereye ilave edilir, meyvelerin üzerini geçecek kadar su ilave edilerek ile meyveler pişene kadar kaynatılır.

MUZLU DONDURMA MALZEMELER:

  • 1 adet muz
  • 1 tatlı kaşığı tahin
  • 1 tatlı kaşığı kakao

Tarifi: Bir adet olgun muzu dondurulur, daha sonra üzerine tahin ve çiğ kakao ilave ederek blendırda karıştırılır. Sıhhatlı dondurmanız hazır, afiyet olsun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.