Öksürük şuruplarındaki risk!

04.03.2019
57
Öksürük şuruplarındaki risk!

Öksürük, kesinlikle bir hastalığın bulgusu… Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Bayram, öksürüğün netlikle öksürük şuruplarıyla bastırılmaması gerektiğini belirterek, afaki kullanılan öksürük şuruplarının çoğu zaman yanlış yönlendirdiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Bayram, bu vaziyetin altta uyuyan ehemmiyetli bir neden varsa, tanı ve rehabilitasyonda gecikmelere, bazen hayati meselelere yol açabildiğine dikkat sürükleyerek, ihtarlarda bulundu

Öksürük, hava yollarının ehemmiyetli bir korunma mekanizmasıdır. Bu sayede hava yollarına kaçan toz, mikrop ve hasarlıları atmaya çalışırız. Banal şartlarda hava yolları arınıldığında kesilen kısa süreli öksürük, muhtelif hastalıklar sebebiyle çok rahatsız edici olabilir. Ancak uzmanlar yeniden de öksürüğün ciddi bir mazeret olmadan bastırılmaması gerektiğini söylüyor.

“Öksürük hemen her zaman bir hastalık bulgusudur. Onun için evvel öksürüğün sebebi bulunmalı, emel altta uyuyan sebebi rehabilitasyon etmek olmalı” diyen Türk Toraks Derneği Genel Başkanı ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim misyonlusu Prof. Dr. Hasan Bayram, öksürüğe bir hayli şeyin neden olabileceğini söyledi.

ÖKSÜRÜK ŞURUBUYLA BASKILANAN HASTALIK YAŞAMI TEHDİT EDİCİ OLABİLİR!

Prof. Dr. Bayram, “Öksürük, kolay bir soğuk algınlığı, nezle gibi bir sebepten ya da zatürre, tüberküloz hastalığı gibi ciddi bir hastalıktan hatta kanser gibi bir sebepten kaynaklanıyor olabilir. Kimi zaman da astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı KOAH dediğimiz sigaraya bağlı ortaya çıkan, soluk darlığı ile izleyen hastalık sebebiyle olabilir. Bazen de akciğer dokusunda bağ dokusu gelişimi, büzülme ile giden seyrek görülen bazı hastalıklara bağlı ortaya çıkabilir. Bir başka sebebi ise reflü hastalığı ismi verilen mide asidinin yemek ve soluk borusuna doğru sızması olabilir” diye konuştu.

Kalp yetmezliğinin de bazen öksürüğe yol açabileceğine değinen Prof. Dr. Bayram, laflarını şöyle sürdürdü: “Bazı tansiyon ilaçları öksürük yapabilir. Sebebi incelenmeden gelişigüzel kullanılacak öksürük ilaçları bu hastalıkların tanı ve rehabilitasyonunda gecikmelere yol açabilir, bazen yaşamı tehdit edici olabilir.

“AFAKİ KULLANILAN ÖKSÜRÜK ŞURUBU ÇOĞU ZAMAN YANLIŞ YÖNLENDİRİR”

Afaki kullanılan öksürük şurubu çoğu zaman yanlış yönlendirir, altta uyuyan ehemmiyetli bir neden varsa, tanı ve rehabilitasyonda gecikmelere, bazen hayati meselelere yol açabilir. Bazı hastalıklarda hava yollarında yoğun balgam olur, bu hastalarda öksürük hava yollarını arınmak için çok ehemmiyetli olmaktadır. Bu gidişatta öksürüğü baskılamamak gerekir. Öksürük baskılandığında bu hastalıkların rehabilitasyonu güçleşmektedir.”

NEZLE VE SOĞUK ALGINLIĞI İÇİN ÖKSÜRÜK İLACI GEREKMİYOR

Prof. Dr. Hasan Bayram, öksürük ile izleyen nezle, soğuk algınlığı gibi bazı kolay viral solunum yolu hastalıklarında, çoğunlukla hastalığın iyileşmesiyle öksürüğün de geçtiğini, çoğu zaman öksürük ilacının gerekmediğini vurgulayarak, şu nasihatlerde bulundu: “Bu hastalıklarda istirahat, bol ılık akışkan alımıyla hava yolu mukozasının nemli yakalanması genellikle yeterlidir. Öksürük çok ciddiyse ve 7-10 günde geçmiyor veya rahatlamıyorsa öncelikle aile doktoruna baş vurmak gerekir. Aile doktoru gerekirse daha üst müesseselere yönlendirir.”

DİKKAT! ÖKSÜRÜK ŞURUBU BAĞIMLILIĞA YOL AÇABİLİR

Öksürük şurupları bağımlılık yapar mı sualine Prof. Dr. Hasan Bayram şu cevabı verdi: “Bazı öksürük şuruplarının içinde az da olsa bağımlılık yapma potansiyeli olan maddeler olabilir. Bu şurupların/ilaçların sürekli tüketimi seyrek olarak bağımlılığa yol açabilir. En doğrusu doktorun teklifi olmadan öksürük şurubu almamak.”

Öksürük 3 haftayı geçmişse kesinlikle incelemek ve hekime müracaat etmek gerektiğine dikkat sürükleyen Prof. Dr. Bayram, “Geçmeyen öksürük, ciddi bir hastalığın bulgusu olabilir. Sigara içen birinin öksürüğü arkasıymışsa, bunu ‘sigaradandır’ deyip geçiştirmemeli. Bu KOAH’ın, bazen akciğer kanserinin veya akciğer büzüşmesi ile giden hastalıkların bulgusu olabilir. KOAH’lı hastalarda da öksürük çok görülen bir belirti, ancak bu hastalarda öksürük her zamankinden daha yoğun ve sık görülüyorsa, hekime müracaat etmeleri gerekir. Zira bu hastalarda kanser büyüme tehlikeyi azıcık daha fazla görülmektedir. Özellikle çocuk ve genç yaşlarda uzun süren kuru öksürük, astım gibi bir hava yolu hastalığının bulgusu olabilir.”

ÖKSÜRÜĞE KARŞI IHLAMUR, İSME ÇAYI, NANE TÜKETEBİLİRSİNİZ

Öksürüğü kesmek için ıhlamur, isme çayı, nane gibi nebatsal çayların kararında harcanabileceğini kaydolan Prof. Dr. Hasan Bayram, “Böylece hava yolları mukozası ıslamış, mukozanın kendisini onarması basitleşmiş, tahriş hissi eksilmiş olur. Onun dışında tesiri meçhul nebatsal mahsuller kullanılmamalı, öksürüğün sebebini incelemek için doktora müracaat etilmeli” dedi.

“SENEDE 175-240 MİLYON ÖKSÜRÜK İLAÇLARINA ÖDENİYOR”

Prof. Dr. Hasan Bayram, “Özellikle soğuk algınlığı ile giden öksürüklerde, beden mukavemetini artırmak için ekşi limon, narenciye gibi mahsuller fazla harcanıyor, bu da özellikle kuru öksürüğü artırır. Öbür yandan öksürük cinsine uygun öksürük ilaçları kullanılmalı. Kimi zaman kuru öksürüklerde kullanılan balgam sökücü ilaçlar öksürüğü artırır. Öbür yandan kimi erişkinler için kullanılan öksürük ilaçları çocuklar için hasarlıdır. En doğrusu gelişigüzel öksürük ilacı almamak, öksürük uzamışsa, doktora müracaat etmek. Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları ciddi bir pazar oluşturuyor. Türkiye’de kimi kaynaklara göre senede 175-240 milyon TL öksürük ilaçlarına ödeniyor. Afaki öksürük ilacı kullanmanın bu doğrultusuyla da ciddi bir ekonomik yükü var” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.