Musluk suyunun içilebilir olup olmadığını bu yöntem ile anlayabilirsiniz

25.09.2020
19.782
Musluk suyunun içilebilir olup olmadığını bu yöntem ile anlayabilirsiniz

Musluktan su içebileceğiniz bir bölgede yaşıyorsunuz ya da yaşadığınız yerde musluktan su içmek istiyorsunuz. Kafanızı karıştıran tek şey ise bu suyun ne kadar güvenilir olduğu. Musluk suyunun içmek için iyi olup olmadığını anlamak her zaman kolay değildir. Çünkü suyun kalitesi bir gecede bile değişebilir. Bu değişiklikleri tespit etmenin ise bazı yolları var. Uzmanlar, suyun kalitesini sadece 3 duyuya dayanarak kontrol edebileceğimizi söylüyor. İşte musluk suyunun içilip içilemediğini anlamak için başvurabileceğiniz 5 yol

1-İşe suyun rengini kontrol ederek başlayın

Önce suyunuzun birkaç dakika akmasına izin verin. Bu, musluktaki birikintileri temizleyecektir. Sonra bir bardağa suyu doldurun ve ışığa tutun. Su bulanık, sarı veya kahverengiyse; paslı borular, su kirliliği veya düşük kaliteli bir su kaynağı bunun sebebi olabilir.

2-Suyun bulanık olup olmadığına bakın

Suyla dolu bardağınızı ışığa tutun. İçinde kırmızı, turuncu veya kahverengi parçacıklar varsa bunun nedeni paslı veya eski armatürler veya borular olabilir. Suyun içindeki siyah parçalar da hortumların yıpranmaya başladığını gösterir. Suyun genelinde bir bulanıklık olması durumunda suda fazla kimyasal olduğundan şüphelenilebilir.

3-Kokusunu almak için suyu koklayın

Suyu kokladığınızda eğer çamaşır suyu gibi kokuyorsa bu suyu güvenli hale getirmek için eklenen klordandır ve zararlı değildir. Eğer bundan rahatsız oluyorsanız bir filtre kullanabilirsiniz. Eğer sudan toprak veya küf kokusu alıyorsanız bu borularda ya da suyun geldiği kaynakta bir sorun olduğunu, bir şeylerin çürüdüğünü gösterir. Su, çürük yumurta gibi kokuyorsa suda bakteri üremiş olabilir. Suyu bir bardakta birkaç dakika bekletip tekrar koklayın. Eğer sudaki koku geçerse bu suyun içinde değil, suyun geldiği kanal üzerinde bakteri ürediği anlamına gelir.

4-Lezzetini kontrol etmek için suyu tadın

Şimdi suyu tatma zamanı! Eğer sudan metalik bir tat geliyorsa bu pH seviyesinin düşük olduğu ya da aşırı mineralli olduğu anlamını taşır. Ancak renkte de bir değişiklik görüyorsanız bunun sebebi pas olabilir. Eğer tadı deterjan gibiyse su kaynağı endüstriyel atığa maruz kalarak kimyasallar ile kirlenmiş olabilir.

5-Borularda birikme ya da aşınma olup olmadığını inceleyin

Boruları kontrol etmek çok önemlidir çünkü bunlar, suyunuzun içmek için ne kadar uygun olduğunu gösterir. Borular görebileceğiniz bir yerdeyse bakın: Üzerinde mavi veya beyaz kalıntı var mı? Boruları göremiyorsanız etrafındaki bölgelerde mavi kalıntılar olup olmadığını kontrol edin. Beyaz-mavi renkli birikinti pas demektir ve suyunuz içmek için güvenli değildir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.