Fantastik yiyecek kanserli hücrelerle savaşıyor

03.04.2019
211
Fantastik yiyecek kanserli hücrelerle savaşıyor

İçinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde siyah turp bedenimiz üzerinde bir hayli fayda sağlıyor. Siyah turp acılığı suratından fazla beğeneni olmasa da bereketleri saymakla bitmiyor. Peki siyah turp sıhhatimizi nasıl etkiliyor? İşte siyah turbun bereketleri…

KANSERLİ HÜCRELERLE ASKER GİBİ SAVAŞIR

Kara turp olarak da öğrenilen siyah turp kapsadığı bileşen ve maddeleri sayesinde kanserli hücrelere karşı oldukça tesirli bir antioksidandır. Uzmanlar bu mevzuda salataların ya da yemeklerin içinde harcanması gerektiğini vurguluyor.

Hepinizin dinlediği ve gerçekten de çok tesirli bir usuldür kendisi. Turpun ucunu ve alt kısmında kalan kök kısmını çok az ölçüde kesiyoruz içini bal ile dolduruyoruz. Genellikle bir kadehin üzerine konularak balın süzülmesi beklenir ve süzülen bal içilir. Bunun haricinde ise tabak misyonu gören turpa dökülen bal kaşıklanarak da yenilebiliyor.

DİŞ ETİ HASTALIKLARINI İYİLEŞTİRİR

Kara siyah turpu çiğnemenin diş etlerine iyi geldiği de öğrenilen yararlarından birisidir. Ayrıca diş etlerinde bulunan cerahatleri de iyileştirerek sızıları hafifletir.

Akşamları yemeğin yanında salata olarak yenilen siyah turp veya -acısına aldırış etmezseniz- içilen bir bardak turp suyunun insan bedenini rahatlarak uyku verdiği ispatlanmış faydaları arasındadır.

HAZIMSIZLIĞA KARŞI 5 ŞİSE SODA GÜCÜNDEDİR

Aynı zamanda bileşenlerindeki iyot ve kükürt ölçüyü midenin çalışma performansını pozitif biçimde tesirler. Ancak uzmanların bu mevzuda bir ihtarı var: Turp son derece gaz yapan bir besin olduğu için mide rahatsızlığı yaşayanların dikkatli harcamalarını öneriyor.

Olası bir soğuk algınlığında, boğaz irinlerinde, bademcik şişmelerinde ve yukarıyada bahsettiğimiz gibi öksürüklerde balla karıştırılıp harcamak çok tesirlidir. Bunun için rendelediğiniz bir küçük turpa isteğine bağlı 2-3 yemek kaşığı bal ilave ederek yiyebilirsiniz.

KANSIZIKTAN ŞİKAYET EDENLERE DESTEKÇİ OLUR

Turp, kapsadığı yüksek oranda demir ve folik asidiyle, anemiyi en az ıspanak kadar tesir eder. Anemi meseleyi yaşıyorsanız rendelenmiş küçük bir turpu, zeytinyağı ve sirke ile karıştırarak harcayabilirsiniz. Tadı çok acı geliyorsa içine aynı ölçüde havuç da rendeleyebilirsiniz.

Siyah turp -özellikle de suyu- astım hastalığına oldukça iyi gelmektedir. Soluk almayı basitleştirir. Üst solunum yollarını gevşeterek soluk darlığı yaşayanlara destekçi olur.

ALERJİK HASTALIKLARA DA İYİ GELİR

Siyah turp harcandığında kanı hasarlı maddelerden de temizletir. Bunun haricinde halsizliğe bağlı gözüken şikayetleri de ortadan kaldırır.

Son olarak da siyah turpun kapsadığı potasyumun gücüyle, tansiyon hastalarına da iyi geliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.