Meyve Ve Sebze Alırken Üstündeki Etiketine Bakmadan Sakın Almayın Neden Mi

02.12.2019
2.209
Meyve Ve Sebze Alırken Üstündeki Etiketine Bakmadan Sakın Almayın Neden Mi

Hepimiz birkaç sebze ve meyvede bazı etiketler veya etiketler gördük. Bununla birlikte, gerçekte ne anlama geldiklerini anlıyor musunuz? Kesinlikle, bu etiketler mallarla ilgili birçok bilgi sergiliyor. Ek olarak, PLU kodu veya etikette basılı değer arama numarasına bağlı olarak, meyvenin yetiştirilme şekli hakkında bilgiler açıklanmaktadır. Kısacası, bu kod satın almak üzere olduğunuz ürünün organik olarak yetiştirilmiş, genetik olarak değiştirilmiş veya pestisitler, kimyasal gübreler, herbisitler veya fungisitler ile yüklü olup olmadığını ortaya koymaktadır.

İşte Bu PLU Kodlarının Ne Demek Olduğunu Nasıl Bilirsiniz:

Çıkartmanın 9 rakamıyla başlayan 5 basamaklı bir PLU kodu varsa, ürünün USDA organik standartlarına göre yetiştirildiği anlamına gelir. Başka bir deyişle, ürünün organik olarak yetiştirildiği anlamına gelir.
3 veya 4 sayıyla başlayan 4 basamaklı bir kod, ürünün böcek ilacı dahil yüklendiğini gösterir. Ayrıca, meyvenin veya sebzenin geleneksel olarak yetiştirildiğini de gösterir.

Çıkartmanın 5 rakamlı bir kodu varsa ve 3 rakamıyla başlıyorsa, meyvenin veya sebzenin ışınlandığını veya elektronik olarak sterilize edildiğini gösterir.

Çıkartma, 8 rakamıyla başlayan 5 basamaklı bir PLU koduna sahipse, ürünün genetik olarak değiştirildiği anlamına gelir. Ne yazık ki, hiç kimse genetiği değiştirilmiş tohumları kullanarak organik meyve veya sebze yetiştiremez.

PLU kodu 6 ile başlıyorsa, ürünün önceden kesilmiş olduğunu gösterir.

Satın almak üzere olduğunuz üründe çıkartma yoksa, şüpheli olabilir. Ancak, üreticiyi tanımanız durumunda, etiket ve etiketlerdeki bu kodlar için endişelenmemelisiniz. Alınan tüm sebzelerin ve meyvelerin etiketlendiğini unutmayın.

Bu nedenle, üründe herhangi bir çıkartma yoksa, ithal edilmediği veya çıkartmanın bir amaç için kaldırılabileceği anlamına gelir.

Ek olarak, Uluslararası Üretim Standartları Federasyonu bu kodları dağıtır. Aslında dünyanın her yerinde satılan meyveye kodlar atayan global bir organizasyondur. Ayrıca, perakende sektörü, satış noktası sınıflandırmasını desteklemek için üretmek için uygulama yapmalarını gerektirir.

Bu nedenle, bir daha ki sefere bazı meyve veya sebzeler satın almak üzereyken, nasıl büyüdüklerini öğrenmek için etiketlerinde bulunan kodu kontrol edin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.