Menopozun Ne Zaman Başlayacağını Belli Eden Belirtiler

27.09.2019
5.243
Menopozun Ne Zaman Başlayacağını Belli Eden Belirtiler

Menopoz belki de kadınların orta yaştaki refahını etkileyen en korkutucu ve sinir bozucu (doğal olmasına rağmen) süreçlerden biridir.
Birkaç yıl boyunca gelişen üreme hormonlarının üretimindeki kademeli azalma, adet kanamasının durmasına yol açmaktadır. Bu genellikle 50 ila 55 yaş arasındaki kadınlarda görülür, ancak bunu 45 ila 60 yaşlarında deneyimlemeniz tamamen mümkündür.

Jinekologunuz, 12 ay boyunca menstrüasyonunuz olmadıysa ve hamile veya hasta değilseniz, menopoza girdiğinizi söyleyebilir.

Kötü haber şu ki, çoğu kadın menopoz döneminin sona ermesinden birkaç yıl önce menopoza bağlı semptomlar yaşıyor.

Her birimizin kendine has özellikleri vardır, bu nedenle eğer kız kardeşiniz menopoz sırasında uykusuzluk ve idrara çıkma sorunları yaşadıysa, aynı sorunların olacağı anlamına gelmez.

Bununla birlikte, bu semptomların tek başına veya kombinasyonlarının, menopozun geleceği anlamına gelebileceğini bilmeye değer:

1. Düzensiz adet kanaması

Süreleriniz genellikle olduğu kadar düzenli olmayabilir. Adet atlaması, daha ağır veya daha hafif adet kanaması olması, menopoza bağlı hormonal değişiklikler gösterebilir.

2. Sıcak yanıp söner

Belki menopoza yakın kadınlarda görülen en yaygın semptomdur. Ani bir ısı hissi genellikle üst gövdede başlar ve sonra aşağı doğru yayılır. Aynı zamanda, cilt kırmızı olur ve kalp atış hızı önemli ölçüde artar.

3. Gece terlemeleri

Geceleri sıcak basmaların görülmesi sık rastlanan bir durum değil, sizi terletiyor.

4. Uykusuzluk

Çok çalışıyor olsanız bile, uykuya dalmak ve bütün gece iyi uyumak gerçekten zor olabilir. Bazen gece terlemeleri, orta yaşlı kadınlarda uykusuzluğun en önemli suçlularıdır.

5. Sık idrara çıkma ihtiyacı

Menopozda v gina ve idrar yolunuzu saran doku elastikiyetini kaybeder ve pelvik kasları da zayıflar. Bu, mesane boş olsa bile idrar yapma sıklığınıza neden olabilir. Dahası, menopozdaki kadınların idrar yolu enfeksiyonu geçirmesi daha muhtemeldir ve bu da idrara çıkma sorunlarına neden olabilir.

6. Orada kuruluk

Bir damla östrojen vinal gren kuruluğuna ve kaşıntıya neden olabilir. Yağlama eksikliği, cinsel ilişkilerinizi azaltarak cinsel ilişkiyi gerçekten acı verici hale getirebilir.

7. Ruh hali

Ruh halindeki ani değişiklikler, menopozdan önce meydana gelen hormonal dalgalanmaların bir işareti olabilir.

8. Baş Ağrıları

Herkes zaman zaman kafasında ağrılı hisler yaşar. Birçok kadın menopoza bağlı seks hormonlarındaki dalgalanmalar nedeniyle baş ağrısı çekiyor.

9. İnce cilt

Menopozal kadınlarda sıkça karşılaşılan sorunlara neden olan kollajen ve cildin yanlış yağlanması cildinizi aşırı derecede kuru ve ince hale getirebilir.

10. Saç dökülmesi

Kulağa çok heyecan verici geliyor ama menopoza bağlı östrojen seviyelerinin azalması saç kırılganlığına ve aşırı saç dökülmesine neden olabilir.

11. Artan bel ölçüsü

Östrojen miktarı düştüğünde kilo alabilirsiniz. Menopozdaki kadınların genellikle bel çevresinde yağ biriktiği tespit edildi. Ne yazık ki, iç organların yakınında yağ dokusu de oluşabilir, diyabet, kalp hastalığı ve diğer ciddi rahatsızlıklar için riskleri arttırır.

12. Düşük meme dolgunluğu

Yaşa bağlı meme değişikliklerinin çoğu, östrojen seviyeleri düştüğünde menopoza yakın gelişir.

13. Depresyon

Menopozun duygusal semptomları baş ağrısı, sıcak basması, gece terlemesi ve diğer fiziksel duyumlardan daha da rahatsız edici olabilir.

14. Bela yoğunlaşması

Odaklanıp bazı şeyleri hatırlayamıyor musunuz? Menopozun ilk belirtisi olabilir!

15. Sert eklemler

Sert ve ağrılı eklemlerden dolayı hareket etmek biraz daha zor olabilir, özellikle hareketsiz bir yaşam tarzı izlerseniz ve düzenli olarak egzersiz yapmazsanız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.