Lösemi hastaları için umut verici büyüme!

07.03.2019
29
Lösemi hastaları için umut verici büyüme!

Amerikalı bilim insanları, genetiği değiştirilmiş hücrelerle, insan tenine hasar veren riskli bir virüsü yok etmeyi muvaffak olduğunu duyurdu.

New York’taki University of Rochester Tıp Merkezi’nden tahlilciler, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, böbrek yetmezliği, kan pıhtılaşması ve öteki ölümcül neticelere Ten tüberkülozu hastalığı / Lupus yol açabilen bu virüsü genetiğini değiştirdikleri hücrelerle tesirsiz hale getirdiklerini duyurdu.

Tahlilciler bu çalışmanın çok yeni olsa da, çalışmada daha evvel kan kanseri olan hastalarda kullanılmak üzere onaylanan bir rehabilitasyon usulünü kullandıklarına söyledi. Rochester Üniversitesi’nde muayenehanede misyonlu Jennifer Anolik, Sciencemag mecmuasına, bu çalışmanın çok kritik bir büyüme olduğunu söyledi.

Bilim insanları, CAR-T ismi verdikleri rehabilitasyon usulünde, genetiği değiştirilmiş T hücrelerini kullanıyor. Bu hücreler bağışıklık sistemine gözetiyor ve bedendeki emin hücreleri tanıyarak yok ediyor. Bu rehabilitasyon şekli çok ciddi yan tesirlere neden olması ile beraber hastanın hayatını kurtarabiliyor. Araştırmada, deney sırasında hayvanların çoğunun rehabilitasyonun bitirilmesinden sonra yaşamda kalmayı muvaffak olduğu; rehabilitasyon uygulanmayan hayvanların ise 8 ve 10 ay arasında can verdiği belirtildi. Bu rehabilitasyon yaklaşımı, 2011 senesinde bilim insanları tarafından ileri derecedeki lösemi hastalarının rehabilitasyonunda da yaşam kurtarıcı bir usul olarak söylenmişti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.